U drugoj polovini oktobra, tačnije od 16. 10. do 31. 10., tržišno-turistički inspektori su, s ciljem ostvarivanja što značajnijih efekata kontrola, prvi put vršili timske inspekcijske nadzore sa kantonalnim inspektorima rada kojima su u fokusu kontrola isključivo bili poslovni subjekti koji se bave trgovinom na veliko u Kantonu Sarajevo.
Imajući u vidu da se trgovina na veliko obavlja u posebnim prodajnim prostorijama, skladištima ili drugim mjestima koja trebaju ispunjavati uvjete propisane nizom zakonskih i podzakonskih akata, u navedenom periodu je izvršeno 79 inspekcijskih nadzora na okolnosti primjene odredaba Zakona o unutrašnjoj trgovini Federacije BiH, Pravilnika o uvjetima minimalne tehničke opremljenosti poslovnih prostora za obavljanje trgovine i trgovinskih usluga, Pravilnika o obliku, sadržaju i načinu vođenja trgovačke knjige, Zakona o zaštiti potrošača u Bosni i Hercegovini, Zakona o turizmu KS i Zakona o radu.
Za utvrđene nepravilnosti koje su definisane navedenim zakonskim propisima izdato je ukupno 80 prekršajnih naloga u iznosu od 128.682 KM. Osim toga, izdato je i 26 rješenja, od čega su 23 rješenja o otklanjanju nedostataka i tri rješenja o zabrani rada, saopćila je Kantonalna uprava za inspeksijske poslove (KUIP) KS.
- S obzirom na to da su kontrolisani subjekti, većinom, obavezni članovi Turističke zajednice Kantona Sarajevo, fokus tržišno - turističkih inspektora bio je i na kontroli primjene odredaba Zakona o turizmu KS u vezi sa uplatom akontacije članarine Turističkoj zajednici Kantona Sarajevo za 2024. godinu. Kontrolama je utvrđeno da je od subjekata kontrole Turističkoj zajednici KS uplaćena članarina u iznosu od 166.233,84 KM, dok obračunati, neuplaćeni iznos, po istom osnovu iznosi 142.430,45 KM.
U slučajevima gdje je utvrđeno da subjekti ne ispunjavaju zakonsku obavezu uplate članarine djelovalo se izdavanjem 10 prekršajnih naloga u ukupnom iznosu od 4.500 KM, te pet rješenja kojima je naložena uplata članarine Turističkoj zajednici Kantona Sarajevo. Najveći broj utvrđenih prekršaja iz nadležnosti tržišno- turističke inspekcije odnosio se na neažurno vođenje trgovačke knjige na veliko, odnosno neažurno unošenje svih podataka vezanih za nabavku i prodaju robe, te obavezne elemente kalkulacije cijena propisane podzakonskim aktom - ističe se u saopćenju.
Osim toga, dodaju, u istom periodu, odnosno od 16. do 31. oktobra 2024. godine tržišno-turistički inspektori su, također u timu sa kantonalnim inspektorima rada, izvršili ukupno 48 inspekcijskih nadzora nad poslovnim subjektima koji obavljaju obrtničku i trgovačku djelatnost proizvodnje i prodaje hljeba i svježih peciva na području Kantona Sarajevo.
Četiri inspekcijska tima su u navedenom periodu kontrolisala 18 firmi i 30 obrtničkih radnji. Tržišno-turistički inspektori su vršili nadzor nad primjenom i poštivanjem propisa Zakona o obrtu i srodnim djelatnostima, Zakona o unutrašnjoj trgovini, Zakona o fiskalnim sistemima, Zakona o mjeriteljstvu i Zakona o zaštiti potrošača.
Imajući u vidu najavljena poskupljenja brašna akcenat vršenja inspekcijskih nadzora kod subjekata koji obavljaju obrtničku i trgovačku djelatnost proizvodnje i prodaje hljeba, te svježih peciva, bio je na Pravilniku o posebnim uvjetima evidentiranja i obilježavanja brašna koje se stavlja na tržište, kako bi se utvrdilo porijeklo i nabavka istog sa pratećom akciznom markicom Uprave za indirektno oporezivanje BiH.
Kantonalni inspektori rada su vršili inspekcijske nadzore nad primjenom i poštivanjem Zakona o radu FBiH. U izvršenim inspekcijskim nadzorima za utvrđene nepravilnosti koje su definisane prethodno navedenim zakonskim propisima izdato je ukupno 75 prekršajnih naloga u iznosu od 159.868 KM od čega su tržišno-turistički inspektori izdali 51 prekršajni nalog prema pravnim i fizičkim osobama u iznosu od 67.650 KM a inspektori rada 24 prekršajna naloga u iznosu od 92.218 KM.
Kantonalni inspektori rada su izdali i tri rješenja o naređenju prema važećem kolektivnom ugovoru i jedno rješenje o uklanjanju nedostataka. Tržišno-turistički inspektori su izdali jedno rješenje o zabrani obavljanja poslovne djelatnosti iz razloga što je u momentu kontrole utvrđeno da subjekat nadzora ne obavlja djelatnost u skladu sa odobrenjem za rad.
Najveći broj utvrđenih prekršaja odnosio se na neizdavanje fiskalnih računa, te nepoštivanje Zakona o mjeriteljstvu FBiH, s obzirom da kontrolisani subjekti nisu imali ažurnu verifikaciju mjernog uređaja. Zapažanja od inspektora su da subjekti nadzora koji se bave proizvodnjom i prodajom hljeba i svježih peciva, brašno uglavnom nabavljaju kod proizvođača i trgovaca koji posluju na području drugog entiteta, uz obrazloženje da dobavljači iz Federacije BiH imaju veće cijene brašna i da ne žele isporučivati manje količine, što je evidentan problem manjim obrtnicima.
Kantonalna uprava za inspekcijske poslove KS će i u predstojećem periodu vršiti inspekcijske nadzore u ovim oblastima, a radi provjere poštivanja odredaba navedenih zakonskih propisa, kako bi se ostvarili što veći efekti inspekcijskih aktivnosti na suzbijanju sive ekonomije, što je strateški cilj ovog organa, saopćio je KUIP.