Za dva dana (28. decembar) bit će tačno godina dana kako je Upravni odbor Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS) imenovao prof. dr. Ismeta Gavrankapetanovića za generalnog direktora ustanove.
No Gavrankapetanović nikada nije preuzeo funkciju jer mu je federalni ministar zdravstva dr. Nediljko Rimac u dva navrata uskratio saglasnost obrazlažući svoj stav time "da Gavrankapetanović nije priložio diplomu o završenom postdiplomskom studiju, nego samo uvjerenje Ekonomskog fakulteta da je uspješno diplomirao u oblasti menadžmenta u zdravstvu".
Presude će ići na teret Federalnog ministarstva zdravstva
Rimac, koji je nakon operativnog zahvata već sedmicama na bolovanju, ne namjerava povući svoju odluku, a premijer Nermin Nikšić, od kojeg su članovi privremenog Upravnog odbora (PUO) očekivali da riješi agoniju, javno je prije desetak dana kazao "kako mu ne pada na pamat da sutra ide odgovarati jer je imenovao nekoga ko nije mogao biti".
- Nikada neću doći u situaciju da prisiljavam nekoga da radi nešto protivzakonito. Ljudi u Ministarstvu zdravstva trenutno misle da Gavrankapetanović ne ispunjava uvjete. Ja mogu imati svoj stav, ali ne mogu ulaziti u to jer je to nadležnost Ministarstva - kazao je Nikšić za Face TV.
U proteklih 12 mjeseci u javnosti su se mogle čuti razne kombinacije rješavanja ovog slučaja, no bilo koja opcija vodi ravno do tužilaštva i suda.
Iako su toga svjesni i u privremenom Upravnom odboru KCUS-a, neki njihovi članovi ipak najavljuju da bi se iduće sedmice mogao desiti "pomak".
Prim. dr. Dragan Stevanović kaže kako bi se u ponedjeljak, 30. decembra, trebala održati sjednica privremenog Upravnog odbora na kojoj bi se za generalnog direktora KCUS-a trebao predložiti drugorangirani na konkursnoj listi doc. dr. Alen Pilav.
- Ja ću se na sjednici zalagati za to, kako će moj prijedlog proći, vidjet ćemo. Kao Upravni odbor ispucali smo sve opcije, ostaje da predložimo drugorangiranog Pilava, a onda sačekamo šta će na to reći ministar Rimac. Da omogućimo ostalima da pokrenu upravni spor pa će sud u konačnici odlučiti - navodi Stevanović.
Svjestan je, kaže, ako se to desi, da će ih Gavrankapetanović tužiti.
- Siguran sam da će tužiti, i ja bih to uradio, ali će sve presude ići na teret Federalnog ministarstva zdravstva, jer mi ovoj zavrzlami nismo doprinijeli - naglašava Stevanović.
Kaže da je zakonski nemoguće da Upravni odbor imenuje Gavrankapetanovića bez saglasnosti Rimca.
- Ako insistirate na toj tzv. prvoj opciji i odnesete dokumente u sud gdje trebate registrovati potpise generalnog direktora KCUS-a da bi on mogao funkcionisati, sud će to odmah odbiti jer će tražiti prethodnu saglasnost nadležnog organa u skladu sa zakonom. Time nećemo napraviti ništa. KCUS ne smije biti talac prepucavanja, moramo ići dalje jer smo iscrpili sve moguće pravne radnje da ubijedimo ministra da promijeni odluku jer nije u pravu. Moramo ići na sljedeći korak, a onda neka nas tuže oni koji trebaju - dodaje Stevanović.
Jesu li rješenje nove tužbe
No jesu li nove tužbe rješenje? Stevanović kaže da - jesu.
- Sud može donijeti ili privremenu mjeru, pa će KCUS i dalje voditi vršitelj dužnosti ili će reći - da može ići sudski postupak pa kad se završi. Stalno ističem da ovu cijelu situaciju nismo proizveli mi u privremenom Upravnom odboru, nego ju je uzrokovala situacija očito neraščišćenih i neregulisanih odnosa unutar Vlade FBiH, odnosno odnosa između "Trojke" s jedne strane i ostalih koalicionih partnera. Ali to je onda problem za Federalnu vladu da odluči šta su joj prioriteti. Očito je da je Vlada odlučila da joj je prioritet mir u kući i u koalicionoj većini zarad nekih drugih interesa i žrtvovanja KCUS-a. Nažalost, godinama je zdravstvo na periferiji interesovanja i oblast za potkusurivanje unutar vladajuće većine - dodaje Stevanović.
Dvadesetog novembra završen je konkurs za izbor dva predstavnika Federacije BiH u novom Upravnom odboru KCUS-a.
Stevanović kaže kako su pri kraju i konkursi u Kantonu Sarajevo kao i u Zeničko-dobojskom i Bosansko-podrinjskom kantonu Goražde.
- Završena je i procedura imenovanja tri člana Upravnog odbora iz KCUS-a. Čeka se još Unsko-sanski i Srednjobosanski kanton kako bi sve bilo kompletirano i otišlo kao prijedlog ministra na Federalnu vladu. Očekujem do kraja januara, najkasnije u februaru, da će KCUS dobiti novi Upravni odbor - dodaje Stevanović.
Na pitanje da li se prijavio na konkurs, Stevanović kaže da nije.
- Javni poziv u KS, gdje sam mogao konkurisati, predviđa da se podnese izjava da niste u sukobu interesa u skladu sa Zakonom o sukobu interesa FBiH. Kad ga pročitate, tamo jasno piše da niste izabrani zvaničnik, a zvaničnicima se smatraju i vijećnici u Općinskom vijeću. Takvu izjavu ne mogu podnijeti i nisam ni konkurisao. Status u privremenom Upravnom odboru je po posebnom propisu Vlade FBiH tako da sam i tu, čim sam imenovan, tražio da mi se izda potvrda da nisam u sukobu interesa da bih izbjegao probleme - kaže Stevanović.