Mi smo još u igri kada je u pitanju odobravanje Reformske agende od Evropske unije, kazao je za BHRT Predrag Kojović, zastupnik Naše stranke u Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine.
Kazao je da su druge zemlje u regionu predale dokument reformi koje su ispunili, a BiH očekuje odgovor na komentare koje smo poslali.
- Druge zemlje su predale, ali se očekuje isplata za njih do kraja godine, mi smo još u igri. Očekivali smo da ćemo dobiti komentare oko reformi koje smo poslali. Nismo dobili jer je Brisel odlučio da će ih Ursula fon der Leyen iznijeti na sastanku s predsjedavajućom Vijeća ministara Bosne i Hercegovine Borjanom Krišto - rekao je Kojović.
Ovaj sastanak je održan danas.
Kojovićeva je pretpostavka da će komentari biti isto kao i zahtjevi koji su upućeni prvi put.
- Mislim da će oni samo ponavljati, da je 116 mjera na spisku, a mi imamo 111. Da moramo sve usaglasiti da bismo mogli aplicirati za tu ogromnu finansijsku pomoć koja bi promijenila život u BiH - dodao je Kojović.
Između ostalog je kazao da je možda čak i Brisel bio raspoložen progledati kroz prste za ovih nekoliko reformi, ali da se upleo SAD.
- Možda je Brisel htio da pogleda kroz prste, posebno na temu Ustavnog suda BiH, kao zaseban dio Plana rasta, ali imam informacije da je američka administracija kontaktirala EU i zahtijevala, možda je to pregruba riječ, ali sugerisala da je važno da se insistira na cjelokupnom Planu uključujući i Ustavni sud.
Mislim da je to tretiranje BiH kao specijalnog slučaja, kao neke zemlje sa posebnim potrebama, da je vrijeme da se s tim prestane - rekao je Kojović.
Podsjetimo da je Vijeće ministara BiH to koje je u obavezi poslati Reformsku agendu, a problem su nesuglasice između partnera u vlasti koju čine Trojka (SDP, NiP i Naša stranka), SNSD i HDZ.
Kojović je napomenuo da se "mi moramo uozbiljiti, ako želimo u EU, zna se šta treba da uradimo".
- Plan rasta je fantastičan i to je novi Aprilski paket za BiH. To nisu samo novci, promjena je sistema, recimo, ukidanje etničkog glasanja, zatim mogućnost da Ministarstvo civilnih poslova BiH nadgleda kurikulume u cijeloj BiH... - rekao je Kojović.
Istakao je da je Trojka snaga koja može imati razlika u nekim drugim pitanjima, ali da je neupitno njihovo proevropsko opredjeljenje BiH, a da lideri SNSD-a i HDZ-a Milorad Dodik i Dragan Čović moraju imati dva razgovora.
- Jedan sami sa sobom, o tome da li žele biti lideri koji će uvesti BiH u EU ili žele biti u nekoj drugoj organizaciji, koje posjećuju kao BRICS gdje je otišao Dodik. A drugi razgovor je onaj iskreni koji trebaju imati sa svojim glasačima, i da kažu Hrvatima u Hercegovini: "Mi nećemo u Evropu, više nam odgovara sistem u kojem držimo zemlju zarobljenu u etničkoj demokratiji i onda nam to omogućava razne kriminalno-tenderske životne priče" - rekao je Kojović.