Na današnjem ročištu u predmetu Vinko Jakić, smijenjeni direktor Federalne agencije za upravljenje oduzetom imovinom, svoje svjedočenje nastavio je ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine i predsjednik Naroda i pravde Elmedin Konaković.
Jakić je podnio tužbu za mobing i diskriminaciju protiv Odbora za žalbe, Vlade Federacije Bosne i Hercegovine, Agencije za državnu službu FBiH, te Agencije za upravljanje oduzetom imovinom, a Konaković je jedan od svjedoka.
Na pitanje advokata Alena Nakića da li je formiranje vlasti u FBiH imalo refleksiju i na raukovođenje preduzećima koja se nalaze u nadležnosti tijela FBiH, Konaković tvrdi kako ne zna čime se rukovodila Vlada FBiH u smjeni Jakića.
- Ja sam ministar vanjskih poslova BiH i tamo gdje ja imam odgovornosti i učestvujem u glasanju o tome ću rado govoriti – naveo je Konaković.
Konaković je danas naveo i kako ne zna koliko je i da li je rukovodilaca institucija i javnih preduzeća ostalo na rukovodećoj poziciji.
- Ostalo je sigurno rukovodilaca. Recimo Fena, Komisija državne službe za žalbe, one su u nadležnosti FBiH – kazao je Konaković dodajući da se sjeća navedenih jer je bio federalni zastupnik nekoliko mjeseci, kako se sjeća, od kraja novembra 2022. do kraja januara 2023.
Advokat Nakić pitao je da li su pitanja rekonstrukcije upravljačkih struktura bila tretirana u okviru stranaka Trojke i njihovog koalicionog dogovora.
- Izborni zakon BiH garantuje svakom izabranom parlamentarcu pravo na mandat. Formiraju se većine u parlamentima, u ovom slučaju Federaciji, koji odaberu izvršnu vlast. Vlada Federacije ima ustavne i zakonske nadležnosti i potpuno je slobodna u donošenju odluka.
Parlamentarcima, u ovom slučaju iz Naroda i pravde, niti jednom od njih ne mogu odrediti kako će postupati. Kada bih Vladi FBiH naređivao šta da radi, kršio bih zakone. Ja to ne radim – kazao je Konaković
Potom ističe kako Vlada Federacije imenuje, organi preduzeća ustanova imaju svoju odgovornost i na isti način razrješavaju.
- Čak ni politička mišljenja na koja insinuira advokat ne mogu utjecati na odluke Vlade. Primjer za to je uredba o minimalcu sa kojom se ja, niti moja stranka ne slažemo, a ministar je glasao za tu uredbu – govori Konaković pojašnjavajući da želi reći kako je ovdje isključiva odgovornost i nadležnost Vlade FBiH, a ne bilo koje stranke.
Na dalji upit Nakića jesu li kadrovska pitanja bila predmet koalicionog dogovora koja se odnose na upravljanje javnim agencijama i institucijama, reagirala je sutkinja Mirela Vojnović te upozorila advokata da se kreće u okviru konkretne pravne stvari.
Nakić je naglasio da su pitanja više nego korektna te da se uskraćuje u dokazivanju činjenica, pa je zbog toga prestao sa ispitivanjem svjedoka navodeći kako smatra da je uskraćen za ispitivanje.