Na današnjem ročištu u predmetu Vinko Jakić, smijenjeni direktor Federalne agencije za upravljenje oduzetom imovinom, protiv Odbora za žalbe, Vlade Federacije Bosne i Hercegovine, Agencije za državnu službu FBiH, te Agencije za upravljanje oduzetom imovinom, svjedočio je ministar vanjskih poslova BiH i predsjednik NiP-a Elmedin Konaković.
Jedan od advokata Jakića, Elmir Jahić, pojasnio je Konakoviću da je pozvan kao svjedok na okolnosti da je predsjednik Naroda i pravde, okolnosti njegovih saznanja o razrješenju dužnosti Jakića te okolnosti raspodijele političkog plijena, odosno pozicija i institucija, nakon Općih izbora 2022.
Jahić ga je upitao da li je pozicija direktora Agencije bila dio političkog dogovora stranaka Trojke i pripala SDP-u.
Konaković je kazao kako mu djelimično postaje jasno zašto je pozvan.
- Prvi put sam upoznat sa okolnostima. Kompletan proces je u nadležnosti Vlade FBiH, a ne političkih stranaka, iako je praksa da političke stranke koje osvoje vlast o nekim stvarima razgovaraju - započeo je Konaković.
Potom, dodaje, kako "odbija interpretaciju o podijeli političkog plijena ističući da se toj vrsti političke prakse oštro suprotstavlja".
Konaković je naveo i kako nema informacije kada je i zbog čega razriješen Jakić jer se bavi "državnim poslovima koji oduzimaju jako puno vremena".
On je na upit Jahića potvrdio kako je sigurno bilo sastanaka koalicionih partnera kod formiranja oba doma Parlamenta FBiH.
Upitan je i koje su političke stranke formirale Vladu FBiH.
- Vlada FBiH formirana je glasovima 51 zastupnika, koji su po Izbornom zakonu BiH isključivi vlasnici svojih mandata. Postoje neke vrste razgovora, konsultativni, koji ne mogu biti obligatorni niti za jednog člana Parlamenta FBiH - kazao je Konaković.
Konaković navodi kako je prijedlog mandatara Vlade usaglašen među zastupnicima zaobilazeći direktno odgovoriti na pitanje advokata da li je usaglašen među koalicionim partnerima.
Međutim, Konaković je potvrdio kako se na sastancima koalicionih partnera govorilo o kadrovskoj politici.
- Često su tema sastanka opća društvena pitanja i aktuelna dešavanja. Ponekad se razgovara, mnogo rjeđe i o kadrovskim pitanjima, ali se nikada na tim sastancima ne donose odluke - rekao je Konaković.
Na pitanje advokata Alena Nakića da li je tema sastanaka bila i rekonstrukcija organa i tijela kojima upravlja Vlada FBiH, kaže kako je više puta, pa i javno, ponovio kako se sve mora dubinski analizirati što je radila prethodna vlada.
- Da se, gdje god se utvrdi korupcija, nesavjesno rukovođenje ili neefikasno upravljanje, kadrovi naravno mijenjaju - govori Konaković.
Situacija u sudnici ubrzo je kulminirala nakon što je jedna od pravnih zastupnica tuženih institucija u ovom predmetu upozorila sud na telefon jedne od novinarki koja je bila u svojstvu javnosti na današnjem ročištu. Telefon, naravno, nije korišten, u šta se uvjerila i sudska policija koja je, po naredbi sutkinje Općinskog suda u Sarajevu Mirele Vojnović, protivno zakonu, izvršila uvid u telefon novinarke.
Prethodno je sutkinja Vojnović naložila oduzimanje telefona novinarke čemu se usprotivio advokat Nakić pojašnjavajući kako to ne mogu uraditi, a pogtovo ne bez izdatog naloga. Nakić je istakao i kako sadržaj telefona novinara, kao takav, predstavlja tajnu kojoj ne može pristupiti nijedan organ, što nije spriječilo sudsku policiju.
Sutkinja je potom naložila svim prisutnim u sudnici da odlože telefone na pomoćni sto u sudnici. Vojnović je opomenula Nakića navodeći kako će nakon toga biti primjenjena odredba o kažnjavanju jer je odbio odložiti telefon na stol.
Advokat Nakić zatražio je potom isključenje i izuzeće sutkinje pojašnjavajući kako je želio biti konstruktivan u namjeri da postupak bude proveden bez odlaganja, ali da je Vojnović bez ikakve potrebe, jer u sudnici nije bio narušen mir, pozvala sudsku policiju, ali i zbog opomene koja mu je izrečena bez da je na bilo koji način ometao red u sudnici.
On je kazao i kako se, prema stajalištu Evropskog suda za ljudska prava u predmetu Nezirić protiv BiH, ne može izdavati naredba za izuzimanje telefona advokata.
Ročište je odgođeno do donošenja odluke predsjednika Suda o izuzeću sutkinje.
Inače, prije samog početka ročišta, u Sudu ispred vrata sudnice Konaković je, iako je zabranjeno, dokumentovao kratak videozapis, sličan onome koji je napravio ispred zgrade Suda snimivši ekipu Faktora.