open-navfaktor-logo
Prijava
search iconJavi Faktoru
search
Ministarstvo civilnih poslova BiH
Ministrica Bošnjak: Otvorili smo vrata Eurotransplanta, sada je vrijeme za zajednički iskorak
BiH se ovim pitanjem nije sistemski bavila 14 godina. Iako je još 2010. godine postojala radna grupa za pripremu članstva, nakon toga nije bilo ni političke volje niti ozbiljne institucionalne inicijative za pokretanje procesa. To smo uspjeli promijeniti
AUTOR: Fena
23.05.2025. u 12:01
get url
text
Dubravka Bošnjak
Dubravka Bošnjak
 Bosna i Hercegovina napravila je prvi konkretan korak prema priključenju Eurotransplantu, jednoj od najvažnijih međunarodnih mreža za razmjenu i raspodjelu organa, koja godišnje koordinira više od 7.000 transplantacija unutar područja koje obuhvata otprilike 138 miliona stanovnika i 79 transplantacijskih centara.
Ministrica civilnih poslova BiH Dubravka Bošnjak potvrdila je kako je početkom 2024. godine, uz pozitivna mišljenja nadležnih entitetskih ministarstava zdravstva, Ministarstvo službeno uputilo pismo namjere Eurotransplantu. Time je Bosna i Hercegovina nakon gotovo 14 godina zastoja započela proceduru pridruživanja ovoj važnoj mreži.
- Na ovaj način službeno smo započeli proceduru pridruživanja i tako otkočili dugogodišnji zastoj, te postavili jasne temelje za daljnji rad - izjavila je ministrica Bošnjak u razgovoru za Fenu, podsjetivši da BiH, uprkos ranijim pokušajima, nije uspjela institucionalno održati kontinuitet u ovom procesu.
- Nažalost, BiH se ovim pitanjem nije sistemski bavila 14 godina. Naime, iako je još 2010. godine postojala radna grupa za pripremu članstva, nakon toga nije bilo ni političke volje niti ozbiljne institucionalne inicijative za pokretanje procesa. To smo, na svu sreću, uspjeli promijeniti - pojasnila je ministrica.
Reakcija Eurotransplanta na pismo namjere bila je, prema riječima ministrice, vrlo pozitivna i ohrabrujuća. Nakon tog koraka, BiH je dva puta bila pozvana na sastanke u Nizozemskoj, što potvrđuje ozbiljnost kojom je Eurotransplant pristupio kandidaturi.
Ministrica ističe i da je BiH prvi put učestvovala na godišnjoj skupštini Eurotransplanta, gdje je i službeno predstavljena kao potencijalna članica, što ocjenjuje kao značajan pomak. Važno je napomenuti da od 2013. godine, kada je Mađarska postala članica, Eurotransplant nije primio nijednu novu državu, što čini bosanskohercegovački napredak posebno važnim.
- Dakle, sama činjenica da je BiH ušla u proceduru razgovora i razmatranja kandidature, uzimajući u obzir kompleksnu političku i zdravstvenu strukturu u zemlji, veliki je iskorak - naglasila je Bošnjak, dodavši da je cilj napraviti novi iskorak koji će biti na dobrobit cijele BiH.
Zakonodavne prepreke i manjak donora
S obzirom na visoke standarde koje ova međunarodna mreža zahtijeva, ministrica Bošnjak naglašava da je riječ o veoma zahtjevnom procesu, napominjući da put do punopravnog članstva nije jednostavan, lagan, već naprotiv veoma zahtjevan.
Prva velika prepreka je neujednačen zakonodavni okvir. BiH ima dva zakonska sistema, jedan u Federaciji BiH, drugi u Republici Srpskoj koji se razlikuju u modelima pristanka na darivanje organa, kao i u drugim procedurama u vezi s transplantacijom organa i tkiva.
Ove razlike potrebno je uskladiti prema standardima Evropske unije, konkretno Direktivi 2010/53/EU i SoHo regulativi. U tom smjeru je već poduzet korak. Naime, revizija zakonodavstva provedena je u zasebnoj TAIEX misiji, a rezultati su, kako ministrica kaže, trenutno u završnoj obradi i uskoro će biti dostavljeni nadležnim zdravstvenim vlastima u Bosni i Hercegovini.
Drugi, i po mišljenju ministrice najvažniji aspekt, jest broj darivatelja organa. Prag koji Eurotransplant postavlja iznosi najmanje deset donora na milion stanovnika, dok BiH značajno zaostaje za tim standardom.
- U prošloj godini imali smo ukupno šest donora, ali su svi donori osigurani u Kantonalnoj bolnici Zenica zahvaljujući angažmanu koordinatorice dr. Senade Čaušević, dok u drugim bolnicama nije bilo donora - navodi Bošnjak.
Ministrica smatra da to pitanje zahtijeva dublju analizu te ističe kako cijelo društvo mora učiniti mnogo više kako bi se svaki potencijalni donor osvijestio o tome koliko je doniranje važno, humano i plemenito.
- Upravo je jedna od važnih preporuka eksperata Evropske delegacije da se provede analiza za sve preminule pacijente u prethodnoj godini s dijagnozama poput traume glave, moždanog udara, tumora ili infekcija mozga, kako bi se utvrdilo u koliko slučajeva je dijagnosticirana moždana smrt i je li bolnički koordinator bio uključen. Ovakva analiza bi otkrila stvarni potencijal za doniranje i ukazala na eventualne propuste u procesu prepoznavanja i prijavljivanja potencijalnih donora – kazala je ministrica.
Drugim riječima, uz podizanje svijesti javnosti o doniranju, na čemu treba raditi svakodnevno, jako je važno i pravovremeno prepoznavanje potencijalnih donora. Naravno, kako ističe Bošnjak, posebna se pozornost mora obratiti i dijalogu s obiteljima, uzimajući u obzir kulturološki i vjerski kontekst u BiH.
- Preporuke uključuju i izradu bolničkih organizacijskih shema, dostupnost stručnjaka 24/7, edukaciju medicinskog osoblja, razvoj IT sustava za alokaciju organa, te pokretanje nacionalnih kampanja i obrazovanja kroz škole. Sve ove mjere ključne su za izgradnju sustava koji spašava živote – istaknula je ona.
Premalo se govori i malo zna
Na pitanje hoće li Bosna i Hercegovina uspjeti ispuniti sve uvjete koje Eurotransplant zahtijeva, ministrica Bošnjak izražava snažan optimizam, ali i jasno upozorava da uspjeh ovisi o zajedničkom angažmanu svih uključenih.
- Iskreno se nadam i svim srcem želim da uspijemo u ovom procesu. Osobno sam u potpunosti usredotočena na taj cilj, a i moji saradnici dijele istu odlučnost i predanost da to zajednički ostvarimo. Ovaj proces zavisi od svih nas. Pokazali smo da znamo, možemo i želimo, ali to mora biti zajednički napor kako bi se u konačnici postigao cilj - istaknula je ministrica.
Naglašava da je za uspjeh ključno postojanje političke volje, institucionalne saradnje i tehničke predanosti na svim razinama. Preporuke koje su pristigle kroz prethodne evaluacije, kako kaže, već su u postupku razmatranja, a uz nastavak koordinacije i podrške svih partnera vjeruje da će BiH ispuniti potrebne uvjete za članstvo.
Ministrica upozorava da transplantacijska medicina ne počiva samo na zakonima i stručnosti.
- Transplantacijska medicina ne ovisi samo o stručnjacima i zakonima, ona počiva na humanosti i altruizmu svakog pojedinca – kaže ministrica ističući važnost entuzijazma stručnjaka, ali i šire javne podrške bez koje transplantacije nisu moguće.
- Bez javne podrške i spremnosti na darivanje nema transplantacije. Zato je važno da svi razumijemo svoju ulogu u ovom procesu. Tu je velika i uloga medija da približimo javnosti i svakom pojedincu koliko je važno ovo što radimo – smatra ona.
Ministrica napominje da se o darivanju organa u Bosni i Hercegovini još premalo govori i jako malo zna.
- Iz vlastitog iskustva mogu reći da sam bila iskreno iznenađena kada sam, kroz razgovore s ljudima, uvidjela koliko je prisutno nepovjerenje, pa čak i strah. Neki vjeruju u mitove poput onoga da bi im život mogao biti ugrožen samo zato što posjeduju donorsku karticu, što je naravno potpuno netačno – podvukla je.
Hrvatska i Slovenija otvorene za saaradnju
Ministarstvo civilnih poslova Bosne i Hercegovine (MCP BiH) ima ključnu koordinacijsku ulogu u procesu približavanja zemlje Eurotransplantu. Ministrica Bošnjak ističe da MCPBiH vrlo aktivno i odgovorno izvršava svoju koordinacijsku ulogu u procesu pristupanja Eurotransplantu, ali i u širem kontekstu jačanja transplantacijske medicine u zemlji, uprkos činjenici da su nadležnosti za zdravstvo u BiH raspodijeljene na entitete i kantone.
Kao jedan od prvih konkretnih koraka, Ministarstvo je, nakon što su osigurana pozitivna mišljenja entitetskih ministarstava zdravstva, uputilo Pismo namjere Eurotransplantu i uspostavilo službeni kontakt s vodstvom organizacije. Time je BiH prvi put predstavljena kao potencijalna članica na godišnjoj skupštini Eurotransplanta.
S obzirom na kompleksnost procedura i visoke standarde, Ministarstvo je također predložilo uspostavu pripremne, prethodne suradnje s Eurotransplant mrežom kao način da se ubrza integracija i paralelno ojača sustav transplantacijske medicine u BiH.
Na pitanje kako je Eurotransplant reagirao na taj prijedlog, Bošnjak kaže da je zahtjev ozbiljno razmotren te je BiH upućena da traži zainteresirane zemlje članice Eurotransplanta za bilateralnu suradnju. U tom kontekstu, kroz obavijest iz marta ove godine i razgovore s ministrom zdravstva Republike Hrvatske, BiH je dobila potvrdu da su Hrvatska i Slovenija otvorene za saradnju.
- To je za nas snažan poticaj i važan korak naprijed. Zahvalni smo im na toj podršci – istaknula je ministrica, kazavši da je na temelju tih kontakata Ministarstvo već pokrenulo postupak pripreme okvirnog sporazuma u oblasti zdravstva s Republikom Hrvatskom, a isti proces planira i sa Slovenijom.
Sljedeći važan korak bit će šira rasprava o novim članicama Eurotransplanta, zakazana za 5. juna, kada će se održati zajednički sastanak Vijeća za medicinu i nauku te Upravnog vijeća Eurotransplanta. Ministarstvo će pažljivo pratiti ishod tog sastanka i, u skladu sa rezultatima, djelovati.
Istovremeno, BiH koristi TAIEX instrumente stručne pomoći Evropske komisije. Do sada su izrađena dva stručna izvještaja: jedan o trenutnom stanju transplantacijske medicine u BiH, drugi o pravnoj usklađenosti nacionalnog zakonodavstva s europskim standardima. Trenutno je u pripremi i treća TAIEX aktivnost, odnosno serija radionica s međunarodnim stručnjacima iz Hrvatske, Španije i Slovenije, s ciljem podizanja svijesti o darivanju organa i prijenosa dobre medicinske prakse.
Kako je ministrica istaknula, svi TAIEX izvještaji službeno se prosljeđuju nadležnim entitetima na daljnje postupanje, jer bez njihove aktivne uloge ovaj proces ne može biti dovršen.
Omogućen opstanak Donorske mreže
Ministarstvo civilnih poslova u prošloj je godini poduzelo niz konkretnih koraka kako bi podržalo razvoj transplantacijske medicine i promoviralo donorstvo u zemlji. Među ključnim aktivnostima koje ističe ministrica Bošnjak je i pokretanje mogućnosti financiranja projekata promocije donorstva putem grantova Ministarstva, čime su omogućili opstanak Donorske mreže BiH, organizacije koja, kako kaže, "ima zaista važnu ulogu u ovom procesu", i time je spašena od gašenja. Osim toga, kroz ovaj model otvoren je prostor i drugim organizacijama da se uključe. Plan je, naglašava ministrica, nastaviti ovaj vid podrške i u narednim godinama.
Još jedan važan događaj bio je organiziranje prve konferencije na razini Bosne i Hercegovine o donorstvu, koja je krajem 2024. održana u Parlamentarnoj skupštini BiH, u suradnji s Donorskom mrežom BiH.
Bošnjak poručuje da je Ministarstvo civilnih poslova poduzelo važne korake, ali te napore moraju pratiti i podržati entitetske i kantonalne institucije, zdravstvene ustanove na svim nivoima i naše društvo u cjelini. Posebno ističe kako moramo biti realni i svjesni da najveći dio zadataka, kako zakonodavnih tako i operativnih, ostaje na entitetskim i kantonalnim zdravstvenim vlastima.
Na pitanje o saradnji s entitetskim ministarstvima zdravstva, ministrica potvrđuje da ona postoji.
- Već na samom početku procesa priključenja Eurotransplantu, Ministarstvo civilnih poslova je zatražilo i dobilo mišljenja entitetskih ministarstava zdravstva, što je bio preduvjet za slanje pisma namjere – kazala je ministrica, poručivši da su tokom cijelog procesa, entitetske zdravstvene vlasti uključene kroz radne sastanke, misije eksperata i konsultacije.
- Znamo da Ministarstvo zdravstva FBiH priprema značajna ulaganja u razvoj transplantacijske medicine, uključujući infrastrukturu, edukaciju kadra i modernizaciju sistema. Očekujemo da će i Republika Srpska u narednom razdoblju poduzeti slične korake – naglasila je, podsjetivši da je riječ o procesu koji zahtijeva aktivno učešće svih nadležnih institucija.
Sve je na kraju do nas
Ministrica Bošnjak istaknula je da je sporazum s Republikom Hrvatskom, koja ima jedan od najuspješnijih transplantacijskih sistema u Europi i svijetu, od ključne važnosti za Bosnu i Hercegovinu. Kako navodi, nacrt sporazuma je već pripremljen te su zatražena mišljenja nadležnih entitetskih ministarstava.
Pozitivna mišljenja već su zaprimljena iz Federacije BiH i Brčko distrikta, ali još nije stiglo mišljenje iz Republike Srpske, što je preduvjet za dalji nastavak procedure usvajanja i potpisivanja. Ministrica izražava nadu da će se i taj korak uskoro realizirati.
Na pitanje ima li smisla razvijati transplantacijsku medicinu i bez članstva u Eurotransplantu, ministrica jasno poručuje da je Eurotransplant važan, ali da razvoj vlastitog transplantacijskog sistema mora biti cilj sam po sebi.
 Naglašava da svaka nova transplantacija, svaki donor i svaki spašeni život vrijedi, bez obzira na međunarodno članstvo i da jačanje domaćih kapaciteta i osiguravanje jednakih šansi za sve pacijente mora biti imperativ.
O tome što svi kao društvo možemo učiniti u tom plemenitom cilju, Bošnjak naglašava da je transplantacijska medicina jedinstvena grana medicine koja u potpunosti počiva na solidarnosti među ljudima.
- Svaki pojedinac nosi u sebi potencijal da spasi nečiji život. Darivanje organa je najuzvišeniji izraz humanosti, povjerenja i zajedništva. Uspjeh je moguć samo kroz partnersku saradnju svih nivoa vlasti, medicinske struke, obrazovnog sistema i - što je najvažnije - kroz iskreno povjerenje i angažman svih nas. U tom procesu, mediji imaju nezamjenjivu ulogu. Ključni su saveznik u širenju poruke solidarnosti i informiranju javnosti jer svaka priča može potaknuti jedno novo "da" za život. Kroz odgovorno, empatično i kontinuirano izvještavanje oni oblikuju javnu svijest, razbijaju predrasude i otvaraju prostor za dijalog o važnosti darivanja organa – rekla je ministrica.
Ipak, ministrica podsjeća da je svijest o važnosti darivanja organa u BiH još nedovoljno razvijena.
- Zato je nužno da zajednički - obrazovanjem, dijalogom i medijskom vidljivošću - stvaramo kulturu darivanja. Jer svako od nas, bilo kao učenik, roditelj, liječnik, ili novinar, ima priliku biti dio ove iznimne priče o spašavanju života. Sve je na kraju do nas – zaključila je ministrica civilnih poslova BiH Dubravka Bošnjak.
comment
prikaži komentare (0)
POVEZANO
2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.