Vijeće ministara Bosne i Hercegovine danas je na vanrednoj sjednici usvojilo zaključak kojim je Ministarstvo finansija i trezora Bosne i Hercegovine zadužilo da bez odlaganja, a najkasnije u roku od 15 dana, pripremi prijedlog rješenja za izvršenje isplate potraživanja slovenačkog Viaducta, uključujući glavni dug, kamate i troškove arbitražnog postupka.
Ovu informaciju je saopćio zamjenik ministra finansija i trezora BiH Muhamed Hasanović.
Iz Vijeća ministara BiH još nisu uputili saopćenje.
Ta potraživanja Viaducta, navodi Hasanović, s 1. martom ove godine iznose 110,1 milion KM.
Ovaj dug je vjerovatno i veći imajući u vidu da je dnevna kamata 9.000 eura, kako je ranije rekla predsjedavajuća Vijeća ministara BiH Borjana Krišto.
Radi se o tome da je slovenačka strana pokrenula arbitražni postupak radi naknade štete nakon što je Vlada RS-a raskinula ugovor o koncesiji za izgradnju hidroenergetskog sistema na Vrbasu. Vlada RS-a trebala je Viaductu isplatiti blizu 90 miliona KM odštete. To nije učinila.
Zbog toga će, kako je jučer saopćeno, Agenciji za pružanje usluga u zračnoj plovidbi Bosne i Hercegovine (BHANSA) biti zamrznuto finansiranje iz sredstava Evropske organizacije za sigurnost zračne plovidbe (EUROCRONTROL). Prethodno se na "udaru" našla i Centralna banka Bosne i Hercegovine.
Vijeće ministara je nedavno formiralo tim za pregovore sa punomoćnicima firme Viaduct i drugih, a informaciju tog tima razmatralo je danas.
Hasanović je u reakciji na zaključak Vijeća ministara BiH naveo da razumije ozbiljnost situacije i da je svjestan da ovakvi predmeti mogu imati negativan utjecaj na međunarodni ugled Bosne i Hercegovine.
- Također, potpuno razumijem situaciju u BHANSA-i, koja je jedna od vitalnih državnih institucija i čiji se rad trenutno dovodi u pitanje, kako je i nedavno izvještavano, zbog prestanka finansiranja što bi eventualno moglo dovesti do obustave zračnog prometa u BiH, ali smatram da se ovaj problem ne treba riješiti na način koji bi mogao ugroziti fiskalnu stabilnost i dugoročnu održivost - dodao je Hasanović.
Tvrdi da je zanemareno nekoliko ključnih činjenica.
- Nije poznato da li je u radu tima uopće učestvovao predstavnik Vlade RS-a, iako je Vlada RS-a na prethodnoj sjednici bila eksplicitno pozvana da ga imenuje. Ne navodi se iz kojih sredstava bi se ova obaveza platila, niti da li su sredstva planirana u budžetu institucija BiH. Trenutno je na snazi privremeno finansiranje, što dodatno dovodi u pitanje pravnu i fiskalnu osnovu za ovakav zaključak - istakao je Hasanović.
Naveo je da poziva Pravobranilaštvo Bosne i Hercegovine da poduzme sve zakonom predviđene korake protiv RS-a imajući u vidu da je potpisom tadašnje premijerke RS-a Željke Cvijanović Vlada ovog entiteta 2017. preuzela obaveze isplate potraživanja Viaducta, a da sada pokušava izbjeći odgovornost.
Vlada RS-a je potpisala takav sporazum s Vijećem ministara BiH u kojem je preuzela plaćanje svih troškova.
- U skladu sa sporazumom, smatram da je zaključak (Vijeća ministara BiH) trebao biti formulisan na način da zadužuje Ministarstvo finansija i trezora BiH da izvršenje arbitražne presude započne tek nakon što Vlada RS-a uplati sredstva.
Bitno je naglasiti da se iz RS-a po ovom pitanju nisu oglasili na veliki broj upita, što dodatno pokazuje neodgovornost i nefunkcionalnost u postupanju u vezi s preuzetim obavezama. Ovaj slučaj zapravo ponovo ogoljava stvarnost s kojom se suočavamo – Republika Srpska nije država, ali sve češće pokazuje da nije ni funkcionalan entitet - izjavio je Hasanović.