Goran Selak, kojeg je predsjedavajuća Vijeća ministara Bosne i Hercegovine Borjana Krišto imenovala za ministra sigurnosti BiH na prijedlog SNSD-a, nema podršku u Parlamentu Bosne i Hercegovine, a upitno je da li većinu ima i Nebojša Vukanović, kojeg Trojka i opozicija iz RS-a planira ove sedmice predložiti Borjani Krišto za ministra sigurnosti.
Postavlja se pitanje hoće li sadašnja vlast, koju i dalje čine Trojka (SDP, NiP i NS), SNSD i HDZ, dočekati kraj mandata sa zamjenikom ministra sigurnosti koji obavlja funkciju ministra, što ne bi bilo ni prvi put. U prošlom mandatu je, primjera radi, ministar za ljudska prava i izbjeglice BiH Miloš Lučić uhapšen pa razriješen nakon ostavke, a novi nije imenovan, te je, u skladu sa zakonom, funkciju ministra obavljao njegov zamjenik Dževad Mahmutović.
Po Zakonu o Vijeću ministara BiH, ministra imenuje predsjedavajuća, a potvrđuje Zastupnički dom. Prije Zastupničkog doma kandidat mora proći parlamentarnu Komisiju za pripremu izbora Vijeća ministara.
Kada je u pitanju Selak, o njemu se još nije izjasnila parlamentarna Komisija za pripremu izbora Vijeća ministara BiH, ali on, po sadašnjem raspoloženju, nema podršku većine.
Vukanović kao "ponuđeni" kandidat mora proći dvije stepenice, i to Borjanu Krišto iz HDZ-a, stranke koja je u partnerstvu sa SNSD-om, a potom i Zastupnički dom Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine.
Zakon o Vijeću ministara BiH navodi da, ako Zastupnički dom ne potvrdi odluku predsjedavajućeg Vijeća ministara o imenovanju ministra ili zamjenika ministra, predsjedavajući Vijeća ministara dužan je u roku ne dužem od osam dana imenovati drugu osobu na to mjesto i takvu odluku dostaviti na potvrdu Zastupničkom domu ili podnijeti ostavku.
Po ovome, prvo bi morala biti završena procedura u vezi sa Selakom pa tek onda pristupiti novom kandidatu.
Krišto je ta koja imenuje ministra i šalje dalje u parlamentarnu proceduru. Ona ne mora prihvatiti prijedlog Trojke i opozicije iz RS-a i imenovati Vukanovića.
Podsjetimo da je lider HDZ-a Dragan Čović prije mjesec dana kazao da ne podržavaju nijednu smjenu, te je stao iza partnera SNSD-a Milorada Dodika. Čović je pak prije nekoliko dana, nakon neustavnih poteza Dodika i naloga za njegovo privođenje, rekao da je uvjeren da sigurnost neće biti ugrožena, "a svi koji izazivaju ili se igraju tim vatrama neće imati apsolutnu podršku predstavnika Hrvata".
Ako Krišto i prihvati Vukanovića i imenuje ga, neizvjesna je podrška većine zastupnika.
Većinu u Zastupničkom domu čine 22 zastupnika.
Trojka i opozicija iz RS-a imaju 19 ruku, računajući novi klub NES-a i Naprijed, a bez glasova SDA, DF-a, SNSD-a i HDZ-a. Kako je u BiH sve moguće, moguće je i da neko promijeni stav i partnera.
Gdje su Konakovićevi bageri
O cijeloj situaciji tražili smo komentar od zastupnika više parlamentarnih stranaka.
Šerif Špago, predsjedavajući Kluba zastupnika SDA, istakao je da su prošli svi zakonski rokovi za proceduru imenovanja novog ministra sigurnosti.
- Kasnila je predsjedavajuća Vijeća ministara sa imenovanjem ministra. Komisija nije mogla razmatrati njen prijedlog zbog nedolaska članova iz parlamentarne većine. I svi su rokovi prošli. Tako da su bageri i sve što je najavljivano da će brzo pomesti SNSD iz Vijeća ministara bile priče za javnost, što inače predstavnici Trojke u Vijeću ministara rade.
Najavljuju brzo izbacivanje SNSD-a bez procjena, planova, viđenja, a nastavljaju sa SNSD-om donositi najvažniji akt, budžet, kojim su omogućili da sredstva Centralne banke BiH prebace entitetima bez osnova dok institucije vape za rješavanjem trajnog smještaja, BHRT vapi za rješavanjem duga prema EBU i dovedeno je u pitanje njihovo funckioniranje zbog odluke Vlade FBiH o minimalnoj plaći, modernizacija i opremanje Oružanih snaga im nije bitna – rekao je Špago.
Ocijenio je da Trojka jedno priča, drugo radi.
- Ne znam na šta će izaći rekonstrukcija Vijeća ministara. Bojim se da će prevariti opoziciju iz RS-a – dodao je.
Kada je u pitanju stav Kluba SDA o pitanju novog prijedloga kandidata, Špago je podsjetio da je na organima stranke zauzet stav da "sve što se smjenjuje iz vladajuće većine je patriotska obaveza podržati zbog nerada", a eventualna podrška novim kadrovima, novim imenovanjima je nelogična.
- Mi kao opoziciona stranka ne možemo podržati novu parlamentarnu većinu u kojoj ne učestvujemo. Ali uvijek ostavljamo mogućnost da ćemo konačnu odluku donijeti u zavisnosti od potrebe da se određene stvari u državi poboljšaju, donosit ćemo je prije imenovanja.
Sad je izvjesno da nećemo podržavati nova imenovanja bez jasne parlamentarne većine i neozbiljno bi bilo da Trojka sa partnerima predlaže ljude, a nisu osigurali većinu da ti ljudi budu izglasani – dodao je Špago.
Kazao je da je nejasno zašto Trojka odugovlači sa stavljanjem na dnevni red Selaka.
- Po zakonu, mora se ovo završiti. Da li će SNSD predložiti novog kandidata ako ne prođe Selak? Imajući u vidu sva posljednja dešavanja, Selak neće dobiti podršku i SNSD se vjerovatno neće više uključivati po tom pitanju. Krišto nosi odgovornost za daljnje aktivnosti ako se Selak obori – rekao je Špago.
Zasad nismo uspjeli dobiti stav od zastupnika DF-a, kao ni nekolicine iz Trojke koje smo kontaktirali.
Mjesto ministra sigurnosti BiH ostalo je upražnjeno nakon što je Nenad Nešić razriješen. On je u pritvoru u Vojkovićima.