open-navfaktor-logo
search
Aronija
Mujić: To je ekstra biljka koja nije zahtjevna i odlična je za dijabetičare
Nazivaju je najzdravijom biljkom na svijetu, ima antikancerogena svojstva, a u susjednoj nam Hrvatskoj, u području Dalmacije, su je počeli masovno saditi nazivajući je "ubicom tumora"
20.09.2018. u 16:31
get url
text
Aronija
Aronija

Aronija je porijeklom iz Sjeverne Amerike, a može itekako uspijevati i u našoj zemlji. Pričali smo s Ismetom Mujićem iz Konjica koji se već 2011. godine zainteresirao za ovu izuzetno ljekovitu biljku.

Rađala je na 900 metara nadmorske visine

- Imao sam nasad na većoj nadmorskoj visini pa ih je snijeg lomio, tako da sam se fokusirao na manju parcelu, nekih 40 - 50 sadnica koje sam zasadio u blizini kuće. Radim to za svoju dušu, prijatelje. Aronija može uspijevati u cijeloj Bosni i Hercegovini. Eto, kod mene je rađala na 900 metara nadmorske visine. Nije previše zahtjevna ni za vodu, mada ne buni se ako je pognojite. Jednostavno je odlična - priča nam Mujić.

Kaže kako su njegove prve sadnice rodile dvije godine od sadnje.

- Sadnice su bile kao čačkalice. Ja sada proizvodim mnogo veće mlade sadnice. Za uzgoj ove biljke sam se opredijelio zbog ljekovitosti. Kome god sam dao njene plodove osjetio je poboljšanje. Naročito je dobra za dijabetičare. To sigurno znam jer moja kćerka ima šećer i otkako koristi aroniju osjeća se mnogo bolje. Zatim, čuo sam da je dobra kod liječenja tumora, općenito kao prevencija da ne dođe do takvih oboljenja. Imam prijatelje kojima sam dijelio plodove aronije a koji imaju tumor i mislim da im je olakšala tegobe - govori nam Mujić.

Dodaje kako aronija ima mnoge prednosti.

Lagana je za uzgoj

- Plodovi se mogu konzumirati i u sušenom stanju, kada je zaledite. Njena je velika prednost što može mjesec dana u hladnoj prostoriji stajati kao friška i što zri istovremeno, ne mora se probirati kao malina. Lagana je za brati, što bi naš narod rekao, ekstra je biljka. Počeo sam uzgajati aroniju negdje 2011. godine i tada je kilogram bio 15 ili 20 KM, a sada je duplo manje. Znaju doći komšije da uzmu deset-15 komada da posade pored kuće, u bašti, da probaju. Lagana je za uzgoj jer uvijek kasnije možete odvojiti nekoliko mladih sadnica s žilama koje se lahko prime - priča nam Mujić.

Na kraju nam kaže kako aroniju koristi u svim oblicima.

- I frišku, zaleđenu, osušenu. Pravim sokove, ali i džemove. Sve iskoristim, na propadne ni boba. Odlična je za jačanje imuniteta i preporučio bih svima da u svojim baštama zasade barem po nekoliko sadnica, za svoju porodicu - ispričao nam je Mujić.

 

2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.