U Sudu Bosne i Hercegovine danas je ispitivanjem svjedoka Jelene Pajić-Baštunac nastavljeno suđenje predsjedniku bh. entiteta Republika Srpska Miloradu Dodiku i vršiocu dužnosti direktora Službenog glasnika RS-a Milošu Lukiću zbog nepoštovanja odluka visokog predstavnika Christiana Schmidta.
Na prošlom ročištu 17. jula saslušana je predsjednica Vijeća naroda RS-a Srebrenka Golić.
Dodik je optužen da je kao predsjednik RS-a potpisao ukaze o proglašenju dva zakona, koja je ranije poništio visoki predstavnik Christian Schmidt.
Na današnjem ročištu saslušana je Jelena Pajić-Bašunac, generalna sekretarka Milorada Dodika, na okolnosti razgovora pravnih savjetnika Milorada Dodika prije potpisivanja spornih ukaza.
Pajić-Baštunac je istakla da je na funkciji generalne sekretarke od 22. februara 2023. godine, te da shodno tome rukovodi službom predsjednika RS-a, organizuje posao, vodi računa o zaposlenima i druge.
Na pitanje branioca Dodika o proceduri ukaza, Pajić-Baštunac je kazala kako spis predmeta koji stigne iz Narodne skupštine RS-a ide u odjeljenje pravnih poslova koji provjerava pravilnosti, zatim se šalje predsjedniku na potpis koji zatim generalni sekretar dostavi Službenom glasniku na objavu.
Kada je riječ o spornom ukazu kada je usvojen Zakon o izmjeni zakona o objavljivanju zakona i propisa RS-a, svjedokinja je objasnila šta se događalo u službi Dodika.
Pajić-Baštunac je kazala kako se zakon zbog hitnosti nije zadržavao u službi predsjednika te kako je upućen Službenom glasniku na objavu.
Istakla je kako su na Dodikov zahtjev organizirani svakodnevni sastanci sa predsjednikom Vlade i ministrima u Vladi, a na njima su prisustvovali i Željka Cvijanović, Nikola Špirić, te razni ekperti sa pravnog fakulteta. Teme sastanaka su bile ustavno-pravni položaj predsjednika RS-a, te način i imenovanje visokih predstavnika u BiH i njihova ovlaštenja.
Sastanci su organizirani, prema riječima svjedokinje, jer je uzeta okolnost da predsjednik RS-a nije pravnik te su eksperti davali analizu, tj. govorili da li treba da potpiše ukaze.
Sutkinja Sena Uzunović je prekinula svjedokinju kada je bila pitana o pisanim ekspertizama Michaela Gestingera jer nije dozvoljeno govoriti o sadržaju ekspertiza.
Svjedokinja je kazala kako je na sastancima zaključeno da Dodik potpiše ukaze jer ukoliko bi odbio, prekršio bi ustav i narušio zakonodavnu-proceduru.
Na sastancima je rečeno i kako Ustav RS-a ne poznaje Christiana Schmitda, te kako visoki predstavnik ne treba da postoji i da treba da se zatvori kancelarija OHR-a, te kako Bosna i Hercegovina na putu prema Evropskoj uniji treba da ide suverena i bez viskog predstavnika.
Pajić-Baštunac je kazala i kako prema njenom sjećanju od 2011. godine ne objavljuju odluke visokog predstavnika u Službenom glasniku RS-a.
Kada je riječ o drugom zakonu, Zakonu o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH, svjedokinja je kazala kako su oba zakona došla istovremeno, te kako je jednoglasno donesen stav da se potpišu ukazi i proglase zakoni.
Na pitanje branioca prvooptuženog o postupanju organa vlasti u RS-u u odnosu na taj zakon, svjedokinja je kazala kako ima saznanje iz medija da je Okružni sud u Banjoj Luci donio presudu po tom zakonu gdje je oslobodio optuženog.
Ponovila je i kako su sastanci održani na zahtjev Dodika kako bi imao širu sliku i mišljenja relevantnih stručnjaka, te da je tražio da svako iznosi svoje mišljenje i dileme kako bi se dodatno raspravljalo i analiziralo.
Prilikom unakrsnog ispitivanja, tužiteljica je pitala svjedokinju da li je bila upoznata sa odlukama visokog predstavnika što je zasmetalo Dodiku.
- Tužiteljica priča o tome kako postoji visoki predstavnik, a nije priložila dokaz da postoji visoki predstavnik - kazao je Dodik.
Naredno ročište je zakazano za 11. septembar, a odbrana drugooptuženog Miloša Lukića će izvoditi dokaze, dok je za svjedoka pozvan Goran Bosančić, predstavnik Upravnog odbora Službenog glasnika RS-a.