open-navfaktor-logo
Prijava
search iconJavi Faktoru
search
Usluge nikakve, cijene previsoke
Nesposobne uprave komunalnih preduzeća i Vlada KS milionske gubitke lome preko leđa građana
Građani Kantona Sarajevo i ovaj put plaćaju ceh nesposobnih uprava i direktora komunalnih preduzeća koji su višemilionski gubitnici
AUTOR: J. M.
03.07.2025. u 07:49
get url
text
Komunalna preduzeća su u rasulu
Komunalna preduzeća su u rasulu
FOTO: Arhiva
Komunalna preduzeća u Kantonu Sarajevo su došla do dna. Iako se već godinama govori da je komunalna privreda na koljenima i da su to njeni posljednji trzaji, najnovija poskupljenja s jedne strane i nagomilani višemilionski gubici nesposobnih i stranačkih kadrova na direktorskim pozicijama s druge strane daju jasnu sliku o kolapsu.
Javna preduzeća godinama su gomilala gubitke, a teret njihovog nerada i ovaj put se prelama preko leđa građana.

Voda, smeće, grijanje...

Priča da cijene komunalnih usluga nisu ekonomske i da se zbog toga stvaraju gubici je apsurdna jer usluge koje se pružaju su blago rečeno katastrofalne, od vode, odvoza smeća, lošeg grijanja... Sa pojedinim izuzecima.
Taj izuzetak nije Vodovod i kanalizacija jer posljednjih deset i više godina svaki dan najmanje 20 ulica i naselja u Sarajevu nema vode.
Stalno se nešto krpi i popravlja, a kada dođe do kvara u nekoj ulici ili kada pukne cijev, ekipe Vodovoda i kanalizacije ne čekajte jer neće doći. Ustvari, doći će, ali tek kad se niz ulicu slije ko zna koliko kubika vode.
Valjda zbog toga su iz ovog preduzeća tražili da cijena vode bude skuplja 50 posto, međutim Vlada je presjekla i rekla da voda mora poskupjeti, ali 20 posto i tako je i bilo.  
To što je preduzeće u finansijskoj dubiozi od 22,8 miliona KM, barem je toliko bilo prošle godine, malo ko spominje jer će vjerovatno ti gubici do kraja godine biti veći za koji milion KM.
Treba li spomenuti da je ovom preduzeću u aprilu bio blokiran račun i da su pod hipoteku stavili upravnu zgradu u Butilama čija je vrijednost procijenjena na 17,5 miliona KM.
Već duže vrijeme stvari izmiču kontroli i u KJKP Rad. Ovo preduzeće koje je godinama poslovalo pozitivno ušlo je u crveno.
Prošlu godinu završili su sa gubitkom od 3,2 miliona KM. Vrlo brzo Vlada KS će i ovom preduzeću izaći ususret i povećati cijenu usluge.
Gomile smeća, prepuni kontejneri, divlje deponije i epidemija leptospiroze samo su dio problema sa kojima su suočeni građani glavnog grada.
Nova uprava koja je došla u aprilu pokušava mijenjati stvari, ako ništa za razliku od prethodnika komuniciraju sa medijima i prihvataju kritike.
Loše je i u KJKP Sarajevogas. Od stabilnog preduzeća i oni su prošlu godinu završili milionskim gubitkom, tačnije skoro četiri miliona KM.
Na crnoj listi je i KJKP Pokop koji je nakon godina pozitivnog poslovanja u gubitku od 848.000 KM. I oni traže da se povećaju cijene usluga, tačnije dženaza i sahrana jer se nisu mijenjale od 1996. godine.
I KJKP GRAS koji je od 1. jula povećao cijene karata i mjesečnih kupona, a smanjio cijenu godišnje karte, već skoro dvije decenije grca u problemima. Iako se ministar saobraćaja Adnan Šteta pohvalio da su u njegovom mandatu gubici u ovom preduzeću smanjeni za 55 miliona KM, u praksi je malo drugačija situacija. Doduše, već duže vrijeme radnici KJKP GRAS ne štrajkuju što znači da plaću dobijaju na vrijeme.
Samo prije četiri godine gubici GRAS-a prema Poreznoj upravi FBiH iznosili su 92 miliona KM, a 33 miliona KM prema Upravi za indirektno oporezivanje BiH.
Iako su KJKP Toplane prošlu godinu pozitivno poslovale, odnosno ostvarile dobit od 1,3 miliona KM, to u praksi mnogo ne mijenja činjenicu da gubici ovog preduzeća iz ranijeg perioda iznose 84.281.992 KM. Kako god, komunalna privreda je u kolapsu i, kako kaže Mahir Dević, zastupnik SDA u Skupštini KS, do kraja godine situacija će biti još gora.

Sve uništeno

-  Vladajuća Trojka nikada nije slušala kada smo upozoravali da se nešto mora mijenjati. A kako ćemo mijenjati kada smo mi znali raspravljati o izvještajima o radu komunalnih preduzeća starih skoro tri godine.
Na vlasti su skoro sedam godina i nijednu reformu nisu pokrenuli. Uništili su sve do kraja - mišljenja je Dević.
I Sindikat komunalne privrede već duže vrijeme upozorava na tešku situaciju. Rasim Ljucević, predsjednik ovog sindikata, kaže da je komunalna privreda na izdisaju.
- Puno se očekuje od radnika čiji je prosjek plaće 1.340 KM.
Mi godinama ukazujemo na probleme, ali malo ko nas sluša i sada smo tu gdje jesmo. Ako se ne napravi neki presjek, sve će propasti - rekao je Ljucević.
comment
prikaži komentare (0)
POVEZANO
2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.