Radna grupa za izradu novog zakona o radu u Federaciji BiH uskoro treba završiti svoj posao, a nacrt bi se već ovog ljeta, tačnije u augustu, mogao naći pred Vladom FBiH.
Nekima je jedna od najspornijih novina koja se očekuje jeste ponovno uvođenje mogućnosti zapošljavanja na pola radnog vremena – odredbe koja je ranije bila zloupotrebljavana, posebno u sektorima trgovine i ugostiteljstva.
Radnici strahuju da bi se ta praksa, gdje rade puno radno vrijeme, a doprinosi im se plaćaju na minimalnu osnovicu, mogla ponovo legalizirati, dok sindikati upozoravaju da bi to moglo postati pravilo, a ne izuzetak.
Međutim, ključno je šta će donijeti novi zakon o radu, hoće li on biti povoljniji za radnike, hoće li ih zaštititi?
Iz Ministarstva socijalne politike i rada FBiH za Faktor su kazli da čekaju da Radna grupa završi posao, pa će onda vidjeti šta dalje i kako.
Strah od zloupotrebe
Kako stvari trenutno stoje, u novom zakonu o radu u Federaciji BiH, trebao bi se vratiti član koji će poslodavcima omogućiti da upošljavaju radnike na pola radnog vremena.
Podsjetimo ta mogućnost je bila poslodavcima dostupna prije par godina, pa su tako poslodavci obilato koristili ovu zakonsku mogućnost pa radnike, naročito one u trgovini i ugostiteljstvu prijavljivali na pola radnog vremena, a radnici radili puno radno vrijeme.
Faktor je imao priliku razgovarati s nekim od radnika koji su uz zahtjev za anonimnost kazali da strahuju od ove mogućnosti jer su već imali situacije da su kod poslodavca radili puno radno vrijeme, a doprinosi su im se plaćali na pola radnog vremena.
- Radila sam godinama tako u restoranu puno radno vrijeme, osam, devet, pa i više sati kad sam druga smjena, a poslodavac me prijavljiva o na četiri sata. Više takao ne želim raditi i nadam se da neću morati - kaže Sarajka Sanela koja već više od 20 godina radi u ugostiteljstvu.
Na upit zašto tu mogućnost tada nisu odbili i slučaj prijavili nadležnoj inspkeciji, odgovorili su da im je trebao posao i da bi taj čin značio otkaz.
A Faktor je mišljenje o ovome tražio i od predstavnika Sindikata radnika u FBiH.
Pola radnog vremena problem i u razvijenim zemljama
Mersiha Beširović, predsjednica Sindikata radnika u trgovini u Federaciji BiH za Faktor kaže da s radom na pola radnog vremena imaju problem i zemlje zapadne Evrope, te da je to problem čak i skandinavskim zemljama koje se mogu pohvaliti visokim stepenom socijalne odgovornosti kao i jakim sindikalnim pokretom.
- Problem ugovora na pola radnog vremena je jedan od ključnih problema u sektoru trgovine - ističe Beširović.
Kaže da radnici, posebno žene, nažalost, ne mogu dobiti ugovor na puno radno vrijeme i time su opterećeni i kada su penzije u pitanju, ali i druge beneficije koje imaju radnici sa ugovorima na puno radno vrijeme.
-Bojim se da nas to tek čeka. Posebno jer je naš sistem takav da u svemu pronađemo način za zloupotrebu. Tako da bojazan postoji - kaže Beširović, te poručuje da je na radnicima da to ne tolerišu.
- Ne treba da rade puno radno vrijeme ako su prijavljeni na pola radnog vremena i ne vjerujem da to može biti problem. Prije mislim da ćemo kao i zmelje koje sam spomenula imati problem da ćemo imati radnike na pola radnog vrmena kao praksu, a ne izuzetak - tvrdi Beširović.
Daleko od zvanične verzije
Selvedin Šatorović, predsjednik Samostalnog sindikata radnika BiH, za Faktor ističe da je radna grupa u koju je uključen i sindikat zadužena da pripremi tekst prednacrta ovog zakona.
-Dakle, još uvijek smo daleko od neke zvanične verzije teksta koja će se naći u javnoj raspravi. Naravno, mi ništa ne želimo prepustiti slučaju i aktvno radimo na definisanju najpovoljnijih rješenja za radnike i radnice u Federaciji BiH kako bi im se poboljšao radno-pravni, ali i ekonomsko-socijalni položaj - kazao je Šatorović.
Dodaje da, što se tiče radnog vremena, važeći Zakon o radu (član 36. stav 1.) predviđa mogućnost zaključivanja ugovora o radu sa punim ili nepunim radnim vremenom.
- Takva rješenja su prisutna i u drugim zemljama u okruženju i regiji. Međutim, činjenica je da kod nas poslodavci ovu normu nerijetko znaju zloupotrijebiti na način da sa radnikom zaključe ugovor o radu sa nepunim radnim vremnom, a u praksi taj radnik radi puno radno vrijeme pa čak i više od punog radnog vremena, što direktno predstavlja rad nacrno. Mislim da u takvim situacijama ključnu ulogu trebaju imati inspekcijski organi, čije kapacitete treba ojačati i koji će ustanoviti sve nepravilnosti te sankcionisati nesavjesne poslodavce - ističe Šatorović.
Kaže da, radnici koji se nađu u takvoj poziciji, imaju mogućnost da prijave nadležnim inspekcijama nepravilnosti kako bi ostavrili svoja prava koja im zakon garantuje.
- Savez samostalnih sindikata BiH će nastojati da kroz učešće u Radnoj grupi ovo pitanje kvalitenije uredi u novom zakonu o radu. Nadamo se da ćemo u toj namjeri imati sagovornika i kod predstavnika izvršne, ali i zakonodavne vlasti koji javno zagovaraju tezu da će se boriti protiv rada nacrno - zaključuje Šatorović.