Izmjene i dopune Izbornog zakona Bosne i Hercegovine, koje je u proceduru uputilo Ministarstvo pravde Bosne i Hercegovine, neće ostati na dnevnom redu sjednice Vijeća ministara Bosne i Hercegovine zakazane za 7. maj, potvrdio je za Faktor ministar odbrane BiH i zamjenik predsjedavajuće Vijeća ministara BiH Zukan Helez (SDP).
Helez je istakao da on to neće dozvoliti, a bez njega kao zamjenika predsjedavajuće Vijeća ministara zakon ne može ni ostati na dnevnom redu.
Pitanje je da li će na dnevnom redu ostati i nacrt zakona o sudu Bosne i Hercegovine o kojem se, bar donedavno, partneri u vlasti (Trojka, HDZ i SNSD) nisu usaglasili.
Helez je ocijenio da je malo neozbiljno gurati na dnevni red nešto što neće proći.
Naime, dnevni red sjednice zakazane za 7. maj, na kojem su ova dva zakona, predložila je predsjedavajuća Vijeća ministara Bosne i Hercegovine Borjana Krišto (HDZ).
Nacrt zakona o sudu predlaže po treći put. Prva dva puta "prolaz" mu nisu dali ministri iz SNSD-a. Izmjene Izbornog zakona našle su se u prijedlogu dnevnog reda nove sjednice Vijeća ministara nakon što je prije nekoliko dana to najavio stranački šef Dragan Čović, predsjednik HDZ-a, kada je kazao da ide zakon Ministarstva pravde na čijem je čelu Davor Bunoza (HDZ), a ne Izborni zakon koji im je uputila Trojka (SDP, NiP i Naša stranka).
- Taj Izborni zakon kojeg predlaže Ministarstvo pravde BiH nije dobio pozitivno mišljenje Ureda za zakonodavstvo Vijeća ministara BiH jer bi usvajanjem tog zakona imali zapravo dva zakona, taj i onaj koji je nametnuo visoki predstavnik Christian Schmidt. Osim toga, nije usaglašen na političkom nivou. Zato je nemoguće da ide. Pa kod izbora članova Predsjedništva BiH predviđeno je da bi se koristio privremeno dok se ne donesu ustavne promjene. To je suprotno Ustavu, to neću dozvoliti – upozorio je Helez.
Radi se o zakonu koji je skoro identičan onome koji je ranije u parlamentarnu proceduru uputio upravo HDZ, a izazvao je niz kritika jer je po mjeri HDZ-a. Njime se, između ostalog, mijenja način izbora člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine iz reda hrvatskog naroda, te predviđa izbor novih članova Centralne izborne komisije Bosne i Hercegovine odmah nakon stupanja zakona na snagu.
Kada je u pitanju zakon o sudu, Helez je rekao da je isti kao onaj raniji za koji ministri iz reda srpskog naroda nisu glasali.
- Ne znam je li s njima sada usaglašeno. Ja nemam problem da glasam za njega ako uđe na dnevni red. Po onome što je predloženo, ostavlja se godina dana da se trajno riješi pitanje sjedišta Apelacionog odjela Suda BiH – dodao je Helez.
Upravo je sjedište bilo jedan od razloga zbog kojih zakon nije usaglašen. Dok Trojka traži da to bude Istočno Sarajevo, a to je ranije predlagao i ministar Bunoza, SNSD insistira da bude Banja Luka.
- Mislim da nijedan nema šanse. Ja bi volio da ide zakon o sudu – dodao je Helez.
Izjavu ministra sigurnosti Bosne i Hercegovine Nenada Nešića o tome da li su zakoni u međuvremenu usaglašeni nismo uspjeli dobiti.