Zastupnički dom Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine danas je oborio dopune Zakona o odbrani Bosne i Hercegovine koje je predložila HDZ-ova delegatkinja Marina Pendeš, a koje su prethodno usvojene u Domu naroda bh. Parlamenta i odnose se na imenovanje generala.
Zastupnici su izglasali negativno mišljenje nadležnih komisija o dopunama ovog zakona, čime su zapravo glasali protiv samog zakona.
Za su bila samo tri zastupnika HDZ-a, suzdržan je bio zastupnik Šemsudin Mehmedović, dok su svi ostali prisutni bili protiv HDZ-ovih dopuna Zakona o odbrani BiH, uključujući HDZ-ove partnere u vlasti-SNSD i stranke Trojke (SDP, NiP i Naša stranka).
Rezultat glasanja o dopuni Zakona o odbrani BiH
FOTO: BHRT
Zakon o odbrani je predvidio da Parlament BiH u roku od 45 dana potvrđuje odluku Predsjedništva Bosne i Hercegovine o imenovanju generala, a Pendeš je predložila da u slučaju da se ne desi ta potvrda, ministar odbrane BiH dostavlja novi prijedlog Predsjedništvu BiH. To su neki analitičari ocijenili klasičnom politizacijom i umanjenjem pozicije Predsjedništva BiH u sistemu komandovanja i nadzora. Prijedlog Pendeš stigao je nakon što su iz HDZ-a iskazali nezadovoljstvo jer nije imenovan general major Marko Stojčić nego Martin Propadalo.
Zastupnici danas, zahvaljujući glasovima HDZ-a i SNSD-a, nisu podržali ni hitnu ni skraćenu proceduru izmjena Izbornog zakona Bosne i Hercegovine, koje je predložio Klub SDA.
Ove izmjene odnose se na to da svi oni koji imaju biračko pravo, a koji su imali mjesto prebivališta 1991. godine u drugoj općini u odnosu sadašnje, ali su ga usljed ratnih dejstava promijenili, imaju pravo da se upišu u birački spisak kako bi glasali lično ili u odsustvu za općinu prebivališta iz 1001., bez obzira na općinu sadašnjeg prebivališta.
Ove izmjene zakona, nakon današnjeg glasnja, ostavljene su za redovnu proceduru usvajanja.
Također, zastupnici danas nisu podržali negativno mišljenje nadležne komisije koje je dato na DF-ov prijedlog amandmana na Ustav Bosne i Hercegovine, koji predviđa da Visoko sudsko i tužilačko vijeće Bosne i Hercegovine predlaže imenovanje sudija Ustavnog suda BiH. Glasanjem protiv negativnog mišljenja zasada je u životu ostao ovaj DF-ov prijedlog s obzirom na to da procedura nalaže da Ustavnopravna komisija Zastupničkog doma sačini novo mišljenje.
Zastupnici danas, protivljenja klubova HDZ-a i SNSD-a, nisu usvojili zaključak NiP-ovog Nihada Omerovića da u realizaciji ugovora o finansiranju između BiH, entiteta RS i Evropske investicijske banke, vezan za bolnice u RS-u, ne smije biti direktnog ili indirektnog angažmana onih koji su pod sankcijama SAD-a, EU-a i Velike Britanije.
Samim glasanjem o tačkama dnevnog reda Zastupnički dom Parlamentarne skupštine BiH danas je okončao sjednicu prekinutu 20. juna, a upravo zbog tog prekida predsjedavajući Zastupničkog doma Nebojša Radmanović (SNSD) "pretrpio" je oštre kritike na samom početku današnjeg nastavka.
Zastupnik Jasmin Emrić (NES), istakao je da Radmanović nije obrazložio zašto je prekinuta sjednica, ukazujući da je prekršio Poslovnik o radu Zastupničkog doma.
-Mi smo 20. juna dobili pauzu da se pripremimo za glasanje, a u toku pauze obaviješteni smo da se sjednica prekida. Razlozi su nepoznati. Dobio sam informaciju da nije ispunjen kvorum, a kako smo mogli znati da nije bilo kvoruma ako se nismo vratili u salu gdje ste trebali utvrditi da nema kvoruma - istakao je Emrić.
Slične zamjerke imao je i predsjedavajući Kluba zastupnika SDA Šerif Špago, ukazujući da su telefonom obaviješteni da se sjednica prekida umjesto u sali.
- U Poslovniku piše, ako se utvrdi da nema kvoruma predsjedavajući određuje pauzu od 60 minuta tokom koje pokušava osigurati kvorum. Nigdje ne piše da pauza odnosno prekid sjednice može trajati duže od sata, a trajao je 13 dana - dodao je Špago.
Isto pitanje imala je i zastupnica NiP-a Mia Karamehić-Abazović.
Radmanović je odgovorio da preuzima odgovornost, da nije ni tražio mišljenje svojih zamjenika za prekid sjednice, te se pokušao opravdati.
- Ako se sjetite, bili smo na granici kvoruma još dok je trajala sjednica. Bilo je jasno da nećemo imati kvorum za rad. Preuzeo sam odgovornost da ne idemo u situaciju 60 minuta jer je bilo jasno da se ne može skupiti ljude na kvorum. Dobro tumačite Poslovnik, sve to ide na moju glavu, ali nije bilo drugog izlaza - dodao je Radmanović.
Emrić mu je odgovorio da njemu ništa ne znači Radmanovićevo preuzimanje odgovornosti.
- Smatram da ste povrijedili Poslovnik i zloupotrijebili funkciju predsjedavajućeg jer se morate i vi pridržavati Poslovnika. U suprotnom nam ne treba. Ne možemo provoditi samovolju bez obzira kakve su okolnosti i onda kažete "evo ja preuzimam odgovornost, idemo dalje". Bilo bi kompetentno preuzimanje odgovornosti da nas obavijestite da podnosite ostavku jer ste zloupotrijebili Poslovnik. Ovo je bespotrebno, trošak veliki da smo došli danas samo da glasamo. A ko zna je li bio ili ne ispunjen kvorum, osim ako neko nije bio vidovit. Onda dodajte odredbu vidovitost u Poslovnik - rekao je Emrić.
Radmanović je na kraju sjednice najavio mogućnost da 15. ili 16. juna bude održana nova redovna, te eventualna hitna sjednica o budžetu institucija BiH.