open-navfaktor-logo
Prijava
search iconJavi Faktoru
search
Zavod PIO FBiH
Penzioneri iz RS-a i Hrvatske više ne moraju slati potvrde o životu
Korisnici penzija iz Federalnog zavoda PIO, koji žive na području Republike Hrvatske i bh. entiteta RS, nisu oobavezni više Zavodu dostavljati potvrdu o životu
06.09.2018. u 13:46
get url
text
Penzioneri
Penzioneri

- S obzirom da je sistem razmjene podataka preko Agencije za identifikacijske isprave, evidenciju i razmjenu podataka (IDDEEA) u potpunosti pouzdan, rukovodstvo Federalnog zavoda odlučilo je korisnike s područja RS-a osloboditi obaveze slanja potvrde o životu. Ubuduće ćemo činjenicu smrti korisnika utvrđivati putem razmjene podataka sa spomenutom državnom agencijom - objašnjavaju iz Zavoda penzijsko-invalidskog osiguranja FBiH.

Dodaju da potvrde o životu ne moraju dostavljati ni korisnici penzija Zavoda PIO koji žive u Republici Hrvatskoj.

- Činjenicu da je neko od penzionera Zavoda PIO FBiH, a nastanjen u Hrvatskoj, preminuo, ćemo utvrđivati razmjenom podataka s Hrvatskim zavodom penzijsko osiguranje (HZMO). Zbog toga se korisnici s područja RH oslobađaju obaveze slanja potvrde o životu. Inače, potvrda o životu služi kao dokaz da je korisnik penzije živ i da ne radi, a slanje potvrde ostaje obaveza svim korisnicima koji žive izvan Bosne i Hercegovine i Republike Hrvatske - saopćeno je iz Zavoda PIO.

Podsjećaju da se potvrda o životu šalje jednom godišnje, na kraju godine, koja omogućava nesmetano korištenje prava na penziju tokom godine koja slijedi.

 

comment
prikaži komentare (0)
2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.