open-navfaktor-logo
Prijava
search iconJavi Faktoru
search
Gdje smo, šta smo...
Predsjedništvo BiH u tri slike: Pentagon, Vatikan i telefon
Dvojica su putovala, treći sa "ograničenim kretanjem", naročito prema zapadnijim zemljama je - telefonirao
27.11.2019. u 19:37
get url
text

Članovi Predsjedništva Bosne i Hercegovine danas su imali ispunjen radni dan. Nije da spočitavamo kako inače imaju "praznog hoda", ali danas, sudeći po saopćenjima koja su pristizala na redakcijske e-mailove medija u BiH, dalo bi se reći da je bilo u najmanju ruku dinamičnije nego što je uobičajeno. 

Dvojica su putovala, treći sa "ograničenim kretanjem", naročito prema zapadnijim zemljama je - telefonirao. 

Washington je uvijek dobar izbor

Naime, predsjedavajući Predsjedništva BiH Željko Komšić sastao se u Pentagonu s delegacijom Ministarstva odbrane SAD-a. Komšić je dočekan u Pentagonu uz vojne počasti, kako to već protokol nalaže. Neizbježna tema - NATO. 

Na tom sastanku u Pentagonu zaključeno je "da je nedavno usvojeni Program reformi značajan iskorak naše zemlje u jačanju i poboljšanju saradnje sa NATO-om". Amerikanci su istakli da Bosna i Hercegovina može računati na podršku Sjedinjenih Američkih Država u provođenju reformi nakon predaje Programa reformi, a za koji se očekuje da bude tokom decembra tekuće godine poslan u sjedište NATO-a u Brisel.

Komšić je, očekivano, istakao da BiH nema drugog alternativnog puta osim puta u NATO.

Nakon Pentagona, Komšić se sastao i sa visokim zvaničnicima SAD-a u Washingtonu. Predstavnici Vijeća za nacionalnu sigurnost i State Departmenta sa kojima je razgovarao pozdravili su dogovor o formiranju vlasti u BiH i usvajanje Programa reformi za koji se nadaju da će uskoro biti poslan u sjedište NATO-a. 

Vatikan i odnosi sa BiH

Šefik Džaferović bio je kod pape Franje u Vatikanu. Baš kao i sa Washingtonom, i sa Vatikanom je dobro (poželjno, nužno), održavati dobre odnose. Vatikan je, između ostalog, među prvima priznao nezavisnost BiH, a odnos Svete stolice prema našoj zemlji prijateljski je i dobro poznat decenijama.

Džaferović učestvuje na sastanku visokog nivoa "Sloboda od nasilja: mir, sigurnost i prevencija sukoba u Agendi za održivi razvoj UN 2030", koji se u organizaciji Međunarodnog centra Nizami Gandžavi i Italijanskog društva za međunarodne organizacije danas i sutra održava u Rimu. 

Tokom razgovora sa članom Predsjedništva BiH, "papa Franjo je naglasio da Bosna i Hercegovina zauzima posebno mjesto u njegovom srcu", navodi se u saopćenju Džaferovićevog kabineta. Džaferović je u okviru današnje posjete Vatikanu posjetio i Vatikanski arhiv, u kojem je povodom njegovog dolaska izložen testament posljednje bosanske kraljice Katarine Kosače. 

Razgovarao je i sa predsjednicom Senata Republike Italije Elisabettom Castellati, kao i sa drugim zvaničnicima, učesnicima konferencije organizirane u Vatikanu.

Diktator na vezi...

Treći, onaj sa "ograničenim kretanjem" jer je sam birao svojevrsnu izolaciju, dakle Milorad Dodik, telefonirao je u Mađarsku. Sagovornik Viktor Orban, mađarski premijer, ili kako je to svojevremeno pred kamerama izjavio tadašnji predsjednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker - diktator.  

Za Viktora Orbana, za razliku od sagovornika "kolektivnog šefa" države u Washingtonu i Vatikanu ne bi se baš moglo reći da je prijatelj BiH i njenih građana. U kabinetu mađarskog premijera, kao što je poznato, nalazi se i etnička karta BiH koju je donijela, a Orban je zadržao i često pozirao pored nje, italijanska desničarka Giorgia Meloni. Učinila je to u znak podrške Orbanu protiv evropske imigracione politike. Isti se pronalaze, reklo bi se. 

O čemu je Dodik pričao sa Orbanom? 

Prema saopćenju iz Dodikovog kabineta progovorila se pokoja riječ o formiranju vlasti u BiH i dogovoru u Predsjedništvu. Osim da je Dodik zahvalio Orbanu "na podršci koju mu je uputio i ovom prilikom", drugih detalja u vezi s tim pitanjem nema.  Naglasili su značaj regionalne saradnje i s tim u vezi ponovili "opredjeljenje za formiranjem srpsko-mađarskog investicionog fonda za podršku malim preduzetnicima u Republici Srpskoj i Srbiji". 

Dodik, čovjek sa američke "crne liste", odavno se ne sastaje sa zapadnim zvaničnicima. Tu i tamo mu pošalju svoje izaslanike da objasne "pravila igre". Pod "zapadne zvaničnike" svakako ne ubrajamo marginalne desničare, zagovornike nazadnih desničarskih politika i slične zvijezde filmova sa Ibize koji se odazivaju na prezime Strache.  

Dodik, nekadašnji miljenik Zapada, sam je tako birao. 

comment
prikaži komentare (0)
2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.