Kažnjavanje vozača kamiona iz Bosne i Hercegovine u zemljama Evropske unije, privođenje pa i zabrana ulaska u EU problemi su koji su duže prisutni, a u njihovom rješavanju na nivou Vijeća ministara Bosne i Hercegovine u proteklih šest mjeseci došlo se tek do usvajanja zaključaka koji nisu dali još nikakve konkretne rezultate.
Radi se o tome da su države članice EU-a posljednjih mjeseci intenzivirale primjenu pravila po kojem vozači ne mogu biti duže od 90 dana unutar šest mjeseci na teritoriji EU-a.
Ugrožavanje radnih mjesta
Stoga je Ministarstvu komunikacija i prometa Bosne i Hercegovine u oktobru postavljeno zastupničko pitanje hoće li hitno tražiti od Evropske unije da vozačima kamiona iz BiH zbog prirode posla bude omogućen boravak duže od 90 dana kako bi bila zaštićena egzistencija otprilike 8.000 bh. vozača. Ukazano je i da kompanije koje se bave prometom upozoravaju da će zbog pravila EU-a biti ugrožena radna mjesta vozača, a troškovi povećani za 25 posto, što će se odraziti na cijene roba i usluga u BiH.
Mjesec i po kasnije stigao je odgovor Ministarstva komunikacija i prometa BiH na čijem je čelu Edin Forto.
Navodi se kako je Vijeće ministara 27. juna usvojilo informaciju o ovoj problematici i zadužilo Ministarstvo komunikacija i prometa da sa Ministarstvom sigurnosti i Ministarstvom vanjskih poslova Bosne i Hercegovine "poduzme aktivnosti s nadležnim organima EU-a" u cilju izuzimanja vozača iz BiH od sporne odredbe.
Pet mjeseci kasnije, početkom novembra, Ministarstvo komunikacija predlaže Vijeću ministara BiH skoro isti ovakav zaključak, s tim da se ovoga puta oni "izuzimaju" od zaduženja. Tako se predlažu da Vijeće ministara zaduži Ministarstvo sigurnosti BiH, Ministarstvo vanjskih poslova BiH, Direkciju za evropske integracije i Vanjskotrgovinsku komoru Bosne i Hercegovine, da s nadležnim organima EU-a poduzmu intenzivne aktivnosti u cilju izuzeća vozača iz BiH.
Predložili su i da se zaduži delegacija BiH da na Samitu lidera Zapadnog Balkana i EU-a inicira zajednički zahtjev zemalja Zapadnog Balkana ka EU.
Hitno rješavanje problema izostalo
Ovaj samit, čiji je domaćin trebala biti BiH, je otkazan.
U međuvremenu je, tokom ovih pet mjeseci, Ministarstvo komunikacija i prometa, postupajući po zaključku Vijeća ministara iz juna, tek 1. oktobra poslalo akt Ministarstvu vanjskih poslova BiH i Ministarstvu sigurnosti BiH kojim traže poduzimanje dodatnih aktivnosti diplomatskim putem.
Urađeno je i to da je Forto, pišu u odgovoru, "u više navrata" na sastancima sa predstavnicima EU-a i Delegacijom EU-a razgovarao o ovome, a inicirali su i organizaciju sastanka Mješovite komisije za medunarodni cestovni prevoz putnika i roba sa predstavnicima resornih ministarstava Hrvatske, Slovenije i Austrije.
Iako "gori", čini se da je hitno rješavanje problema izostalo.