Onkološki
pacijenti u Zeničko-dobojskom kantonu suočavaju se sa brojnim izazovima, od dugih lista čekanja do nedostupnosti savremenih terapija. Traže da se tzv. "pametni lijekovi" uvrste na esencijalnu listu fonda Zdravstvenog osiguranja, kako bi imali bolje i brže zdravstvene usluge.
Najskuplje u ovoj borbi često nije samo liječenje, već čekanje. Semir Osmanbašić iz Zenice je onkološki pacijent dvije godine, a suočava se sa dugotrajnim i skupim procesom liječenja. Uz pacijente, sve terete borbe sa sistemom često preuzimaju i članovi porodice.
A preduge liste čekanja i veliki finansijski troškovi njihov su najveći problem.
Onkološki pacijent Semir Osmanbašić ističe da svi onkološki pacijenti vrlo dobro znaju kako je teško doći do terapija, kojih nema uvijek, koje moraju tražiti na strani i koje su vrlo skupe. Za sljedeću kontrolu za magnet koji je trebao obaviti idući mjesec, termin je, kaže, dobio u 2026. godini.
Nevjerovatna papirologija
Semirova supruga Vesna kaže:
- Što se tiče sve papirologije, za svaku terapiju, koja je svakih 28 dana, to je nešto nevjerovatno.
Ljekari upozoravaju da se trenutne terapije ne usklađuju sa savremenim medicinskim standardima, iako, kako tvrde, to ne bi bilo neizvodivo ni u finansijskom smislu.
Ortoped Tarik Kapidžić kaže da su liste čekanja ogromne, ali se mogu napraviti ugovori sa privatnim ili nekim drugim ustanovama i "to sve fercera".
- Ti pacijenti kada se jave i jednom uđu u sistem da ide glat - kazao je.
Udruženje onkoloških pacijenata Snop Zenica godinama apeluje na nadležne da omoguće dostupnost savremenih lijekova i dostojanstvene uvjete liječenja.
Mnogi liječenje plaćaju iz svog džepa
Boris Crljenica, predsjednik udruženja Snop Zenica kaže da ovdje po 5-6 sati onkološki pacijent, operisan od karcionoma, čeka stojeći na red da dobije svoju terapiju koja traje pola sata, sat.
- Ti lijekovi koštaju od 1.000 do 15-20 hiljada. To ne može naš prosječni građanin i bolesnik da snosi - kazao je, piše
BHRT.
Aida Salčinović, ministrica zdravstva ZDK je kazala:
- Mi moramo imati isfinansiranu A i B listu esencijalnih lijekova. Mi tu B listu nikada nismo imali u potpunosti isfinansiranu, budući da nam je budžet ograničen. Za ovu godinu planirano je 36 miliona za esencijalnu listu lijekova i mogu reći da će na ovoj listi biti 100 novih oblika i jačina lijekova.
I dok pacijenti čekaju sistemske promjene, mnogi i dalje liječenje plaćaju iz svog džepa. A u borbi protiv ove bolesti – svaki izgubljeni dan može umanjiti šanse za pravovremenu i efikasnu terapiju.