Hanifa Mekić (78) iz Gračanice 20 godina vodi borbu sa karcinomom dojke. Nakon niza kemoterapija i četiri operacije, stavljena je na listu čekanja Federalnog fonda solidarnosti za terapiju koja bi joj mogla produžiti život.
Na pitanje - kada će dobiti spasonosni lijek - njenoj kćerki Enisi Ravkić u Zavodu zdravstvenog osiguranja i reosiguranja Federacije BiH rečeno je da oni to ne znaju te da čekanje može potrajati mjesecima.
Hanifi je zloćudni karcinom dijagnosticiran 2005. godine kada joj je odstranjena dojka. Tada je, prema riječima njene kćerke, Hanifa u Univerzitetskom kliničkom centru Tuzla primila šest ciklusa kemoterapije.

Hanifa Mekić sa kćerkom Enisom Ravkić
- Narednih pet godina pila je hormonsku terapiju uz redovne kontrole. Međutim, 11 godina nakon odstranjenja dojke 2016. karcinom se vratio na limfne čvorove iznad ključne kosti. U Tuzli su biopsijom utvrdili da se radi o primarnom karcinomu dojke koji je krenuo da metastazira. Doktorica je predložila dva pametna lijeka koji su odobreni, a pila ih je pet godina. Godine 2021. na rezu odstranjene dojke ponovo se pojavila kvržica da bi biopsija pokazala da se karcinom vratio treći put. Potvrđen je isti oblik tumora, što je značilo da je postao imun na lijekove koje je prethodno pila. Na trećoj operaciji odstranili su tumor koji se pojavio na rezu i ponovo uključili kemoterapiju. U međuvremenu majka je dobila veliki limfedem ruke. Nastavila je uzimati hormonalnu terapiju. Prošlog ljeta ponovo je uočila kvržicu, a biopsija je potvrdila da se karcinom vratio četvrti put. Opet je operisana. Ovog puta utvrđeno je da je karcinom metastazirao, a CT je pokazao mestaze na donjem dijelu kičme, plućima i rebru - priča Enisa kroz šta joj je majka sve prošla.
Doktorica u Tuzli Hanifi je predložila lijek koji se od 2018. godine uspješno koristi kod metastatskog karcinoma dojke.
Za njega lista čekanja kod Federalnog fonda solidarnosti je ogromna, ali njenoj majci, kako nam reče Enisa, nije preostalo ništa drugo.
- Stavljena je na listu, ali kako je nisu smjeli ostaviti bez terapije, ponovo su joj uključili istu ona koju je 2021. godine primala. Međutim, ona više ne djeluje jer je karcinom postao imun - dodaje Enisa.
Kaže da je "strašno sve ovo što se dešava onkološkim pacijentima, da mjesecima moraju čekati terapiju koja im bukvalno znači produženje život".
- Mogu kazati da je moja majka doživjela neke godine, ali to je roditelj, pa da ima 100 godina. Nikoga ne bi trebalo pustiti da čeka propisani lijek, ni mladog ni starog, a naročito teške pacijente, kao što su onkološki. Za svakog normalnog to je nehuman čin. Ono što me posebno žalosti je nerazumijevanje naše vlasti. Oni smanjuju sredstva u vremenu kada iz mjeseca u mjesec raste broj onkoloških pacijenata. Kako mogu reći da rade za građane, pacijente, one koji su ih birali ako im uskraćuju najosnovnije, a to je pravo na adekvatno liječenje - ističe Enisa Ravkić.
Prema podacima Zavoda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja FBiH, na listi čekanja za lijekove trenutno se nalazi 1.379 pacijenata i to je podatak nakon što su krajem prošle godine zdravstvene vlasti u Kantonu Sarajevo i Bosansko-podrinjskom kantonu (BPK) zbrinule svoje pacijente osiguravši sredstva za terapije iz kantonalnih zavoda zdravstvenog osiguranja.
Dakle, neki pacijenti su spašeni, pružena im je šansa da i dalje žive, dok su drugi prepušteni sami sebi i liječenju putem SMS poruka.
Enida Glušac, predsjednica Udruženja osoba oboljelih i liječenih od tumora dojke "Renesansa", kaže "kako je hvale vrijedan potez zdravstvenih vlasti u KS, kojim je 320 pacijenata sa listi smrti dobilo spasnosnosne terapije".
No osim BPK, prema riječima Glušac, "nijedan drugi kanton nije slijedio primjer KS, tako da su pacijenti iz većeg dijela Federacije diskriminisani od svojih kantonalnih zavoda".
- Kako je mogao KS, tako su mogli i ostali kantonalni zavodi preuzeti liječenje svojih pacijenata, jer znamo da su svi oni u suficitu - naglašava Glušac.
Kaže da Udruženje, ali i inicijativa "Glasaj za život" neće odustati dok se ne nađe sistemsko rješenje jednako povoljno za sve pacijente u FBiH.
- Mi ćemo nastaviti pregovore sa kantonima. Udruženje "Renesansa" će 24. maja biti domaćin regionalne konferencije na koju će biti pozvani svi kantonalni zavodi zdravstvenog osiguranja kako bismo pokušali iznaći rješenje za sve pacijente na način da se liste smrti konačno ukinu - kazala je Glušac.