Sjedinjene Države potvrdile su pred Vijećem sigurnosti Ujedinjenih naroda predanost Daytonskom sporazumu te multietničkoj, demokratskoj i prosperitetnoj Bosni i Hercegovini.
Prilikom rasprave, predstavnik SAD-a podržao je produženi mandat misije EUFOR-a Althea, koja ''štiti suverenitet i integritet BiH'', te je izrazio zabrinutost zbog retorike i postupaka koji podrivaju Dayton i stabilnost zemlje.
Istaknuo je da su prijetnje odcjepljenjem i stvaranje paralelnih institucija neprihvatljivi. Pozvao je lokalne vlasti da prevladaju etničke i osobne interese, suzbiju korupciju i podrže rad visokog predstavnika Christiana Schmidta, ključnog za reforme i sigurnost u BiH.
- Operacija EUFOR Althea ključna je za očuvanje suvereniteta, teritorijalnog integriteta i multietničkog karaktera BiH. Zabrinuti smo retorikom i postupcima koji podrivaju Dayton, stabilnost BiH, ustavni poredak i teritorijalni integritet. Potrebno je štititi državne institucije od aktera koji ih žele oslabiti. Prijetnje odcjepljenjem i uspostava paralelnih institucija opasne su i neprihvatljive, jer skreću pažnju s važnih ekonomskih i pravosudnih reformi – rekao je predstavnik SAD-a.
Ambasadorka Velike Britanije u Ujedinjenim narodima Barbara Woodward podržala je evropske integracije Bosne i Hercegovine, uz poticanje reformi koje bi osigurale dugoročnu stabilnost i prosperitet za sve građane. Izrazila je zabrinutost zbog separatističke retorike i poteza Republike Srpske koji prijete jedinstvu države, kao i zbog poricanja genocida i veličanja ratnih zločinaca.
Također je naglasila važnost uloge visokog predstavnika u očuvanju Daytonskog sporazuma i stvaranju pozitivnog okruženja za napredak BiH.
Poziv na reformski put prema evropskim integracijama
Ambasador Evropske unije pri UN-u Stavros Lambrinidis izrazio je zadovoljstvo jednoglasnim produženjem mandata EUFOR-a Althea u Bosni i Hercegovini, ističući kako misija ima ključnu ulogu u osiguravanju sigurnosti svih građana.
Također je naglasio važnost evropskog puta za BiH, potičući političke aktere da rade na reformama u skladu s EU standardima.
- Svi politički akteri trebaju se usmjeriti na dijalog i intenzivirati napore u provođenju reformi kako bi BiH mogla ispuniti težnje svojih građana i postati dio obitelji Europske unije - poručio je Lambrinidis.
Istaknuo je zabrinutost zbog zakonodavnih inicijativa i retorike Republike Srpske, koje se protive ustavnom poretku zemlje i EU putu BiH, uz upozorenje na ozbiljne posljedice takvih poteza.
Rusija pozvala na ukidanje ureda visokog predstavnika
Ruski predstavnik naglasio je važnost očuvanja Daytonskog mirovnog sporazuma i ravnopravnosti tri konstitutivna naroda u Bosni i Hercegovini te dva entiteta, Republike Srpske i Federacije BiH. Kritizirao je zapadne zemlje za, kako je naveo, pokušaje destabilizacije i centralizacije Bosne i Hercegovine, navodeći da se time povećavaju napetosti.
Posebno je istaknuo ''kontroverznu ulogu visokog predstavnika'' Christiana Schmidta kojeg smatra odgovornim za podjele.
- OHR se pretvorio u instrument kolonijalne politike i nanosi ogromnu štetu procesu postkonfliktnog uređenja - rekao je ruski predstavnik te dodao da ured visokog predstavnika treba ukinuti. Osim toga, osudio je uvođenje ''nelegalnih unilateralnih sankcija protiv Republike Srpske" od strane SAD-a i Velike Britanije, smatrajući ih političkim pritiskom.
Kina zabrinuta zbog uporabe bonskih ovlasti, Japan zbog separatističkih stavova
U svom obraćanju, predstavnik Kine izrazio je zabrinutost zbog određenih trendova u Bosni i Hercegovini, istaknuvši važnost očuvanja mira i stabilnosti te ubrzanja integracije u Evropsku uniju uz podršku međunarodne zajednice. Pozvao je sve etničke skupine na dijalog kako bi se očuvala politička stabilnost.
Također, osvrnuo se na djelovanje visokog predstavnika Christiana Schmidta, izražavajući zabrinutost zbog česte upotrebe bonskih ovlasti koje, prema njegovim riječima, samo povećavaju podjele unutar zemlje.
Naglasio je kako bi odluke trebale biti u interesu svih triju etničkih zajednica te kako bi građani BiH trebali imati ključnu ulogu u pitanjima koja ih se direktno tiču, posebno u vezi s bonskim ovlastima.
Predstavnik Japana izrazio je podršku očuvanju mira i sigurnosti u Bosni i Hercegovini te provedbi Daytonskog sporazuma. Uputio je podršku visokom predstavniku Christianu Schmidtu u jačanju stabilnosti.
Ipak, izrazio je zabrinutost zbog separatističkih stavova Republike Srpske koji podrivaju državno jedinstvo i Daytonski sporazum. Japanski predstavnik pozvao je sve političke aktere u BiH na konstruktivan dijalog i zajednički rad na očuvanju demokracije i vladavine prava.
Švicarska, Južna Koreja i Gvajana podržale produženje mandata EUFOR-a u BiH
Švicarska je izrazila podršku produženju mandata EUFOR-a u Bosni i Hercegovini, ističući da misija Althea igra ključnu ulogu u očuvanju stabilnosti i sigurnosti u zemlji. Pohvalila je napredak BiH u postizanju mira i razvoja, postignut zahvaljujući međunarodnoj zajednici i otpornosti bosanskog naroda. Švicarska je također izrazila zabrinutost zbog izazova prema ustavnom poretku, pozivajući političke aktere na suradnju i poštovanje Daytonskog sporazuma, kao i na smanjenje retorike koja podržava podjele. Također su naglasili važnost reformi za buduću europsku integraciju zemlje.
Republika Koreja pohvalila je napredak Bosne i Hercegovine u procesu pomirenja i podržala odluku EU-a o početku pregovora o pristupanju. Izražena je podrška suverenitetu i teritorijalnom integritetu BiH, uz poziv da se ojačaju krhke državne institucije i poštuje Daytonski sporazum. Također, naglašena je važnost mandata EUFOR Althea za stabilnost i sigurnost.
Gvajana je podržala produženje mandata EUFOR-a u BiH kao ključnu odluku za stabilnost zemlje i regije. Istaknuli su važnost slobodnog protoka roba i usluga za gospodarski rast i pozvali entitete na suradnju u skladu s Daytonskim sporazumom. Zabrinuti zbog separatističke retorike, pozvali su političke lidere da stave interese građana na prvo mjesto. Gvajana je naglasila važnost uključivanja žena i mladih u društvene procese kao ključ za održivi mir i ponovila podršku narodu BiH.