open-navfaktor-logo
Prijava
search
Bošnjački institut
Sarajevo: U znak sjećanja na žrtve ratnih zločina u Prijedoru otvorena izložba i prikazan film
AUTOR: Anadolija
07.11.2024. u 15:13
get url
text
FOTO: AA
U prostorijama Bošnjačkog instituta u Sarajevu u četvrtak je otvorena izložba "Prijedorska trauma je prijedorska tuga", autorice Anite Zečić, a u okviru događaja prikazan je i dokumentarni film "Osam ruža džennetskih" autora Džejlana Memića.
Autori izložbom i dokumentarnim filmom predstavljaju razmjere ratnih zločina počinjenih u Prijedoru, zlostavljanja i ubistava u logorima.
FOTO: AA
Događaj je organizovao Arhiv Federacije Bosne i Hercegovine, u saradnji s Bošnjačkim institutom-Fondacija Adila Zulfikarpašića, u znak sjećanja na žrtve ratnih zločina u Prijedoru.
FOTO: AA
- Ovo je projekat koji pokušava dati prostora cijeloj Bosni i Hercegovini, posebno ljudima koji su preživjeli torture, ratne zločine ili njihovi najbliži koji rade na kulturi sjećanja. Autorica Anita Zečić, koja je 1992. godine imala pet godina, koja je protjerana prvo u Beograd, kasnije u Zagreb i sada je sa adresom u Beču, te je završila umjetničku školu i studij i gaji kulturu sjećanja, nikada nije zaboravila svoj Prijedor. Imala je niz projekata i izložbi kao što je ovo koje problematizira upravo logore, a dobro nam je poznato da je Prijedor specifičan upravo po tome što je prostor gdje su bili prvi logori - kazao je Hajrudin Ćuprija, direktor Arhiva FBiH.
Najavio je da će Arhiv FBiH i u narednom periodu sve kapacitete i resurse dati na ovakve i slične projekte.
Džejlan Memić (FOTO: AA)
Autor dokumentarnog filma "Osam ruža džennetskih" Džejlan Memić, koji živi i radi u Prijedoru, kazao je da njegov film govori o Taibu Foriću, koji je izgubio osam članova uže porodice.
- Nakon njegove smrti koja se desila u toku montaže, prestanak njegove loze je završen. Ne smijemo zaboraviti ono što se desilo i to se ne smije ponavljati - poručio je mladi autor.
FOTO: AA
Osim autora i organizatora, na ovom događaju obratio se i Jasmin Medić, naučni saradnik za modernu historiju koji je do sada objavio na desetine naučnih radova o ratnim zločinima na području Prijedora. Medić je novinarima kazao da je jako više nego ikad bitno da se o zločinima počinjenim u Prijedoru govori u Sarajevu.
- Pošto živimo u periodu kada se vrlo malo knjiga se čita, ovo je dobar način da se šira javnost upozna sa razmjerama zločina u Prijedoru 1992. godine - kazao je Medić.
U kontekstu trenutnih dešavanja u Pojasu Gaze i odnosa međunarodne zajednice prema stradanjima Palestinaca, Medić je kazao da takva pasivnost ne iznenađuje, jer su i Prijedorčani bili žrtve iste.
- Da međunarodna zajednica nije bila pasivna devedesetih godina, ne bi se desio genocid u BiH. Ovo je samo nastavak politike koja se ne mijenja. Prema tome, ne treba uopšte gajiti neke nade da će međunarodna zajednica nešto učinkovito uraditi na tom polju, nego se treba nadati da će Palestinci iz svega ovoga izaći, ako ništa drugo, kao moralni pobjednici - poručio je Medić.
comment
prikaži komentare (0)
POVEZANO
2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.