open-navfaktor-logo
Prijava
search iconJavi Faktoru
search
Traže imenovanje stalne uprave
Sindikat odgovorio UO KCUS-a, najavio i masovne proteste: Ne manipulišemo, to rade oni koji su vas postavili
Pozivamo Upravni odbor KCUS-a i Stevanovića, koji je kreator saopćenja, da pokrenu tužbe. Radujemo se tome, jer ćemo tada dokazati da su naša javna okupljanja razlog onoga što je menadžment ustanove sam iznio na nedavnoj press konferenciji
AUTOR: A. S.
21.11.2024. u 12:43
get url
text
FOTO: Damir Hodžić
Sindikat radnika u zdravstvu Kantona Sarajevo reagirao je na jučerašnje saopćenje privremenog Upravnog odbora Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS), u kojem je između ostalog navedeno "da Sindikat izlazi iz zakonskih okvira djelovanja i manipuliše javnošću iznoseći netačne informacije, te da će na svaku dalju zloupotrebu sindikalne aktivnosti za lične ciljeve odgovoriti podnošenjem tužbi za klevetu".
Senad Sadiković, predsjednik, poručio je članovima privremenog UO "da Sindikat, koji okuplja otprilike 4.000 radnika u zdravstvu, nije pod utjecajem nijedne politike".
Senad Sadiković
- Tvrdnje članova privremenog Upravnog odbora da smo izašli iz zakonskih okvira nisu tačne, a sva naša djelovanja u službi su uposlenika KCUS-a i članova Sindikata. Pozivamo privremeni Upravni odbor KCUS-a i dr. Dragana Stevanovića, koji je sigurno kreator saopćenja kojeg smo imali priliku čuti, da pokrenu tužbe protiv Sindikata. Radujemo se tome, jer ćemo tada dokazati da su naša javna okupljanja razlog onoga što je menadžment ustanove sam iznio na nedavno održanoj press konferenciji. Uprava ustanove sama je iznijela podatak da je KCUS u minusu, da ne znaju na koji način imenovati stalni menadžment i da su zbog toga, skoro godinu dana, privremeni i direktor i Upravni odbor - navodi Sadiković.
Dodaje kako je privremeni Upravni odbor KCUS-a u prethodnim mjesecima sam pokazao šta i koliko može uraditi.
- Uposlenici svih javnih zdravstvenih ustanova u KS članovi su Sindikata radnika u zdravstvu. Svi oni koji su mogli, jučer su došli na proteste. Zbog manjka kadra u zdravstvu, uposlenici KCUS-a, koji su naši članovi, nisu mogli prisustvovati protestu. Mi ne manipulišemo, time se bave stranke i politike koje su imenovale privremeni Upravni odbor i vršitelje dužnosti direktora KCUS-a - ističe Sadiković.
Kaže kako će sačekati iduću srijedu (27. novembar), rok kojeg je UO dao Vladi FBiH u kojem bi trebala "razriješiti pravne situacije u postupku imenovanja generalnog direktora KCUS-a", nakon čega će Glavni odbor Sindikata donijeti odluku o masovnim protestima ispred Federalne vlade.
- Ako za sedam dana ne riješe pitanje generalnog direktora KCUS-a, mi izlazimo u masovni protest ispred zgrade Vlade FBiH - poručio je Sadiković.
Podsjetimo, zbog stanja u KCUS-u, kojim nisu zadovoljni ni uposleni ni pacijenti, radnici ove zdravstvene ustanove do sada su održali dva protesta - 11. i 20. novembra.  
Na jučer održanim protestima radnici su na sat vremena blokirali glavnu kapiju KCUS-a. 
Nekoliko je razloga zbog kojih su se sindikalisti odlučili na javna okupljanja.
Osnovni zahtjev je imenovanje stalne uprave zdravstvenog centra - generalnog direktora i Upravnog odbora koji godinu dana rade kao privremeni, što, prema riječima Sadikovića, itekako šteti KCUS-u.
- Tražimo isplatu dugovanja prema uposlenicima KCUS-a po pitanju prekovremenog rada i uvjeta rada, koja su ogromna, a nastala su zbog nepoštivanja Pravilnika o radu u kolektivnih ugovora u KS - kazao je  Sadiković.
Razlog protesta je i najava uprave KCUS-a da će 2024. završiti u minusu od oko šest miliona KM, nakon čega je Sindikat krajem oktobra podnio inicijativu prema šest nadležnih tijela za nadzor nad radom i finansijskim poslovanjem te zdravstvene ustanove.
Sadiković kaže da Sindikat još nije dobio informaciju o provođenju tog nadzora. 
comment
prikaži komentare (0)
POVEZANO
2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.