S druge strane, spremna je još jedna odluka o privremenom finansiranju institucija BiH, i to za prva tri mjeseca 2022. godine, nakon što je Bosna i Hercegovina cijelu ovu godinu "provela" na privremenom finansiranju.
VEZANI TEKST - Schmidt pisao Tegeltiji zbog privremenog finansiranja, i Turković ga pozvala da hitno zakaže sjednicu
Iz toga se može zaključiti da je izvjesnije daljnje privremeno finansiranje institucija BiH nego usvajanje budžeta posebno imajući u vidu da ga ni za ovu godinu još nema prvenstveno zahvaljujući blokadama rada bh. institucija koje provode parlamentarne stranke iz RS-a.
Ovo je sve u skladu sa zakonom, ali posljedice takvog ponašanja bh. vlasti bit će negativne.
Ekonomista Admir Čavalić istakao je da je ulazak u još jednu godinu sa privremenim finansiranjem izuzetan ekonomski presedan i ima niz negativnih posljedica.
- Smanjuje se ekonomski potencijal. Privremeno finansiranje znači održavanje institucija, znači da se čuva status kvo, bez unapređenja koje je potrebno nakon prošle pandemijske godine i ove godine oporavka. Direktne negativne posljedice su nemogućnost stvaranja razvojne komponente, omogućava se dugoročna, stihijska blokada države – dodao je Čavalić.
Iz Ministarstva finansija i trezora Bosne i Hercegovine su nam na pitanja o nacrtu budžeta BiH za 2022. godinu odgovorili da intenzivno rade na pripremi ovog dokumenta.
Međutim, iz odgovora se naslućuje da je problem što Fiskalno vijeće Bosne i Hercegovine nije usvojilo Globalni okvir fiskalne bilanse i politika u BiH za period 2022-2024, koji je osnova za pripremu budžetskih dokumenata. Fiskalno vijeće BiH čine predsjedavajući Vijeća ministara BiH Zoran Tegeltija, premijeri RS-a i FBiH Radovan Višković i Fadil Novalić, te državni i ministri finansija RS-a i FBiH Vjekoslav Bevanda, Zora Vidović i Jelka Milićević.
- Nakon što Fiskalno vijeće usvoji ovaj dokument za period 2022-2024. godina, Ministarstvo finansija i trezora će pripremiti Nacrt dokumenta okvirnog budžeta institucija BiH za period 2022-2024. godina i isti dostaviti Vijeću ministara BiH. Nakon što Vijeće ministara BiH usvoji Dokument okvirnog budžeta, Ministarstvo finansija i trezora će pripremiti Nacrt zakona o budžetu institucija BiH i međunarodnih obaveza BiH za 2022. godinu i isti dostaviti Vijeću ministara BiH u daljnju proceduru – odgovor je iz Ministarstva finansija i trezora BiH.
VEZANI TEKST - Političke blokade: BiH u proteklu 21 godinu dva puta bila bez budžeta, na putu smo ka trećem
Prema Zakonu o finansiranju institucija BiH, nacrt budžeta za iduću godinu podnosi se Vijeću ministara najkasnije do 1. oktobra tekuće godine, potom ga Vijeće ministara podnosi Predsjedništvu Bosne i Hercegovine do 15. oktobra, Predsjedništvo BiH podnosi prijedlog budžeta Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine do 1. novembra koja ga usvaja do 31. decembra.
Ništa od ovoga se nije desilo. I ovogodišnji prijedlog budžeta još je u parlamentarnoj proceduri.
Istovremeno, iz Ministarstva finasnija i trezora BiH su nam odgovorili da su pripremili Odluku o privremenom finansiranju institucija BiH i međunarodnih obveza BiH za period janaur - mart 2022 i dostavilo je u daljnju proceduru.