VEZANI TEKST - Komšić: Krišto je neoprezno i sebično objavila poruku ne obazirući se na patnje palestinskog naroda
Između ostalog, Komšić je u svom reagiranju ambasadorici Peleg naveo da "tako nešto što ste Vi izgovorili ne da nije tačno (pogledajte i poslušajte moju izjavu), već tako nešto može reći samo ili zlonamjerna lažljiva budala ili izmanipulisana, također zlonamjerna budala".
Da je ambasadorica zlonamjerna ili izmanipulisana, kako Komšić navodi, dokaz bi mogle biti i njene tvrdnje da su pripadnici Hamasa držali izraelsku djecu u kavezu nakon njihove oružane akcije 7. oktobra.
- Mala djeca su zatvorena u kaveze, dok su se barbarski teroristi histerično smijali - napisala je Peleg u svom jučerašnjem reagiranju na Komšićeve izjave o izraelsko-palestinskom sukobu.
Peleg, dakle, u zvaničnom saopćenju po svemu sudeći govori o videu koji se pojavio na društvenim mrežama na kojima se tvrdi da Hamas drži zarobljenu izraelsku djecu u kavezima, a za koji se netom po objavljivanju na mrežama utvrdilo da prikazuje lažnu sliku dešavanja u Gazi ovih dana, tačnije da se lažno pripisuje zločinima Hamasa.
Mnogi video snimci i fotografije kruže društvenim mrežama a za koje se tvrdi kako su nastali 7. oktobra i u danima nakon toga na području Izraela, odnosno Gaze.
Snimkom djece u kavezu za koju se lažno tvrdi da su Izraelci koje Hamas drži kao taoce, bavila se među ostalima i ugledna francuska medijska kuća France 24.
VEZANI TEKST - Ambasadorica Izraela "nagovorila se" Komšiću zbog njegove reakcije na izjavu Borjane Krišto
Teško je utvrditi odakle tačno potječe video, a France 24 navodi kako ga je objavila i Ashlea Simon, britanska aktivistica, te da je samo na njenom TikTok nalogu pogledan više od dva miliona puta.
Ashlea Simon je članica britanske ekstremističke desničarske organizacije Britain First. Poznata je po svojim šovinističkim i profašističkim stavovima te teorijama zavjere i ekstremnom huškačkom govoru protiv imigranata. Njeni stavovi su da se "bijelcibrišu sa područja Evrope" te da Evropljani trebaju "braniti svoj narod i svoje domovine prije nego što postanete omražena manjina". Također je 2020. godine tvrdila da "Englezi ne mogu biti crni, Engleska krv je bijela".
No Ashlea Simon nije jedina koja je objavila ovaj video djece u kavezu lažno ga predstavljajući kao Hamasov zločin. Uradili su to i mnogi drugi, neki iz neznanja, a neki iz propagandnih razloga i zlonamjernih pobuda.
VEZANI TEKST - Komšić odgovorio ambasadorici Izraela: Tako nešto može reći samo zlonamjerna lažljiva budala ili izmanipulisana budala
France 24 je objavio da je video djece u kavezima objavljen na mreži TikTok nekoliko dana prije 7, oktobra i Hamasovog napada na Izrael. Preciznije, 4. oktobra. Također, izraelske organizacije koje se bave provjerom činjenica u objavama na internetu ustvrdile su da se radi o podvali i da se na njemu ne nalaze izraelska djeca koju Hamas drži kao taoce.
Postoje različite tvrdnje, od toga da su na snimku palestinska djeca koju su Izraelci ranijih godina strpali u kaveze do toga da se radi o sirijskoj djeci i da je video nastao još 2015. godine.
Jedino što se pouzdano može reći je da uznemirujući video nema nikakve veze sa aktualnom situacijom u Izraelu i Gazi.