Narodna skupština RS-a zakazala je 22. posebnu sjednicu, bez ikakve najave o sjednici kolegija ili zvaničnog saopćenja.
O posebnoj sjednici saznalo se iz sinoćnje izjave predsjednika NSRS-a Nenada Stevandića koji je za jednu novinsku agenciju rekao da će početi po okončanju aktuelne redovne i da su za dnevni red predložene tri tačke.
Prva je obraćanje predsjednika RS-a Milorada Dodika povodom 30 godina Dejtonskog sporazuma, druga tačka je Prijedlog zakona o finansiranju političkih stranaka, a treća imenovanje vršioca dužnosti glavnog revizora javnog sektora RS-a i njegovog zamjenika do okončanja postupka njihovog izbora.
Prijedlog zakona o finansiranju političkih organizacija, po hitnom postupku, je prijedlog narodnih zastupnika.
Isti zakonski prijedlog je u skupštinsku proceduru upućen i prije pet dana, ali tada, na opće iznenađenje, nije bilo podrške ni da se uvrsti na dnevni red. Iako kolacija oko SNSD-a ima ukupno 52 zastupnika, "za" je tada glasalo 40 zastupnika, a 18 je bilo protiv. Iznenađenje je bilo tim veće jer je predsjednik SNSD-a Milorad Dodik ranije precizirao da će sjednica skupštine, na kojoj će se raspravljati o ovoj tački, biti 15. maja.
Ovakva reakcija uslijedila je nakon odluke visokog predstavnika u BiH Christiana Schmidta da zabrani finansiranje iz budžeta SNSD-u i Ujedinjenoj Srpskoj.
U Prijedlogu zakona o finansiranju političkih stranaka RS-a, koji bi se trebao naći na novoj posebnoj sjednici NSRS-a, navodi se da politička organizacija može da se finansira iz članarina, dobrovoljnih priloga pravnih i fizičkih lica, izdavačke djelatnosti, prodaje propagandnog materijala i organizovanja svojih manifestacija, prihoda od imovine u vlasništvu političke organizacije i dobiti privrednog društva koje je u vlasništvu političke organizacije.
Precizirano je da se privredno društvo može baviti samo djelatnošću u vezi sa kulturom ili izdavačkom djelatnošću.
U članu 7. spomenutog zakonskog prijedloga se regulišu isplate iz entitetskog budžeta za rad zastupničkih i vijećničkih klubova.
Istaknuto je da se sredstva za finansiranje rada zastupničkih, delegatskih, odnosno vijećničkih klubova i grupa dodjeljuju radi pokrića paušalnih troškova za rad u izbornim jedinicama, putnih troškova, troškova nabavke materijala, zatim smještaja i ishrane zastupnika, delegata, odnosno vijećnika...
- Finansijska sredstva za pokriće troškova u djelokrugu nadležnosti Narodne skupštine i Vijeća naroda, osiguravaju se u budžetu RS-a, a u djelokrugu nadležnosti jedinica lokalne samouprave u njihovim budžetima – navedeno je u ovom zakonskom prijedlogu.
Dodaje se i da je Izborna komisija RS-a nadležna je za provođenje odredbi ovog zakona.