Tužilaštvo Bosne i Hercegovine preuzet će slučaj protiv poljskog državljanina osumnjičenog za vandalizam u Međugorju, potvrdio je za Hinu neimenovani visoki zvaničnik državnog Tužilaštva.
To je odlučeno s obzirom na to da se 31-godišnjak tereti za krivično djelo oštećenje ili rušenje vjerskih objekata iz Krivičnog zakona BiH. Za ovo krivično djelo predviđena je zatvorska kazna od šest mjeseci do pet godina.
Iz Tužilaštva BiH najavljeno je da će za osumnjičenog biti zatraženo određivanje pritvora, a nakon što im sutra bude predat osumnjičeni.
Poljski državljanin, za kojeg je nezvanično objavljeno da se zove Bartlomiej (Bartek) Wlodzimierz Krakowiak (31), koji je uhapšen na području Ljubuškog, predat je večeras pripadnicima MUP-a Hercegovačko-neretvanskog kantona.
Policija nije zvanično saopćila identitet osumnjičenog.
Osumnjičen je da je u Međugorju crnom bojom oskrnavio centralni Gospin kip na Podbrdu i još jedan manji kip te zapalio vanjski oltar crkve sv. Jakova.
Na kipu i drugim lokacijama ostavljene su poruke na poljskom i engleskom jeziku usmjerene protiv Gospe, Međugorja i vidjelaca. Nadzorne kamere snimile su muškarca kako prilazi vanjskom oltaru, polijeva ga zapaljivom tekućinom i izaziva požar.
Osumnjičeni je nakon događaja napustio Međugorje, a pronađen je i uhapšen u mjestu Cerno kod Ljubuškog. U potrazi i njegovom pronalasku policiji su pomagali pripadnici vatrogasnih službi, Gorske službe spašavanja i mještani.
Kuriozitet je da je on prije devet godina pješke prešao blizu 1.300 kilometara kako bi iz Varšave stigao u Međugorje.
Poljskim medijima tada je govorio da je prolazio kroz depresiju i ozbiljnu životnu krizu te da je odlazak u Međugorje doživio kao duhovni preokret. Nakon povratka u Poljsku svoje je iskustvo predstavljao mladima na molitvenim susretima i u župama, tvrdeći da mu je hodočašće promijenilo život.
Njegova priča predstavljana je kao svjedočanstvo obraćenja i povratka vjeri.