Na današnjoj press konferenciji, koju je organizirao Sindikat radnika u zdravstvu Kantona Sarajevo, o stanju u najvećoj zderavstvenoj ustanovi u državi govorio je Fuad Hurić, predsjednik Osnovne sindikalne organizacije (OSO) Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS).
Hurić je podsjetio da KCUS od 27. novembra 2023. godine nema generalnog direktora, apelirajući na Federalnu i kantonalne vlade, koji su osnivači, da se svi urazume i da se izabere generalni direktor.
Politika određuje sve
- Politika određuje sve u ovoj državi, pa neka nam konačno odredi i trajnog direktora da se kome imamo obratiti kad treba i kako treba, a da ne dobijamo uvijek odgovore - "mi smo v.d. ne možemo uraditi ovo, ne možemo ono...". Da nam se konačno izabere i menadžment i Upravni odbor - istakao je Hurić i dodao da nisu zadovolji trenutni menadžmentom.
Naglasio je i problem nedostatka kadra.
- Veliki dio kolega otišao je vani, veliki dio kolega u narednom periodu ide u penziju, sav je kadar istrošen, deficitaran. Na tržištu rada postoji problem i sa nedostatkom kadra za uvjete rada za radiološke službe. Konkursi su tu, ali neće niko da potpiše za prijem novih kolega. Neko to opstruira. Nedostatak repromaterijala se nekako i nadoknađuje. Primjer je služba magneta. Ljudi tamo rade u tri smjene kako bi što više pacijenata u kratkom vremenu dobilo zdravstvenu uslugu - naglašava Hurić.
Na pitanje novinara, kojeg kadra najviše nedostaje, Hurić je odgovorio da su to medicinske sestre.
- Najviše nam nedostaje odjeljenskih sestara. Uzet ću za primjer interne hirurške grane, gdje imate po 25-30 pacijenata, koje opslužuju dvije sestre. To je stvarno težak posao. Treba svakom pacijentu terapiju dati, nahraniti ga, napojiti, presvući. Sedamdeset posto tih pacijenata su nepokretni - kaže Hurić.
Hurić se požalio na odnos menadžmenta KCUS-a prema Osnovnoj sindikalnoj organizaciji, koji bi, kako kaže, trebao biti bolji.
- Nastojimo biti profesionalni prema menadžmentu, ali njihov odgovor je slab. Zato imenovanjem stalnog menadžmenta, ustanova bi stala na noge i imala pravi put djelovanja - kazao je Hurić.
Predsjednik Sindikata radnika u zdravstvu KS Senad Sadiković kaže kako je najveći krivac za stanje u KCUS-u Federalno ministarstvo zdravstva, od imenovanja menadžmenta, do prijema kadra.
- Osnovni problem su politike i menadžment KCUS-a, a ispaštaju pacijenti i uposleni. Veliki je broj zahtjeva uposlenih iz KCUS-a koji žele da pređu u druge zdravstvene ustanove na primarni nivo, jer više ne mogu raditi turnuse i dežure, ne mogu podnijeti pritisak. Jedna sestra brine od 20 pacijenata, takva usluga je nikakva, ona ne može pozdraviti oboljelog, a kamoli da mu pruži adekvatnu medicinsku uslugu - naglašava Sadikovioć.
Tužbe uposlenika
Kaže kako je veliki broj prekovremenog rada.
- Nekad se plaća, nekad ne plaća, tako je i nastao minus KCUS-a. Velika su dugovanja prema uposlenicima po pitanju tužbi, nepoštivanja kolektivnih ugovora, pravilnika o radu, dodataka na plaću. To su problemi koji se trebaju rješavati sa stalnim menadžmentom. Napraviti sporazume sa uposlenicima da ne idemo u tužbe, ali niko od v. d. menadžmenta to ne želi da uradi. Brojne su tužbe, trenutno kod nas u Sindikatu je više od 50 novih tužbi i taj broj se stalno povećava. Da li je to projekat, plan da se uruši javno zdravstvo, KCUS, niko ne govori. Nemate kome da se obratite. Šefovi klinika šute i to je stvarna slika KCUS-a - istakao je Sadiković.
Kaže kako se uposleni maksimalno trude da pruže što bolju uslugu pacijentima, ali je problem što se ne može stići jer jedno ili dvoje rade.
- Zanavljanje opreme, naši pretpostavljeni su tu samo da se slikaju, da naprave promociju, reklamu, to ni zdravstvenim radnicima ne odgovara. Takva je slika ne samo u KCUS-u, nego u svim javnim zdravstvenim ustanovama u KS - kazao je Sadiković.
Ne rade CT aparati
Na press konferenciji obratila se i Elvira Karić-Isić potpredsjednica Osnovne sindikalne organizacije (OSO) KCUS-a kazavši kako ima pouzdane informacije da će KCUS u narednih mjesec dana dobiti generalnog direktora.
- Iduće sedmice zasjedat će privremeni Upravni odbor (PUO) KCUS-a i u narednih, vrlo kratak period, ćemo dobiti generalnog direktora - navela je Karić-Isić dodajući da i v.d. direktora prof. dr. Hajsira Maksić ima iste ovlasti kao i generalni direktor.
Osvrnula se i na CT aparate u KCUS-u, od kojih dva trenutno ne rade.
- Dva aparata su stara. Oprema za stare aparate je nedostupna i teško nabavljiva. Ambulantni pacijenti se vraćaju kući, a onkološki, klinički pacijenti se primaju - ističe Karić-Isić.
Dodaje da trenutno u KCUS-u rade dva CT aparata, jedan u Klinici za radiologiju i jedan u Klinici urgentne medicine.
- Subota se radi u dvije smjene, odrađuju se koronarografije i pacijenti koji su naručeni. Pregledi na magnetnoj rezonanci se također obavljaju subotom u dvije smjene, pa se liste čekanja smanjuju. Ogroman je priliv pacijenata, a samim tim i potrošnja materijala - ističe Karić-Isić.
Naglasila je da je KCUS u minusu cirka devet miliona KM, a da je novac potrošen na tužbe, nabavke, tendere.