open-navfaktor-logo
Prijava
search iconJavi Faktoru
search
Globalni zdravstveni problem
U KCUS-u obilježen svjetski dan; prof. dr. Rebić: Samo 10 posto bolesnika zna da ima hroničnu bolest bubrega
Prema projekcijama Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), hronična bolest bubrega 2040. godine bit će peti uzrok smrti u svijetu
AUTOR: Faktor
14.03.2025. u 09:35
get url
text
FOTO: KCUS
Okruglim stolom na temu "Jaki bubrezi" u Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu (KCUS) obilježen je Svjetski dan bubrega.
Tim povodom emitovan je kratki edukativni film te su održana stručna predavanja s posebnim akcentom na prevenciju i praćenje riziko faktora nastanka bubrežnih oboljenja.
Jačati svijest
Prisutnim ljekarima i medicinskom osoblju obratili su se direktorica Dijagnostičkih disciplina KCUS-a prof. dr. Sabina Prevljak, u svojstvu zamjenice v. d. generalne direktorice, direktor Discipline za nauku i nastavu prim. dr. Sanko Pandur, šef Klinike za nefrologiju KCUS-a i predsjednik Udruženja ljekara za nefrologiju, dijalizu i transplantaciju bubrega u Bosni i Hercegovini prof. dr. Damir Rebić i šefica Klinike za hemodijalizu prim. dr. Amela Bećiragić, doc. dr. Aida Hamzić-Mehmedbašić i prim. dr. sci. med. Aida Ćorić.
FOTO: KCUS
Prof. dr. Sabina Prevljak istakla je da je KCUS otvoren za svaki vid saradnje i aktivnosti koje doprinose jačanju svijesti o prevenciji bubrežnih i drugih oboljenja, kao i značaju doniranja organa.
- Danas smo ovdje kako bismo dali doprinos jačanju svijesti o bubrežnim oboljenjima, s posebnim akcentom na moguće riziko faktore. Danas smo ovdje i da izrazimo našu podršku i solidarnost svim oboljelim, ali i članovima njihovih porodica, sa kojima zajedno prolaze sve nedaće na putu do izliječenja. Nažalost, u našoj zemlji još nije dovoljno razvijena svijest o doniranju organa. Klinički centar ima spremne stručne multidisciplinarne timove, medicinsku opremu i sve uvjete za izvođenje transplantacija. Problem je nedostatak organa, odnosno donora. Ovo je pitanje na kojem svi zajedno moramo raditi mnogo više - kazala je prof. dr. Pevljak.
Prema projekcijama Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), hronična bolest bubrega 2040. godine bit će peti uzrok smrti u svijetu, što će predstavljati globalni problem očuvanja ukupnog zdravlja.
Prof. dr. Damir Rebić istakao je da veliki broj pacijenata godinama živi sa nekim od bubrežnih oboljenja, a da toga nisu ni svjesni.
Ne daju simptome
Zvanična istraživanja govore da tek 10 posto bubrežnih bolesnika zna da ima hroničnu bolest bubrega.
- Određena bubrežna oboljenja ne daju nikakve simptome, sve do kasnog stadija kada bubrezima počinje zatajivati funkcija. Moguće je da pacijent ima samo 10 posto djelotvornog bubrega kada se pojave prvi simptomi. S toga je od neprocjenjivog značaja prevencija i zdrav način života. Udruženje ljekara za nefrologiju, dijalizu i transplantaciju bubrega u BiH zajedno sa Klinikom za nefrologiju KCUS-a i ostalim nefrološkim centrima u našoj zemlji aktivno radi na podizanju svijesti o značaju prevencije nastanka bubrežnih oboljenja, kroz zdrave životne navike i redovne ljekarske kontrole - izjavio je Rebić.
U proteklih 18 mjeseci, Klinika za nefrologiju KCUS-a napravila je značajan iskorak u razvoju programa transplantacije bubrega sa uspješnih 27 transplantacija.
Realiziran je i program edukacije i stručnog usavršavanja osoblja te je uspostavljena saradnja sa eminentnim transplantacionim centrima Evrope.
Prema riječima šefice Klinike za hemodijalizu KCUS-a prim. dr. Amele Bećiragić, na Klinici za hemodijalizu KCUS-a zbrinjavaju se pacijenti u terminalnom stadiju hronične bubrežne bolesti i pacijenti sa akutnom bubrežnom povredom te se pruža usluga liječenja plazmaferezom.
Dijalize se rade u četiri smjene na 57 hemodijaliznih aparata.
comment
prikaži komentare (0)
POVEZANO
2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.