open-navfaktor-logo
Prijava
search iconJavi Faktoru
search
Zastupnički dom BiH
Usvojen budžet BiH, ministar "objasnio": Mislim da budžet treba da imamo jer unutar svake zemlje treba da imamo budžet?!
Na hitnoj sjednici po hitnom postupku usvojili i izmjene Zakona o VSTV-u, kojim se pomjera rok za osnovajne odjela za integritet, i Zakona o javnim nabavkama koijm se želi stati ukraj profesionalnim žaliteljima.
AUTOR: M. R. S.
16.07.2024. u 16:23
get url
text
Sjednica Zastupničkog doma PSBiH
Sjednica Zastupničkog doma PSBiH
Zastupnički dom Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine danas je na hitnoj sjednici i po hitnom postupku usvojio budžet institucija Bosne i Hercegovine za ovu godinu, kao i izmjene dva zakona, o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću (VSTV) te o javnim nabavkama Bosne i Hercegovine.
Budžet je, prema zakonskim rokovima, trebao biti usvojen do kraja prošle godine, ali je tek nedavno izašao iz Ministarstva finansija i trezora BiH.
Zastupnički dom ga je usvojio danas glasovima zastupnika iz vladajućih stranaka (HDZ, SNSD i Trojka). Opozicija je bila protiv.
Ministar finansija i trezora Bosne i Hercegovine Srđan Amidžić (SNSD), koji je mjesecima držao budžet u ladici s obzirom i na to da je stranka iz koje dolazi tražila više novca za entitet RS od akciza i Elektroprijenosa BiH, danas je kazao da se njegovim usvajanjem stvaraju preduvjeti za nesmetano funkcioniranje institucija.
- Mislim da budžet treba da imamo zato što unutar svake zemlje treba da imamo budžet, a i kad je u pitanju put ka Evropskoj uniji i Plan rasta pojavilo se i pitanje budžeta – između ostalog je rekao Amidžić.
Zastupnik NES-a Jasmin Emrić osvrnuo se na to kako je Amidžić ranije izjavljivao kao da budžet nije toliko bitan. Istakao je da je prekršen Poslovnik o radu Zastupničkog doma koji ne dozvoljava usvajanje budžeta po hitnom postupku, te da su zastupnici onemogućeni da ulažu amandmane. Dodao je da je prekršen i Zakon o finansiranju institucija BiH.
Ipak, glasovima zastupnika vladajućih stranaka (SNSD, HDZ, Trojka) prihvaćeno je da budžet ide po hitnom postupku.
Ministar Amidžić je odgovorio da je samo dva puta usvojen budžet BiH u redovnoj proceduri, a da to nije pitanje za Minstarstvo. Ponovio je ranije svoje izjave da je ovo potrošački budžet jer gotovo milijarda KM odlazi na plaće i naknade, da građani neće vidjeti veliku korist od budžeta, ali i da se život odvija u entitetima i Brčko distriktu.
Reagirao je zamjenik predsjedavajućeg Zastupničkog doma Denis Zvizdić (NiP) koji je između ostalog rekao da se rast budžeta BiH drži u jednoj vrsti ograničene stagnacije da bi mogli rasti budžeti entiteta, te da (on i Amidžić) imaju različite koncepcije kada je u pitanju napredak BiH.
- Ne treba stvarati animozitet kod građana BiH, zato što pitanje budžeta nije pitanje građana nego onih koji kreiraju i struktuiraju budžet. Prihodi rastu i samo je do nas, ako postoji volja, da idemo u jačanje legislative BiH, nadležnosti državnih institucija i da struktuiramo budžet da bude razvojni i da finansiramo projekte, infrastrukturne, društvene... I onda će biti razvojni i imati koristi za sve građane. Suština je da se rast budžeta BiH drži u vrsti ograničene stagnacije da bi mogli rasti budžeti entiteta. Imamo različite koncepcije kada je u pitanju napredak BiH – rekao je Zvizdić.
Emrić se nadovezao i kazao da se slaže da budžet treba imati razvojnu komponentu.
- Pa dajte nam onda da možemo ulagati amandmane, a ne po hitnoj proceduri da se usvaja budžet – poručio je Amidžiću.
Emrić je predložio zaključak kojim Predsjedništvo Bosne i Hercegovine traži da Tužilaštvo Bosne i Hercegovine istraži odgovornost Ministarstva finansija i trezora BiH jer budžet nije upućen Predsjedništvu na vrijeme. Zaključak nije usvojen.
Kada su u pitanju ostale tačke dnevnog reda koje su danas dobile podršku, izmjenama Zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću Bosne i Hercegovine se produžava rok za uspostavu odjela za integritet, koji provjerava imovinu nosilaca pravosudnih funkcija, bez čega sudije i tužioci ne mogu preuzeti dužnost. Rok se pomjera po treći put, ovoga puta do februara 2025. godine.
Po dopunama Zakona, svi imenovani do 23. marta, što je bio prethodni rok za uspostavu odjela za integritet, mogu stupiti na funkciju, a onda će naknadno biti provjeravani.
Zakon su podržali skoro svi zastupnici.
Hitna sjednica Zastupničkog doma danas je trebala biti održana nakon redovne, ali je prošireni kolegij uoči same sjednice odlučio da ide obrnutim smjerom. Pri tome su na hitnu sjednicu danas "iznenada" uvrštene i izmjene dva zakona. Ranije je bio predviđen samo budžet.
To je izazvalo negodovanje opozicionih zastupnika.
Tokom rasprave o samom zakonu, Šerif Špago, predsjedavajući Kluba zastupnika SDA, podsjetio je da je on u januaru, kada je Zastupnički dom usvajao mart kao rok za formiranje odjela za integritet, predlagao tehnički amandman da se taj rok produži, ali to nije prihvaćeno. -Na sceni imamo da VSTV apeluje da deblokiramo rad pravosudnih institucija. Bojim se da to nije cilj nekih iz vladajućih struktura. Zato ćemo podržati izmjene Zakona – rekao je Špago.
- Vi nama govorite o hitnosti izmjene datuma koji je istekao u martu, i to po zakonu koji je usvojen prošle godine, koji je usvojen da bi se Evropskoj komisiji rekli da je došlo drugo vrijeme, da su na vlasti reformisti. I mjesecima poslije toga glasamo o novom roku, a kad je u pitanju zakon koji je usvojen prošle godine, on kaže a će se u roku od godinu donijeti novi zakon. Ovo je slika vlasti, privid funkcionisanja, a ustvari je tapkanje u blatu – prokomentirao je zastupnik SDS-a Mladen Bosić.
Izmjene i dopune Zakona o javnim nabavkama BiH su predložila četiri zastupnika iz SDP-a, Naše stranke, NiP-a i HDZ-a (Saša Magazinović, Sabina Ćudić, Nihad Omerović i Predrag Kožul). Promjene su predložene zbog pojave takozvanih profesionalnih žalitelja koji se žale „na sve i svašta“ kako bi ili ostvarili korist ili odužili postupak.
Izmjenama ovog zakona predviđeno je, između ostalog, povećanje naknade za ulaganje žalbe, a i ova naknada bi ubuduće morala biti uplaćena u roku za izjavljivanje žalbe.
- Profesionalni žalitelji su prošle godine ukrali preko 60.000 dana vremena svojim žalbama. Zato je ovo hitno – rekao je Magazinović.
Dodao je da su u jednoj verziji izmjena Zakona bile predviđene kazne kao što je isključenje na godinu dana iz javne nabavke, ali su od toga odustali jer to nije evropski standard.
Zlatan Begić, zastupnik DF-a, kazao je da ne može podržati ovako važne izmjene zakona a da nije bio u prilici da mu budu na vrijeme dostavljeni te da se eventualno na njih interveniše u redovnoj proceduri.
Midhat Čaušević, zastupnik SDA, kazao je da izmjene ovog zakona, čije je odredbe nazvao ozakonjenom korupcijom, nisu bile hitne danas već i prije deset godina. Kritizirao je hitni postupak jer se možda mogao dodatno unaprijediti zakon, ali i istakao stav da će i ove izmjene donijeti određeni napredak.
- Dokumentaciju za tendere podižu firme koje nisu kvalifikovane za predmet tenedera, pa za nabavku naoružanja ili medicinske opreme dokumentaciju podigne samostalna trgovačka ili zanatska radnja koja nema veze s predmetom javnih nabavki. Nedostaci (iz zakona) se plaćaju ljudskim životima. Zbog javne nabavke i procedura pacijenti s područja Tuzlanskog kantona nemaju uslugu zračenja. To doprinosi i povećanom broju smrtnih slučajeva jer se pacijenti moraju upućivati u druge kliničke centre, a oni ne mogu da prihvate veliki priliv pacijenata – dodao je Čaušević.
comment
prikaži komentare (0)
2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.