Ako Vlada RS-a ne izvrši svoju obavezu da plati sve troškove spora koji je dobio slovenački Viaduct i to izvršenje bude išlo na teret Bosne i Hercegovine, BiH ima pravo regresnom tužbom se naplatiti od RS-a za sve novčane iznose, naknadu štete, odštetu, izgubljenu dobit, kamatu, kazala je nedavno predsjedavajuća Vijeća ministara Bosne i Hercegovine Borjana Krišto.
Vlada RS-a nije izvršila svoju obavezu, a jučer je postalo jasno da će to učiniti Bosna i Hercegovina.
Pitanja koja se nameću jeste šta je potrebno da se desi da bi BiH tužila RS, kome se upućuje tužba, i na kraju, na koji način je zapravo moguće, ako BiH dobije spor, naplatiti odštetu i sva potraživanja od RS-a.
Ovo su bila i neka od pitanja koja smo još prošle sedmice uputili Pravobranilaštvu Bosne i Hercegovine, ali odgovor i dalje nismo dobili.
Vijeće ministara Bosne i Hercegovine saopćilo je jučer nakon svoje vanredne sjednice da su zadužili Ministarstvo finansija i trezora BiH da bez odgađanja, najkasnije u roku od 15 dana, dostavi odgovarajući prijedlog rješenja o načinu izvršenja arbitražne presude u koristi slovenačkog Viaducta.
Viaduct od BiH traži 109,2 miliona KM koji se odnosi na glavni dug i kamate na dan 1. mart, kao i 953.383,98 KM za troškove ovršnih postupaka koje je pokrenuo.
Dnevna kamata iznosi 9.000 eura.
Podsjetimo da su se na "udaru" zbog potraživanja Viaducta našli BHANSA i Centralna banka Bosne i Hercegovine.
Krišto je nedavno državnim parlamentarcima odgovorila da je Vijeće ministara BiH uradilo sve što je moglo iz svoje nadležnosti.
Vlast RS-a je odugovlačila i očito da nije imala namjeru platiti svoje obaveze. Odugovlačenje im je i dozvoljeno kroz Vijeće ministara koje se godinu bavi ovim pitanjima, dok su kamate rasle.
Na novinarsko pitanje da li predstavnici iz RS-a u Vijeću ministara BiH opstruiraju izvršenje ove presude, Krišto je jučer odgovorila da do drugačijeg zaključka "ne možemo doći".
Sada ministar finansija i trezora BiH Srđan Amidžić, SNSD-ovac, treba predložiti rješenje o načinu izvršenja arbitražne presude donesene 18. aprila 2022.
Dakle, još se ne zna odakle, ali zasigurno neće od sredstava iz budžeta BiH koja su namijenjena za razne projekte u RS-u.
- Rekla sam da imamo 240 miliona KM sredstava koja su namijenjena za višegodišnja kapitalna ulaganja. Znamo da sva nisu pokrenuta i da ima prostora. Onda on (Amidžić) meni kaže, vi aludirate na neke stvari. Ne aludiram, tražimo načina, tražimo prostora – između ostalog se jučer "pojadala" Krišto, prvi put tako otvoreno, na partnere u vlasti.
U višegodišnjim kapitalnim ulaganjima je i kupovina zgrade Uprave za indirektno oporezivanje Bosne i Hercegovine u Banjoj Luci, u javnosti sada poznate kao "kumovska zgrada". Za nju je u državnom budžetu osigurano stotinjak miliona KM, skoro koliko traži i Viaduct.
Pitanje odakle jučer je pomenuo i zamjenik ministra finansija i trezora BiH Muhamed Hasanović.
- Ne navodi se iz kojih sredstava bi se ova obaveza platila, niti da li su sredstva planirana u budžetu institucija BiH. Trenutno je na snazi privremeno finansiranje, što dodatno dovodi u pitanje pravnu i fiskalnu osnovu za ovakav zaključak - saopćio je Hasanović iz SDP-a koji se dosad rijetko pojavljivao u javnosti.
Slovenačka strana pokrenula arbitražni postupak radi naknade štete nakon što je Vlada RS-a raskinula ugovor o koncesiji za izgradnju hidroenergetskog sistema na Vrbasu. Spor su dobili.
Po sporazum između Vlade RS-a i Vijeća ministara BiH iz 2017. kojim Vlada RS-a bezuvjetno preuzima ovu obavezu.