Zijo Ribić u Auschwitzu i Krakowu: Ubili su mi cijelu porodicu, ali uvijek govorim o pomirenju
Govorio sam o stradanju Roma u Bosni i Hercegovini, svemu onome što se dogodilo mojoj porodici 1992. godine. Povezao sam genocid 1944. godine i ovaj posljednji koji smo doživjeli mi u Bosni i Hercegovini tokom agresije na našu zemlju, kaže Ribić
AUTOR: J. B.
02.08.2024. u 12:39
Zijo Ribić u Krakowu
U logoru Auschwitz II - Birkenau u noći sa 2. na 3. avgust ubijeni su svi preostali romski zatočenici, a tim povodom se današnji datum obilježava kao Dan sjećanja na romske žrtve Holokausta. Obilježavanju ovog dana u poljskom Krakowu i logoru Auschwitz i ove godine prisutvuje i Zijo Ribić, kome su tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu četnici ubili oca, majku, šest sestara i brata.
- Govorio sam o stradanju Roma u Bosni i Hercegovini, svemu onome što se dogodilo mojoj porodici 1992. godine. Povezao sam genocid 1944. godine i ovaj posljednji koji smo doživjeli mi u Bosni i Hercegovini tokom ageresije na našu zemlju. Pored svega što sam prošao moja poruka je uvijek poruka ljubavi, uvijek ističem da nikoga ne mrzim - kaže Zijo Ribić.
Zijo Ribić (lijevo) tokom govora
Podsjećamo, zločinačka jedinica "Simini četnici", 12. jula 1992. godine u Skočiću kod Zvornika, ubila je 27 Roma muslimanske vjeroispovijesti, uglavnom žena i djece. Tada je pobijena Zijina porodica, a on je iz jame, nakon što je ranjen u ruku i vrat, ispuzao i čudom preživio. Tada je imao samo sedam i po godina.
Zijo Ribić je iznio svoje svjednočenje pred učesnicima komemorativnog obilježavanja pod nazivom "Dikh he na bister - Gledaj i ne zaboravi" na Fakultetu pedagogije i psihologije Univerziteta u Krakowu.
- Oni koji me slušaju uvijek ostaju zatečeni, jer ne mogu vjerovati da je neko ko je preživio sve ono što sam ja, govori o pomirenju - kaže Zijo Ribić za Faktor.
Podsjećamo, Dan sjećanja na romske žrtve Holokausta ustanovljen je Rezolucijom Evropskog parlamenta 15. aprila 2015. godine, u znak sjećanja na noć između 2. i 3. augusta 1944. godine, kada je u gasnim komorama logora Auschwitz u smrt poslano 2.897 Roma.
Tim povodom Međunarodna romska organizacija Ternype, u saradnji sa Dokumentacionim centrom za Sinte i Rome iz Heidelberga svake godine organizira edukativni program omladinske razmjene, a programi se pored Krakowa, održavaju i na području nekadašnjeg logora Auschwitz.