Problemi Nacionalne i univerzitetske biblioteke BiH (NUBBiH), odlaskom direktora Ismeta Ovčine u penziju, postali su mnogo ozbiljniji.
Ne zbog Ovčine, koji je, kako su uposlenici NUBBiH-a javno obznanili "vršio mobing nad njima", nego iz razloga što sada nemaju ni direktora ni upravljačko tijelo koje će potpisivati plaće, račune i brojne druge aktivnosti.
Zapravo, od rata do danas, samo su jednom, ističe Aldin Huskić, predsjednik Vijeća uposlenika NUBBiH-a, "u vrijeme Adila Osmanovića, kada je bio ministar civilnih poslova, imali su Upravni odbor, koji je potom, vrlo brzo, srušilo Vijeće ministara".
I sada, jedino Ministarstvo civilnih poslova može riješiti njihov problem, jer je NUBBiH osnovala država.
- Kada smo se zatvorili vrata za javnost, tada smo dobili sredstva od Kantona Sarajevo, i ona su bila dovoljna za četiri plaće. Tako da smo mi zaključno sa julom isplatili plaće, međutim, bilo je sredstva da se isplati i avgustovska plaća, ali, direktor Ovčina je donio odluku da isplati samo sebi otpremninu. I mi sada, obzirom da nemamo potpisnika, ne možemo sebi platiti plaće, ne možemo platiti struju, vodu, ništa.
Mi smo od početka upozoravali, naši zahtjevi su bili - imenovanje upravljačke strukture i novog upravnog odbora, novog direktora, a tu su bili i finansijski zahtjevi da nam se isplate plaće... Cijelu ovu godinu nas finansira Kanton Sarajevo. Dobili smo na sastanku obećanje od premijera Nermina Nikšića da će oni finansijski podržati rad do kraja godine i u 2025. To je samo obećanje, od nas je traženo da nastavimo svoj rad, a da će oni pokušati pronaći rješenje za upravljačku strukturu - kaže Huskić.
Dodaje da je Federalno ministarstvo obrazovanja i nauke uputilo "hitan dopis prema Ministarstvu civilnih poslova i Vijeću ministara, da pokušaju pronaći način da se imenuje prokurista, koji bi vršio ulogu potpisivanja ugovora, akata i svega onoga što sljeduje i koje su njegove obaveze".
- Čak ni oni nemaju još uvijek informacije. Evo jučer smo se mi obraćali ministrici Dubravki Bošnjak, upoznali smo Sud BiH, visokog predstavnika, predsjedavajuću Vijeća ministara Borjanu Krišto. Svima smo uputili dopise, međutim, ono što me zabrinjava je njihova šutnja na nivou Vijeća ministara.
I ne znamo šta će se dogoditi ako ne budemo imali direktora koji će potpisivati plaće i sve ostalo, jer stvarno ćemo doći u situaciju da ćemo opet morati, ne krivicom radnika, nego krivicom države, da zaustavimo rad, jer jednostavno nećemo imati uslove, nećemo imati struju, nećemo imati grijanje... - pojašnjava Huskić.
I dok se Nacionalna i univerzitetska biblioteka polako gasi, u Kampusu, nedaleko od nje, ubrzano se gradi nova Univerzitetska biblioteka.
Moderna ustanova s najsavremenijom opremom, značajno će unaprijediti uvjete za rad i učenje studenata i profesora Univerziteta u Sarajevu.
- Ovaj projekt od posebne je važnosti za studente u Kantonu Sarajevo jer predstavlja ulaganje u budućnost obrazovanja i nauke, pa me ovakav intenzitet radova na terenu posebno raduje. Moderna biblioteka će značajno unaprijediti kvalitet obrazovanja, pružajući studentima i profesorima savremene uslove za rad i učenje - rekao je premijer Kantona Sarajevo Nihad Uk.
Dobro, lijepo, ali šta ćemo sa Nacionalnom i univerzitetskom bibliotekom?
- Ta biblioteka koju grade u Kampusu je biblioteka Univerziteta u Sarajevu, dakle to je skroz drugi pravni subjekat u odnosu na Nacionalnu i univerzitetsku biblioteku. Mi smo univerzitetska biblioteka svih univerziteta u BiH. Kada smo osnovani takva odluka je donesena, dakle mi smo za sve univerzitete na nivou BiH - pojasnio je Huskić.
Ističe da su "imali razgovor sa rektorom Univerziteta u Sarajevu, još uvijek aktuelnim Rifatom Škrijeljom, te da "on ima jedno predviđanje, jednu zamisao da i Nacionalna i univerzitetska biblioteka BiH bude smještena u toj zajedničkoj zgradi", dakle sa Univerzitetskom bibliotekom Univerziteta u Sarajevu.
- I to bi značilo da se Grad Sarajevo i Kanton Sarajevo oduže što su nam otuđili zgradu Vijećnice gdje smo bili smješteni do 92. godine. Zamisao je da budu dvije institucije pod jednim krovom. Mi već tako funkcioniramo. Dijelimo zgradu sa Orijentalnim institutom. Mi smo podstanari već 27 godina, kiriju nismo plaćali jer smo dobili prostor na korištenje, a da mi samo plaćamo režije, i još tri godine smo ovdje pod ovim ugovorom. Ne znam da li će nas iz Kampusa istjerati ili će nam ostaviti ove prostorije, ili će nas smjestiti u tu novu zgradu. Teško je sada govoriti šta će se desiti.
Mi se sada nalazimo u neuslovnom prostoru. Mi ne bi imali ništa protiv da dobijemo novu zgradu. Bila je čak zamisao da se posebno pravi jedna namjenska zgrada za Nacionalnu i univerzitetsku biblioteku BiH, međutim, zadnja dešavanja su to sve stopirala, poslijeratne politike su to sve obustavile - istakao je Huskić.