Vlada Federacije BiH tražila je od Zemaljskog muzeja BiH (ZMBiH) da u roku 15 dana od donošenja Zaključka koji je donesen na 40. sjednici održanoj 29. augusta, Generalnom sekretarijatu Vlade Federacije Bosne i Hercegovine dostavi finansijski izvještaj za 2023. godinu i prvih šest mjeseci za 2024. godine.
To uključuje, kako su pojasnili iz Zemaljskog muzeja BiH: sve prihode i rashode, a naročito pregled prihoda ostvarenih iz budžeta svih nivoa vlasti, pregled prihoda ostvarenih od vlastite djelatnosti, pregled prihoda ostvarenih od donacija (domaćih i stranih donatora).
Napominju da Muzej svake godine održi prezentaciju rezultata poslovanja Zemaljskog muzeja BiH, te da su svi podaci javni i mogu se pronaći na web stranici Muzeja.
- Poslovanje Zemaljskog muzeja BiH oduvijek je bilo transparentno, tako je i ovaj put. U skladu sa traženim Finansijskim izvještajem za 2023. godinu i prvih šest mjeseci 2024. godine, Muzej je dostavio Vladi Federacije BiH traženu dokumentaciju uz propratno pismo - istakli su iz Zemaljskog muzeja.
U pismu ističu da s obzirom na to "da dio plaća i doprinosa u iznosu 43,75 posto koji se isplaćuje od strane drugog poslodavca, tj. UNSA nije moguće knjižiti kao prihod / rashod, jer se ne uplaćuje na muzejski račun, već direktno na račune uposlenika".
Plaće i režijski troškovi
- U toku 2023. godine ZMBiH je od različitih nivoa vlasti, putem javnih poziva, primio iznos od 948.741,92 KM za potrebe redovnog održavanja, naučne i stručne aktivnosti, kao i za materijalne odnosno režijske troškove.
S obzirom na to da su ukupni godišnji troškovi za plaće i doprinose uposlenih u ZMBiH u 2023. iznosili 1.295.711,71 KM, a da smo putem Ugovora sa UNSA za 2023. g. dobili otprilike 601.000 KM (bruto, procjena na temelju platnih listi), razliku sredstava koja su nedostajala za isplatu navedenih troškova plaća i doprinosa u iznosu od 228.708,71 KM ZMBiH je isplatio iz vlastitih prihoda za tu godinu. U toj godini (2023), od pružanja različitih usluga, prodaje ulaznica, publikacija, iznajmljivanja prostora i sl. Muzej je ostvario vlastiti prihod u iznosu od 425.643,80 KM, te je ostatak sredstava prenesen za rad u 2024. godini - istakao je v. d. direktora Mirsad Sijarić.
Infrastruktura, naučne i stručne aktivnosti
U prvih šest mjeseci tekuće 2024. godine ZMBiH je od različitih nivoa vlasti, putem javnih poziva, primio iznos od 881.781,01 KM za potrebe redovnog održavanja, za naučne i stručne aktivnosti, kao i za materijalne odnosno režijske troškove.
- Od navedenog iznosa za troškove plaća i doprinosa izdvojeno je 172.000 KM (MKS KS). Putem ugovora sa UNSA za prvih šest mjeseci 2024. ZMBiH je dobio oko 301.000 KM (bruto, procjena na temelju platnih listi). S obzirom na to da troškovi bruto plaća i doprinosa za 2024. iznose skoro 1.400.000 KM, tj. 678.342 KM za prvih šest mjeseci, iz navedenog je jasno da je nakon primanja sredstava od Ministarstva kulture i sporta KS i UNSA napravljena negativna razlika od otprilike 205.342 KM, koje je Muzej, ponovo, namirio iz vlastitih prihoda.
Projekcija troškova za drugu polovinu 2024. govori da je za isplatu plaća i doprinosa potrebno osigurati skoro 700.000 KM - pojasnio je Sijarić.
Od Ministarstva nauke i obrazovanja 0 KM
- Također napominjemo da smo od Ministarstva nauke i obrazovanja KS, u 2024, isto kao i u prethodnim godinama, za troškove plaća i doprinosa primili ukupno 0 KM - ističe Sijarić.
Podcrtava da iz svega navedenog je "jasno da su vrlo nekorektni, i potpuno netačni navodi i medijski narativ pojedinih ministara iz različitih nivoa vlasti da je Zemaljski muzej BiH, u potpunosti 'riješen' putem ugovora s UNSA".
Izgovor da se umanje sredstva
- Situacija je dodatno pogoršana donošenjem famoznog Zakona o privremenom sufinansiranju institucija kulture i obrazovanja čiji je osnivač BiH (tzv. lex specialis) u kojem eksplicitno stoji da je Zemaljski muzej BiH "sufinansiran putem Rektorata UNSA", a u isto vrijeme, i na istom mjestu, ne stoji da se zapravo radi o 43,75 posto troškova, navedenih u tom ugovoru. Ovim putem naglašavamo da 43,75 nije jednako 100 posto. Navedeni zakon stoga služi kao izgovor da se ZMBiH umanje sredstva od drugih nivoa vlasti, što se uspješno i provodi u praksi protekle dvije godine - upozorava Sijarić.
Tokom 2023. g. ZMBiH je prodao 48.962 ulaznica, a ukupno ga, računajući one koji u njega redovno ulaze besplatno (predškolski uzrast, svi posjetitelji tokom dana otvorenih vrata, rođendana Muzeja, kao i redovnih besplatnih termina i sl.), godišnje posjeti blizu 100.000 posjetilaca.
U prvih 6 mjeseci prodano je 25.925 ulaznica, što govori da će u konačnici cifra posjetitelja biti veća nego prošle godine. Ali nema veze jer Muzej ionako ne pripada nikome - zaključio je Sijarić.