Visok krvni pritisak mnogima pravi probleme, neki moraju doživotno da uzimaju lijekove, a postoji način da se on drži pod kontrolom određenim namirnicama.
Najčešći uzroci povišenog krvnog pritiska su pretjeran unos soli, stres, dijabetes, konzumiranje alkohola, pušenje i genetika.
Sa godinama, povećava se mogućnost pojave ovog oboljenja, pa se i zdravima preporučuje disciplinovan način života kao odličan vid prevencije.
U većini slučajeva visok krvni pritisak, odnosno hipertenzija, javlja se bez posebnih simptoma. Otkriva se redovnim mjerenjem kod kuće ili kod doktora. Fizička aktivnost i kontrola težine su osnovni način borbe, a neke od namirnica i promijenjen režim ishrane mogu isključiti i potrebu za lijekovima.
Dokazano je da pritisak podižu namirnice i pića sa visokim sadržajem natrija, zasićenih masti i šećera, a smanjuju voće, povrće, integralne žitarice i nemasni proteini.
Banana je bogata kalijem, a sadrži i malo soli, što je čini savršenom za zdrav krvni pritisak. Potvrđeno je da banane imaju sposobnost da smanje krvni pritisak i štite od moždanog udara jer deluju na sličan način kao i lijekovi.
Najbolji rezultati se postižu ako se banana jede svakodnevno, u prijepodnevnim satima, i ako se tada ne kombinuje sa drugim namirnicama. Zbog kalorijske vrijednosti ne preporučuju se više od dvije banane dnevno.
Organizam prirodno proizvodi azot-oksid koji igra ključnu ulogu u širenju krvnih sudova, poboljšavajući protok krvi. Pravilna cirkulacija krvi je ključna za zdravlje organa i tkiva, a određene namirnice koje sadrže azot-oksid mogu pomoći u tome. Jedna od njih je bijeli luk. Pri tome, treba koristiti svjež bijeli luk, nikako kaspule ili prah, jer brojne studije su pokazale da bijeli luk u formi dodatnih supstanci nema efekta.
Povrće poput kelja, špinata, blitve bogato je kalijem, a on pomaže u ravnoteži nivoa natrija u tijelu. Dokazano je da je kalij široko zastupljen u ljudskom organizmu, jedan je od minerala koji utječe na krvni pritisak, kosti i pravilan rad bubrega.
Jagode, borovnice, kupine i maline bogate su antioksidansima, posebno flavonoidima, koji mogu da pomognu u snižavanju krvnog pritiska.
Integralne žitarice su još jedna hrana koja je zdrava za srce. Zob sadrži rastvorljiva vlakna koja mogu da pomognu smanjenju holesterola i poboljšanju zdravlja srca. Jednako dobar je i integralni pirinač. Ranije studije ukazale su na vezu takve ishrane s niskim rizikom od srčanog i moždanog udara. Vlakna i druge hranjive stvari u integralnim žitaricama mogu da pomognu i smanjivanju nivoa holesterola, šećera u krvi i da poboljšaju funkcionisanje krvnih sudova.
Masna riba, uključujući skušu, lososa i sardine, odlična je za ishranu zdravu za srce. Bogate su omega-3 masnim kiselinama koje mogu da smanje upalne procese i krvni pritisak.
Cvekla je također efikasna u regulisanju krvnog pritiska. Sadrži nitrate, koji mogu pomoći u opuštanju krvnih sudova i poboljšanju protoka krvi.