navbar

COOLSTYLE

faktor
search
search
search
Bezbroj benefita

Zašto je dobro ujutro pojesti mljeveni lan s jogurtom

Sjemenke lana jedan su od najbogatijih izvora alfa-linolenske kiseline, koja može pomoći u prevenciji bolesti srca, sniziti krvni pritisak i kolesterol te održati pravilno funkcioniranje mozga i imunološkog sistema

AUTOR: Faktor
Objavljeno: 15.01.2025. u 09:10
get url
text
FOTO: Shutterstock
Lan je biljka koja se već vijekovima uzgaja i koristi. Prema nekim podacima, upotrebljavao se još pre 30000 godina.
Konzumiranje lanenih sjemenki preporučuje se u slučaju upale gornjeg respiratornog trakta, gastritisa, kolitisa (učestale upale debelog crijeva), čira na želucu, upale mokraćnog mjehura, osteoporoze, zatvora stolice te visokog krvnog pritiska.
Esencijalne omega-3 polinezasićene masne kiseline igraju ključnu ulogu u zdravlju vašeg organizma, posebno očiju, mozga, srca, krvnih žila i imunološkog sistema. Nažalost, omega-3 masti su rijetke u modernoj zapadnjačkoj prehrani. Sjemenke lana jedan su od najbogatijih izvora alfa-linolenske kiseline, koja može pomoći u prevenciji bolesti srca, sniziti krvni pritisak i kolesterol te održati pravilno funkcioniranje mozga i imunološkog sistema.
U samom jogurtu nedostaju vlakna. Laneno sjeme prepuno je topivih vlakana, kao i netopivih. Jedna kašika lanenog sjemena sadrži 1,9 grama vlakana. Konzumiranje dovoljno vlakana pomaže u kontroli šećera u krvi, snižavanju kolesterola i održavanju probavnog zdravlja. Vlakna također upijaju vodu i mogu vam pomoći da se duže vrijeme osjećate sitima.
Vaša su crijeva prirodno naseljena florom - bakterijama i drugim mikroorganizmima - koji pomažu u probavi i igraju ključnu ulogu u probavnoj i imunološkoj funkciji vaših crijeva. Prehrana bogata vlaknima s cjelovitim žitaricama i probioticima poput jogurta ili kefira može značajno doprinijeti raznolikosti i zdravlju vašeg mikrobioma.
U pravilu bi se konzumacija lana i jogurta trebala provoditi u kontinuitetu od tri sedmice. U tom periodu pokušajte promijeniti svoje prehrambene, ali i životne navike koje su dovele do debljanja i stvaranja neželjenih masnih naslaga.
search icon
prikaži komentare (0)
POVEZANO