Memagić: Minimalac bi mogao dostići i 1.500 KM kad bi se porezi i doprinosi smanjili na 30 posto
Kaže da se plaće radnika, zbog poskupljenja moraju povećati, ali da postoje problemi sa radnicima koji ne dolaze na posao
AUTOR: Faktor/Capital.ba
14.02.2025. u 07:55
Minimalna plaća mogla bi dostići i 1.500 KM kada bi se porezi i doprinosi smanjili na 30 posto, kaže Đemal Memagić, vlasnik kompanije Alma Ras, u razgovoru zaCapital.ba.
Memagić pojašnjava da se plaće radnika, zbog poskupljenja moraju povećati, ali da postoje problemi sa radnicima koji ne dolaze na posao.
Kaže da je plaća radnika u Almi Ras do sada bila veća od zagarantovane minimalne plaće i iznosila je 850 KM te da je na tom primanju bilo između 20 i 30 posto zaposlenih u ovoj kompaniji.
- Prosječna plaća bila je oko 1.150 KM. Imamo i plaća do 1.700 KM. Ali imamo problem sa neispunjavanjem normi i bolovanjima. Od 700-800 šivača, 500 ih je stalno na poslu i nikada nisu odsutni. I sada je izazov kako nagraditi ljude koji su stalno na poslu, dok neko drugi dobija 1.000 KM - ističe Memagić.
Memagić rješenje vidi u smanjenju poreza i doprinosa, koji u FBiH, gdje je zaposlen najveći broj radnika Alme Ras, prelaze 70 posto.
- Da ja imam vlast, smanjivao bih poreze i doprinose i išao prema standardima u okolini, na 39 posto odnosno 29 posto. Tada bi možda neko mogao isplaćivati i 2.000 KM. Ako bi porezi bili 30 posto, a sada su 70 posto, ne vidim zašto minimalna plaća, uz smanjenje svih nameta, kojih sada ima 200-300, ne bi mogla dostići i 1.500 KM - pojašnjava Memagić.
On dodaje da sa dosadašnjom minimalnom plaćom od 650 KM u Federaciji BiH radnici ne mogu da prežive. Također, napominje da je vrijednost novca opala, pa se danas za 1.000 KM može kupiti manje nego prije nekoliko godina za 650 maraka.
- Mi ne možemo imati ni za hiljadu radnika sa ovim poskupljenjima. Moramo razmišljati o 1.500-2.000 KM, pa čak i 3.000 maraka u nekim sektorima, poput metalske industrije i industrija koje dobro posluju. Svaka Vlada morat će naći rješenje - smatra Memagić.
Dodaje da će radnici preduzeće u kojem rade morati početi shvatati kao svoje, a poslodavci će se morati odricati dijela svoje dobiti kako bi se ova situacija prevazišla.
- Nama treba od tri do četiri miliona više nego do sada. A prošle godine nam je dobit bila četiri miliona. Bilo je godina sa osam miliona. Tada smo reinvestirali novac, nikada nismo izvlačili iz firme, osim onoga što je bilo nužno i što danas vidimo u mojim imovinskim kartonima - kazao je Memagić.