Dva derbija
Željo diskutabilnim golom srušio Velež, niz Sarajeva prekinut u Banjoj Luci, isključeni Trako i Varešanović
Željezničar i Borac slavili su u derbi mečevima 30. kola Premijer lige Bosne i Hercegovine.
07.05.2023. u 21:30

Željo je na Grbavici rezultatom 2:1 savladao Velež, osvetivši se tako Mostarcima za eliminaciju u polufinalu Kupa BiH.

Tim Nermina Bašića bio je bolji u prvom dijelu igre, a dobru igru krunisao je u 20. minuti: Pogodio je Santos poslije velike gužve nakon kornera i ubacivanja Štilića.

U drugih 45 minuta Rođeni su zaigrali znatno angažovanije, a u 52. minuti uspjeli su poravnati pogotkom Anđušića.

I poslije toga Velež je nastavio s dobrom igrom. U 57. minuti Muftić je lijepom paradom zaustavio Walacea.

U 63. minuti Štilić iz kornera pogađa prečku, a u 72. minuti rezervista Haračić donosi Želji pobjedu. Reklamirali su gosti prekršaj nad golmanom Hadđikićem, negodovali kod sudije Sivca, ali uzalud jer arbitar iz Zenice pokazao je na centar.

Veliku priliku za izjednačenje Velež je imao u 78. minuti preko Haskića, koji sa pet metara nije uspio glavom pospremiti loptu u mrežu.

Željo je stigao do četvrtog mjesta na tabeli sa 46 bodova na kontu, a Velež je ostao na 44 boda.

Borac je u Banjoj Luci prekinuo niz Sarajeva od četiri vezane pobjede.

Banjalučani su slavili rezultatom 1:0. Pogodak odluke postigao je Predragović u 87. minuti.

Sarajevo je kompletno drugo poluvrijeme igralo s igračem manje, nakon što je sudija Gigović u 45. minuti pokazao drugi žuti, odnosno crveni karton Muharemu Traki. U drugom poluvremenu isključen je i trener Sarajeva Mirza Varešanović.