Prvi maj u svijetu se obilježava kao praznik rada, a za njega se veže i sindikalni pokret i borba za radnička prava.
O tome kakav je sindikalni pokret u Bosni i Hercegovini i šta mu se desilo jer je, čini se, nikad podijeljeniji, za Faktor je govorio
Edhem Biber, nekadašnji predsjednik Saveza samostalnih sindikata Bosne i Hercegovine i donedavni predsjednik Ekonomsko-socijalnog vijeća Federacije Bosne i Hercegovine.
Na početku Biber ističe ne tako optimističan stav, da je sindikalni pokret u Bosni i Hercegovini u velikom problemu.
- Zavladalo je nejedinstvo, borba za neke pozicije, utjecaj. Posebna opasnost je povezanost nekih sindikalnih lidera s određenim političkim opcijama. I to utječe na nejedinstvo sindikalnog pokreta. Svaka politička opcija voli imati svoj sindikat, svoje sindikalne lidere – rekao je Biber.
Ocijenio je da je sve krenulo 2011. godine kada je SSSBiH "ušao u koaliciju sa formiranom vlasti".
I tada je, kao i sada, na čelu Vlade FBIH bio Nermin Nikšić, a na čelu SSSBiH Ismet Bajramović. Poznato je da je te 2011. potpisan protokol o saradnji s Vladom FBiH.
- Potpisan je koalicijski sporazum i od tada kreće nesporazum unutar sindikalnog pokreta. A onda zbog takvog djelovanja izgubili smo stari zakon o radu, a i opći kolektivni ugovor koji je bio vezivno tkivo, koji je davao minimalna prava svim radnicima u BiH – dodao je Biber.
Naglasio je da, prema njegovim informacijama, ima otprilike 120.000 članova sindikata u FBiH, a skoro 500.000 zaposlenih.
- Radnika nema 80 posto, nisu mu zagarantovana minimalna prava jer u granskim kolektivnim ugovorima piše da važe za radnike koji su članovi sindikata i firme koje su članovi Udruženja poslodavaca – rekao je Biber.
Dalje se sa razjedinjenjem sindikata nastavilo i na kongresu 2018. godine.
Danas postoje dva čovjeka koji sebe nazivaju predsjednikom Saveza samostalnih sindikata BiH.
- To je ta borba za vlast. Dvije su grupacije, nijednoj nije stalo do SSSBiH, a ako nema krovne organizacije, nema efikasnog sindikata. Bave se samo granskim poslovima. Oni to vode samo manifestaciono, radi lične promocije. Da je ko ozbiljan, postupio bi po Statutu SSSBiH i bio profesionalac, profesionalni predsjednik SSSBiH, a ne predsjednik granskog sindikata – naglasio je Biber.
Podsjetio je na 2005. godinu kada se krenulo s pričom o konfederaciji sindikata na nivou Bosne i Hercegovine.
- Uz veliku muku sam s pokojnim Čedom Volašem (bivšim predsjednikom Saveza sindikata RS-a) uspio sam formirati konfederaciju, funkcionirala je, bila respektabilan član Međunarodne konfederacije sindikata, ali ovim poslije što su došli to nije bilo važno, samo formalnost, radi sindikalnog turizma – rekao je Biber.
I Biberov zaključak nije mnogo pozitivniji od izjave s početka.
- Osipa se sindikalno članstvo, sindikat u BiH odumire iako je nasušna potreba radnika – istakao je Biber.