EURO 2024
Francuska savladala Belgiju i plasirala se u četvrtfinale
AUTOR: Faktor
01.07.2024. u 19:59
Fudbalska reprezentacija Francuske plasirala se u četvrtfinale Evropskog prvenstva u Njemačkoj.
Trikolori su sa 1:0 savladali Belgiju, a trenutak odluke dogodio se u 85. minuti kada je Vertonghen postigao autogol.
Duel starih rivala, kao što se i očekivalo, ponudio je dosta opreza sa obje strane.
Na otvaranju prvog dijela bolje prilike imali su Francuzi, ali mrežu su mirovale. U 34. minuti najbolju priliku prvog dijela zapucao je Thuram, koji je glavom šutirao pored gola.
Do odlaska na odmor prijetio je i Tchouameni, no promjene rezultata nije bilo.
Belgija je jedinu pravu prijetnju u prvom dijelu imala u 24. minuti kada je Kevin De Bruyne šutirao iz prekida, lopta je išla nisko po sredini gola, ali je Mike Maignan to odbranio.
I na otvaranju drugog dijela opasniji su Trikolori. Prijetili su Thuram, Tchouameni, Mbappe i Griezmann, ali se rezultat nije mijenjao.
Belgija je u nastavku prvi put zaprijetila u 71. minuti, kada je pokušao Lukaku, ali je Maignan odbranio njegov pokušaj. U 83. minuti još jedna prilika za Belgiju. De Bruyne fantastično šutira s vrha šesnaesterca, ali Maignan opet brani. I kako to biva u fudbalu, nakon dva promašaja uslijedila je kazna, a Francuzi su poveli u 85. minuti.
Činilo se da od napada nema ništa, dugo su kružili oko kaznenog prostora Belgije, a onda lopta dolazi do Kolo Muanija. Napadač PSG-a je traljavao šutirao, ali lopta pogađa Vertonghena i završava u mrežu iza leđa nemoćnog Casteelsa za veliko slavlje Galskih pijetlova.
Od 21 sati igraju Portugal - Slovenija, a sutra su na rasporedu mečevi Rumunija - Nizozemska i Austrija - Turska.