U Fudbalskom savezu Kantona Sarajevo (FSKS) ništa novo. Klubovi koji su digli glas protiv vlastodržaca koji godinama sjede u udobnim foteljama predstavljajući i zastupajući interese famoznih raznoraznih udruženja i dalje su u nemilosti kancelarije FSKS.
Fuad Čolpa i društvo ne mire se sa činjenicom da su izgubili podršku. Stoga, ljudi koji se predstavljaju kao čelnici FSKS na sve načine pokušavaju da uklone sve one koji razmišljaju drugačije.
Komesar za takmičenje FSKS, prema saznanjima Faktora krajem prošlog mjeseca, isključio je iz Kantonalne lige KS osam klubova - Ozren, Ilijaš, Jedinstvo Ljubnići, Stup, Vratnik, Saobraćajac, Butmir i Respekt. Uz obrazloženje da "svojom krivicom nisu odigrali dva susreta".
Nakon što su klubovi podnijeli prigovor / izjašnjenje, uz obrazloženje da je takmičenje Kantonalne lige KS za sezonu 2025/2026 započelo je na osnovu Propozicija takmičenja donesenih u augustu 2025. godine, gdje je članom 6. jasno definisan trokružni sistem takmičenja (prema Bergerovim tablicama).
Također, navedeno je da je u skladu sa navedenim propozicijama prvenstvo vođeno do momenta kada je, tokom drugog dijela takmičarske sezone, došlo do faktičke promjene sistema takmičenja bez donošenja novih ili izmijenjenih propozicija od nadležnih organa Saveza.
Isključeni klubovi naveli su da su istovremeno u nastavak takmičenja uključeni klubovi koji su prethodno bili isključeni iz sistema takmičenja zbog neodigravanja utakmica, čime je direktno povrijeđen princip jednakog tretmana učesnika, kao i princip regularnosti takmičenja (FK Bojnik i FK El-Tarik).
- Navedene okolnosti opravdano stvaraju sumnju da je cilj donošenja osporene odluke bio disciplinsko sankcionisanje kluba i ograničavanje njegovog učešća u radu i odlučivanju organa Saveza, uključujući prisustvo planiranim skupštinama te sprečavanje izbornog inžinjeringa koji je godinama prisutan u radu FSKS - navodi se u prigovoru upućenom Disciplinskoj komisiji FSKS.
No Disciplinska komisija FSKS nije marila za prigovorima / izjašnjenima, nego je ove sedmice izrekle žestoke kazne. Suspendovani su i za sezonu 2026/27!
- Zbog neopravdanog neodigravanja dvije utakmice stalnog takmičenja (ime kluba poznat redakciji) izriče se zabrana nastupa u Kantonalnoj ligi Kantona Sarajevo (seniori) u takmičarskoj sezoni 2026/2027 - piše u odluci, uz "odgovor" na izješnjene / prigovor:
- Disciplinska komisija je stava da navodi iz izjašnjenja ne predstavljaju opravdane razloge za neodigravanje stalnog takmičenja, imajući u vidu da su klubovi obavezni učestvovati u takmičenju i izvršavati obaveze propisane Propozicijama takmičenja i odlukama nadležnih organa Saveza!
Klubovima je ostavljena mogućnost da se žale Alepacionoj komisiji FSKS zaključno sa 25. majom 2026. godine, uz plaćenu taksu od 300 KM. A pitanje je koliko će žalba "piti vode", jer se nije uzeo u obzir ni prigovor / izjašnjenje. Uz to, na zvaničnoj stranici FSKS nema ni imena članova Apelacione komsije.
Ko bi mogao odlučivati o sudbini osam klubova? Da li su kažnjeni Ozren, Ilijaš, Jedinstvo Ljubnići, Stup, Vratnik, Saobraćajac, Butmir i Respekt? Ko su članovi Apelacione komisije? Sve to smo pokušali provjeriti kod Ermina Čolpe, generalnog sekretara FSKS, ali se na broj koji je objavljen na stranici FSKS on, po običaju, nije javljao.
Na kraju, pitanje je kako će reagovati Nogometni savez Federacije, odnosno hoće li priznati prvaka, s obzirom na to da se neko "igrao" sa Propozicijama.