Nagradni fond
U igri veliki novac: Koliko bi Zmajevi zaradili plasmanom na EURO 2024?
S. Š.
21.03.2024. u 15:46
Fudbalska A reprezentacija Bosne i Hercegovine večeras u Zenici dočekuju Ukrajine u meču polufinala baraža za odlazak na Evropsko prvenstvo u Njemačkoj.
Zmajevi su prethodnih dana trenirali u Sarajevu, odakle će otputovati na Bilino polje, gdje će tražiti plasman u finale koje je na rasporedu 26. marta na Grbavici (drugi finalista će biti bolji iz duela Izrael - Island, a u slučaju da izgubimo protiv poraženog ćemo igrati prijateljski meč).
Selektor Savo Milošević i njegovi izabranici u baražu žele popraviti utisak iz očajnih kvalifikacija (zauzeli pretposljednje mjesto), a osim toga plasman na EURO u Njemačku donosi i veliki novac.
U kasu Fudbalskog saveza Bosne i Hercegovine samo za plasman na Evropsko prvenstvo "leglo" bi nešto više od 18 miliona KM (9,25 miliona eura).
UEFA je objavila da će nagradni fond za EURO 2024 iznositi 331 milion eura.
Svaki učesnik će dobiti po 9,25 miliona eura, a tu su i bonusi. Pobjed u grupi donosi dodatnih milion eura, a remi 500.000 eura. Plasman u osminu finala donosi 1,5 milion eura, a u četvrtfinale 2,5 miliona eura. Reprezentacije koje izbore plasman u polufinale dobit će još po četiri miliona eura.
Viceprvak Evrope dobit će još pet miliona, a prvak Starog kontinenta dodatnih osam miliona eura.
Maksimalni iznos koji evropski prvak može zaraditi ako pobijedi u sve tri utakmice u grupi je 28,25 miliona eura.
Večerašnji meč na Bilinom polju igra se od 20.45 sati uz direktan TV prijenos na BHT1.