Duel pretkvalifikacija
Košarkaši BiH pobjedom protiv Portugala počeli pohod na Olimpijadu
Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine slavila je 84:75 protiv Portugala u sklopu pretkvalifikacija za Olimpijske igre.
13.08.2023. u 18:25

Portugalci su duel otvorili sjajnim šutem za tri poena, te su zahvaljući tome trećoj minuti prve četvrtome došli do sedam poena prednosti (11:4).

U tom periodu posebno se istakao Williams koji je pogodio čak tri trojke.

Portugalce je jedan period stao šut, što su bh. košarkaši počeli koristiti.

Međutim, naši momci su ponovo dozvolili Portugalcima seriju i prvu četvrtinu Portugal je dobio rezultatom 24:17.

U sjajnom ritmu Portugal je nastavio i drugoj četvrtiini, pa je nakon tri minute igre imao prednost od plu sedam (30:23).

Na manje od četiri minute do kraja drugog poluvremena poenima Vrabca sa linije slobodnih bacanja izabranici Adisa Bećiragića uspjeli su smanjiti na 34:30. Zmajevi su do kraja druge četvrtine smanjili na 40:37, te se tim rezultatom otišlo na poluvrijeme.

Na otvaranju drugog dijela meča nije bilo poena dvije minute. Izabranici Adisa Bećiragića u petoj minuti dolaze do prednosti poenima Nurkića (43:42).

Portugalci su nakon toga izjednačili, a Zmajevi su poenima Halilovića došli na plus četiri (48:44).

Naši momci su odličnu treću četvrtinu su i krunisali sa četiri poena prednosti.

Bh. košarkaši dobro otvaraju posljednju dionicu meča i dolaze na plus osam. Portugalci su uspjeli ubrzo smanjiti prednost, ali na kraju nisu imali snage za preokret.

Reprezentaciju BiH predvodili su Musa (21 poena), Jusuf Nurkić (17 poena) i debitant Luka Garza (15 poena, 12 skokova).

Kod Portugala su se istakli šuteri Lisboa sa22 i Williams sa 19 ubačenih koševa.

Izabranici Adisa Bećiragića se sutra (14. augusta) sastaju se s Poljskom, a 16. augusta sa Mađarskom.

Prve dvije ekipe iz grupe plasirat će se u polufinale, gdje će igrati sa najbolja dva tima iz grupe A (Češka, Izrael, Estonija, Sjeverna Makedonija).

U kvalifikacije za Olimpijske igre ide pobjednik turnira.