Opozicione stranke u Crnoj Gori zatražile su ostavku predsjednika Skupštine Andrije Mandića nakon što je njegov nećak i tjelohranitelj Danilo Mandić uhapšen zbog pucnjave u Podgorici 19. aprila, u kojoj su ranjene dvije osobe.
Demokratska partija socijalista (DPS), bivša vladajuća stranka, ocijenila je incident skandaloznim i pozvala Mandića da odmah podnese ostavku.
Prema saopćenju crnogorske policije, osumnjičeni je otprilike u 3:40 ujutro, u centru Podgorice, presreo drugo vozilo, izašao iz službenog land rovera Skupštine i pucao na dvije osobe, ranivši ih u noge, nakon čega je pobjegao s mjesta događaja.
Teško ubistvo u pokušaju
Danilu Mandiću na teret se stavlja teško ubistvo u pokušaju, kao i nedozvoljeno posjedovanje i upotreba vatrenog oružja.
- Sumnjiči se za teško ubistvo u pokušaju, kao i za nezakonito držanje i nošenje oružja i eksplozivnih materija - saopćila je policija.
DPS je dodatno zatražio hitnu istragu navodnog zloupotrebe službene dužnosti, ističući da "nema prihvatljivog objašnjenja zašto se službeno vozilo Skupštine nalazilo u rukama privatne osobe".
Branilac Danila Mandića, advokat Miroje Jovanović odbacio je optužbe i tvrdi da ne postoje dokazi koji ga povezuju sa zločinom.
- Iz dosad prikupljenih dokaza može se nedvosmisleno utvrditi da moj branjenik nije učestvovao u izvršenju bilo kakvog krivičnog djela - rekao je Jovanović.
Kontradiktorne informacije iz policije
Slučaj je izazvao dodatne sumnje zbog kontradiktornih informacija iz policije. Osnovno državno tužilaštvo navelo je da policija nije pravovremeno dostavila informacije o forenzičkim tragovima, dok je Više državno tužilaštvo u Podgorici za dnevni list "Vijesti" potvrdilo da je o incidentu obaviješteno tek četiri sata nakon što se dogodio.
Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović zatražio je hitno razjašnjenje slučaja, upozorivši da nejasne okolnosti mogu dodatno narušiti povjerenje javnosti.
- Kontradiktorne informacije koje smo čuli u vezi s ovim slučajem utječu na povjerenje građana. Pozivam nadležne institucije da hitno odgovore na sva pitanja koja se postavljaju - poručio je Milatović.
Predsjednik Skupštine
Andrija Mandić, lider prosrpske i proruske koalicije Za budućnost Crne Gore, do sada se nije javno oglašavao o incidentu.