Hrvatski premijer Andrej Plenković najavio je u četvrtak da će na samitu Evropske unije skrenuti pažnju na stanje u jugoistočnoj Evropi kako to područje ne bi palo u zaborav zbog ruskog rata protiv Ukrajine i situacije na Bliskom istoku.
- Odlučio sam iskoristiti ovo Evropsko vijeće da skrenem pažnju kolegama da moramo pratiti situaciju na jugoistoku Evrope, na stabilnost, prije svega u Bosni i Hercegovini i na situaciju u Srbiji - rekao je Plenković prije početka samita.
Upozorio je da bi to područje moglo pasti u zaborav s obzirom na to što se sve trenutno zbiva na globalnom nivou, od nastojanja za postizanjem primirja u Ukrajini, rješavanja problema na Bliskom istoku, pa do migracija i velikih strateških odluka o izdvajanju za odbranu.
- Vrijeme je da se jedan dio te pažnje fokusira i na područje koje se pokazalo vrlo zapaljivim proteklih 35 godina - rekao je Plenković.
U Bosni i Hercegovini je izdan nalog za hapšenje čelnika bosanskih Srba Milorada Dodika zbog kršenja ustavnog poretka zemlje. U Srbiji je nakon pada nadstrešnice na željezničkoj stanici u Novom Sadu u novembru prošle godine nastupila velika politička kriza. U prošlu subotu u Beogradu su održani najveći protesti u historiji Srbije.
Veliko nezadovoljstvo protivnika režima u Srbiji izazvala je objava povjerenice za proširenje Marte Kos, koja je u srijedu primila srbijanskog predsjednika Aleksandra Vučića.
U objavi na društvenoj mreži X napisala je da je "imala konstruktivan sastanak" s Vučićem o konkretnim koracima koje Srbija treba provesti na putu prema EU, o provedbi plana za rast i očekivanjima Komisije da Srbija jasno odredi svoju orijentaciju prema EU. Pri tome se nije osvrnula na ono što se trenutno događa u zemlji.
Idući utorak će Vučića na radnoj večeri primiti predsjednica Komisije Ursula von der Leyen i predsjednik Evropskog vijeća Antonio Costa.
U vezi s tim je 32 zastupnika Evropskog parlamenta iz redova socijaldemokrata, liberala, zelenih i ljevice uputilo pismo predsjednici Komisije u kojem upozoravaju da se tim sastankom šalje pogrešan signal.
- Pišemo vam kako bismo izrazili duboku zabrinutost u pogledu predviđenog sastanka s predsjednikom Aleksandrom Vučićem. Vrijeme održavanja sastanka šalje izuzetno uznemirujući i štetan signal s obzirom na dubinu i ozbiljnost političke krize u Srbiji - kaže se u pismu koje je od hrvatskih zastupnika potpisao Gordan Bosanac iz redova zelenih.
Upozoravaju da je vjerodostojnost EU-a na Zapadnom Balkanu proteklih desetljeća ozbiljno uzdrmana i da stoga ne čudi što na protestima u Srbiji nema evropskih zastava.
- Vjerodostojnost EU-a na Zapadnom Balkanu već je ozbiljno narušena tokom posljednjih desetljeća i ne iznenađuje odsutnost zastava EU-a na ovim demonstracijama s obzirom na broj neispunjenih obećanja ili podršku EU-a za stabilokraciju na štetu demokratskih standarda. Ipak, sastanak s predsjednikom Vučićem u ovom kritičnom trenutku riskira daljnje jačanje percepcije da EU ignorira demokratsko nazadovanje i ozbiljno udaljava srbijanski narod od EU-a - kaže se u pismu.