open-navfaktor-logo
Prijava
search iconJavi Faktoru
search
Bolnice u pripravnosti
Širom Evrope izdaju se upozorenja, spominje se i zapadni Balkan: "U iduća tri dana moglo bi umrijeti 4.500 ljudi"
Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) pozvala je evropske zemlje na brzu i odlučnu reakciju, ističući da su ovakvi toplinski valovi postali predvidivi, ali i spriječivi
AUTOR: Faktor/Politico
01.07.2025. u 12:58
get url
text
Evropa se ovih dana suočava s ekstremnim toplinskim valom koji prijeti zdravlju miliona ljudi, a stručnjaci upozoravaju da bi se u samo nekoliko dana moglo zabilježiti više hiljada dodatnih smrtnih slučajeva.
Temperature u pojedinim regijama prelaze 40 stepeni, a novi junski rekord od 46 stepeni Celzijusa zabilježen je u španskoj regiji Huelva.

Vrućine uzrokuju požare

Osim Španije, sličan scenarij bilježe i Italija, Grčka, Portugal i Zapadni Balkan, gdje vrućine uzrokuju požare, bolničke prijeme, ali i civilne žrtve.
Nacionalne meteorološke službe izdaju crvena upozorenja, dok su bolnice u pripravnosti.
U Španiji su dva od tri grada pod zdravstvenim upozorenjem, a u čak 804 slučaja izdana su upozorenja najvišeg nivoa pripravnosti, navodi nacionalna agencija Aemet.
Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) pozvala je evropske zemlje na brzu i odlučnu reakciju, ističući da su ovakvi toplinski valovi postali predvidivi, ali i spriječivi.
- Više nije pitanje hoćemo li imati toplinski val, već koliko ćemo ih doživjeti ove godine i koliko će trajati - upozorila je Marisol Yglesias Gonzalez, stručnjakinja WHO-a za klimatske promjene i zdravlje.
Pierre Masselot, statističar iz Londonske škole za higijenu i tropsku medicinu, predviđa da bi se između 30. juna i 3. jula moglo zabilježiti više od 4.500 dodatnih smrtnih slučajeva.
Najugroženije zemlje, prema njegovim analizama, su Italija, Hrvatska, Slovenija i Luksemburg.
- Najgori dani očekuju se u utorak i srijedu - dodao je Masselot za Politico.

Broj smrtnih slučajeva raste 

Prema velikoj studiji objavljenoj u januaru, koju je suautorirao upravo Masselot, vrućina već sada godišnje odnosi više od 175.000 života diljem evropske regije, od Islanda do Rusije.
Upozorava se da će broj smrtnih slučajeva rapidno rasti ako se hitno ne provedu ozbiljne klimatske prilagodbe i mjere zaštite ranjivih grupa.
WHO ponavlja da su klimatske promjene, potaknute izgaranjem fosilnih goriva, razlog sve češćih i intenzivnijih toplinskih valova koji ozbiljno ugrožavaju zdravlje građana.
Toplinski valovi postat će duži, snažniji i pogubniji ako se ne poduzmu sistemske mjere na globalnom nivou, poručuju iz organizacije.
Ljekari savjetuju da treba izbjegavati izlazak u najtoplijem dijelu dana (11-17 sati), piti dovoljno tekućine, rashlađivati prostorije, redovno pratiti upozorenja lokalnih službi, brinuti o starijim osobama i hroničnim bolesnicima.
comment
prikaži komentare (0)
POVEZANO
2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.