S obzirom na to da je
umjetna inteligencija svuda prisutna, granice između onoga što je pravi glas postale su sve nejasnije. Srećom, nekoliko određenih znakova može otkriti sve što trebate znati, piše
Makeuseof.com.
U nekim slučajevima, nedostatak prirodnih pauza je dobar način da se utvrdi da li je video generisan pomoću vještačke inteligencije, a isto važi i za zvuk. Noviji i skuplji modeli obično nemaju ovaj problem, ali ranije verzije vještačke inteligencije i jeftiniji modeli nisu na istom nivou.
Slučajni problemi u glasu
Kreiranje zvuka pomoću umjetne inteligencije znatno je napredovalo i danas je lakše nego ikad generirati nešto što vjernije podsjeća na stvarni život.
Ali iako je to slučaj, umjetna inteligencija još uvijek nije savršena. Kao rezultat toga, često možete primijetiti probleme i druge greške ako dovoljno pažljivo slušate.
Nedosljednost pri ubrzanoj reprodukciji
Reprodukcija sadržaja bržom brzinom od one snimljene nije samo optimalan način za bržu apsorpciju informacija u nekim slučajevima. Ako pokušavate utvrditi da li je zvuk koji slušate generiran putem umjetne inteligencije, postavljanje sadržaja na brzinu od 1,25 puta ili veću može prilično jasno pokazati da ne slušate pravi ljudski glas.
Kada reproducirate zvuk generiran umjetnom inteligencijom bržom brzinom nego što je to inače, sadržaj često zvuči prilično robotski. Ponekad će se činiti kao da slušate mem, a ne nešto autentično.
Osim nedostatka prirodnih pauza, još jedan potencijalni znak da slušate AI audio, posebno ako je u podcastu ili videu, jeste da ne čujete disanje. Čak i ako je nešto značajno uređeno, često ćete čuti osobu kako diše ako je to njen glas, a ne generisan AI alatom.
Osim što nema disanja, nećete čuti ljude kako dišu ili bilo šta slično dok zapravo govore. Na primjer, rijetko sam čuo nekoga da uzdiše kada je glas generisan AI.
Iako glasovi umjetne inteligencije sada mogu zvučati kao ljudski glasovi nego prije, oni nisu nužno dobri u prikazivanju punog spektra ljudskih emocija. Jedna od kritika je da glasovi umjetne inteligencije ponekad zvuče robotski, ali vrijedi i suprotno.
U mnogim slučajevima, glasovi umjetne inteligencije su previše emotivni. Na primjer, preuveličavaju koliko su uzbuđeni do te mjere da to često zvuči nametnuto.
Iako možete provesti sveobuhvatne analize i slušati nešto više puta kako biste pokušali dešifrirati da li je to generirano umjetnom inteligencijom, ponekad jednostavno imate osjećaj.
Ako ste neodlučni u vezi toga da li je ono što slušate generirano umjetnom inteligencijom, vjerovatno ste u pravu.
Iako je teško, možete koristiti nekoliko taktika da biste dešifrirali da li slušate glas vještačke inteligencije. Poređenje načina na koji se ponaša u poređenju s običnim ljudskim bićima je jedan od načina, a možete tražiti i greške. Ponekad je, međutim, vaša intuicija najbolji sudija.