Microsoft, vlasnik nekada revolucionarne aplikacije Skype, saopćio je da će 5. maja zvanično ugasiti ovu platformu nakon više od dvije decenije postojanja. Time se zatvara jedno od najprepoznatljivijih poglavlja u historiji internet komunikacije.
Skype je od 2003. godine omogućavao korisnicima besplatne audio i video pozive sa računara na računar, širom svijeta, te je prvi preusmjerio fiksne i mobilne pozive na internet. U jednom trenutku bio je sinonim za online komunikaciju, kako u privatne tako i u poslovne svrhe.
Kako prenosi The Independent, iz Microsofta su objasnili da je odluka donesena kako bi se "pojednostavila ponuda za korisnike" i omogućio fokus na njihovu moderniju i obimniju platformu Microsoft Teams, koja se etablirala kao ključni alat za poslovnu komunikaciju u eri rada na daljinu. Prema planu kompanije, milioni preostalih korisnika Skypea bit će preusmjereni na Teams u narednim danima.
U saopštenju se priznaje da je Skype već duže vrijeme bio tehnološki zastario:
„Ovo je čin skidanja Skypea s aparata za održavanje na životu, na kojem je, realno, bio već deset godina“, navodi se u izjavi Microsofta.
Kompanija je Skype kupila 2011. godine za 8,5 milijardi dolara, ali nikada nije uspjela u potpunosti integrirati ili revitalizirati platformu. U međuvremenu su konkurentske aplikacije, poput Zooma, WhatsAppa, Google Meeta i drugih, preuzele primat zahvaljujući jednostavnijem korisničkom iskustvu i boljoj prilagođenosti mobilnim uređajima i potrebama rada od kuće.
Jedan od ključnih faktora Skypeovog pada bila je njegova loša optimizacija za pametne telefone i spor odgovor na rastuću potražnju za fleksibilnim, brzim i mobilno prilagođenim komunikacijskim alatima, naročito tokom pandemije COVID-19.
Iako će Skype zauvijek ostati u sjećanju kao pionir internet poziva, njegovo gašenje označava i kraj jedne digitalne epohe.