Velika pobjeda
Drama u Lisabonu: Srbija šokirala Portugal i izborila Svjetsko prvenstvo
Fudbalska reprezentacija Srbije plasirala se na Svjetsko prvenstvo nakon što je u Lisabonu savladala Portugal rezultatom 2:1.
14.11.2021. u 22:38

Gosti su do trijumfa protiv Portugala stigli poslije preokreta.

Portugal je rano stigao do prednosti. U 2. minuti Renato Sanches je pogodio mrežu Srbije na asistenciju Bernarda Silve.

Tim Dragana Stojkovića Piksija do poravnanja je došao u 33. minuti. Pogodio je Tadić. Lopta je nakon njegovog udarca na putu ka golu pogodila jednog defanzivca Portugala, promijenila pravac i prevarila golmana Rui Patricija.

Mnogo uzbuđenja bilo je u prvom poluvremenu, a drugi dio bio je znatno mirniji. Srbija je u posljednjih 15-ak minuta potpuno preuzela inicijativu. Portugal se posvetio odbrani svoje mreže i u tome je u uspio.

U 90. minuti Srbija je preokrenula. Za 1:2 pogodio je Mitrović.

Odlučujući pogodak pogledajte OVDJE.

Srbiji je za prvo mjesto u grupi odgovarala samo pobjeda, dok je Portugalcima bio dovoljan i bod.

Na Mundijal se plasirala reprezentacija Španije. Crvena furija je u direktnom obračunu sa Švedskom za prvo mjesto u grupi B slavila 1:0. Jedini gol na meču dao je Alvaro Morata. Špancima je u ovom meču odgovarao i remi.

Švedska se mora zadovoljiti nastupom u baražu u martu naredne godine. Osim Portugala, svoje mjesto tamo su zasad potvrdili Škotska, Rusija i Sjeverna Makedonija.

Direktan plasman na SP osigurali su Njemačka, Danska, Francuska, Belgija, Hrvatska, Srbija  i Španija.