Ukoliko od Vlade Kantona Sarajevo do kraja sedmice ne dobiju odgovor, 4.500 radnika u zdravstvu već iduće sedmice izaći će na proteste.
Potvrdio je to za Faktor Senad Sadiković, predsjednik Sindikata radnika u zdravstvu KS, ističući "kako u
Vladi i Ministarstvu zdravstva vlada totalna nezainteresovanost za bilo kakve izmjene u Kolektivnom ugovoru koji je istekao krajem aprila".
- Mislili smo da ćemo barem ovog puta normalnim socijalnim dijalogom doći do dogovora, ali to se najvjerovatnije neće desiti - dodaje Sadiković.
Mirno rješavanje radnog spora
Nakon što se nisu uspjeli dogovoriti sa pregovaračkim timom Vlade KS,
Sindikat radnika u zdravstvu je 28. aprila poslao prijedlog Ministarstvu zdravstva za provođenje postupka mirnog rješavanja radnog spora.
Zaprimili su ga 29. aprila i poslali Vladi koja, prema riječima Sadikovića, još nije dala saglasnost da se ide u postupak mirenja.
- Iz Ministarstva za rad, socijalnu politiku, raseljena lica izbjeglice obavijestili su nas da su oni odmah postupili po zakonu, ali Vlada još nije odgovorila po pitanju mirnog rješenja. Čekat ćemo do kraja sedmice kada se stječu uvjeti o propalom mirenju nakon čega su Sindkatu otvorena vrata za dalje zakonske korake, a to su protesti, šator ispred zgrade Vlade, ali i štrajk uposlenih u svim javnim zdravstvenim ustanovama u KS - pojašnjava Sadiković.
Jedini način da se sačuva javno zdravstvo je, kako kaže Sadiković, poboljšanje plaća i uvjeta rada svih uposlenih.
- Koliko možemo vidjeti, to Vladi KS nije važno njima je zdravstvo po strani, ali se zato bave drugim, ne tako važnim, resorima. Porede nas sa drugim resorima, što im je velika greška, jer radnici u zdravstvu, počev od subspecijaliste, pa do higijeničarke, imaju jedinstven stav, a to je da nas ne mogu porediti sa drugima. Mislim da smo prozreli njihove namjere koje idu u tom pravcu da se sve razvuče do jeseni, jer će uskoro godišnji odmori, kada će nam reći da nisu tu, da se ne mogu sastati. No poučeni ranijim iskustvima, znamo sve njihove poteze, pa im poručujemo da smo spremni na sve. Ono što im sigurno želimo poručiti jeste da nećemo čekati septembar - naglašava Sadiković.
Ne odustaju od zahtjeva
Radnici u zdravstvu ne odustaju od svojih ranije izrečenih zahtjeva.
Kada je riječ o koeficijentima, najniži, onaj spremačice, predlažu da bude povećan sa 1,60 na 2,12, a najviši, subspecijaliste, da iznosi 6,50. Također, predloženo je da svi radnici u zdravstvu, koji imaju više od 10 godina radnog staža, automatski dobiju povećanje koeficijenta za 0,20.
Što se tiče satnice, predloženo je da ona bude povećana sa trenutnih 3,40 na pet KM.
No u ranijem razgovoru za Faktor, ministar zdravstva prim. dr. Enis Hasanović poručio je "da u Vladi KS ne vlada neko raspoloženje da se radnicima u zdravstvu udovolji ono što traže".
Na sastanku u aprilu Hasanović je sindikalistima ponudio povećanje plaće od pet posto, ali su tu ponudu sva tri sindikata (Sindikat radnika u zdravstvu, Sindikat doktora medicine i stomatologije i Sindikat medicinskih sestara i tehničara) kategorično odbila, nazvavši je ponižavajućom.
- Ako je tih pet posto bila volja ministra Hasanovića onda nemamo šta pričati dalje. Za nas je pet posto neprihvatljivo - istakao je Sadiković.
Na kraju razgovora, iz Sindikata radnika u zdravstvu ponovo su naglasili da Zavod zdravstvenog osiguranja KS ima dovoljno novca kako bi se ispunili njihovi zahtjevi, navodeći da je mimo Finansijskog plana za 2025, na računu Zavoda više od 190 miliona KM slobodnih sredstava.