Ambasador Izraela u Srbiji negirao genocid u Srebrenici, rekao je da je to stav države
Vilan je za Tanjug rekao da se u Srebrenici definitivno desio "veoma težak ratni zločin, ali sa izraelske tačke gledišta - on ne predstavlja termin genocid"
AUTOR: Faktor/RTRS
27.07.2024. u 11:52
Yahel Vilan
Ambasador Izraela u Srbiji, Yahel Vilan rekao je danas da bi Izrael glasao za Rezoluciju o Srebrenici u Ujedinjenim nacijama da smatra da se tamo dogodio genocid.
- Nikada nismo prihvatili termin genocid prema onome što se dogodilo u Srebrenici - kazao je Vilan, prenosiRTRS.
On je za Tanjug rekao da se u Srebrenici definitivno desio "veoma težak ratni zločin, ali sa izraelske tačke gledišta - on ne predstavlja termin genocid".
Da su vojska i policija bosanskih Srba počinile genocid u Srebrenici presudila su dva suda Ujedinjenih nacija - Međunarodni sud pravde osudio je Srbiju da je prekršila konvenciju o sprečavanju zločina genocida jer nije dovoljno uradila na sprečavanju genocida u Srebrenici, a Međunarodni tribunal za bivšu Jugoslaviju je u nekoliko presuda naveo da se u Srebrenici desio genocid.
Izvršenje genocida u i oko Srebrenice potvrdila je pored Haškog tribunala i Suda Bosne i Hercegovine, najviša sudska instanca u sistemu Organizacije ujedinjenih nacija – Međunarodni sud pravde (ICJ) u Hagu presudom od 26. februara 2007. godine.
Rješavajući spor po tužbi Bosne i Hercegovine protiv Srbije, ovaj sud je utvrdio odgovornost Srbije zbog kršenja Konvencije o sprečavanju i kažnjavanju zločina genocida, a istom presudom direktnim izvršiocima genocida označeni su Vojska i policija Republike Srpske.
U toj presudi je utvrđeno da su "bosanski Srbi osmislili i implementirali genocid u i oko Srebrenice, kao i da je genocid počinjen u ime vlasti Republike Srpske".
Za genocid u Srebrenici u Haškom tribunalu osuđeni su na doživotne robije i najviši civilni i vojni dužnosnici RS-a Radovan Karadžić, prvi predsjednik RS-a i vrhovni komandant VRS-a, kao i bivši komandant VRS-a Ratko Mladić.
I pored žestoke diplomatske kampanje Srbije da do toga ne dođe, Generalna skupština Ujedinjenih nacija usvojila je Rezoluciju kojom je 11. juli proglašen Međunarodnim danom sjećanja na genocid u Srebrenici.
Izrael je jedna od država koja uopće nije pristupila glasanju.